Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zlobit? To může přijít Dudu hodně draho

22 2003
Praha, Poprad - Papír s pokutami vzbuzuje v hokejistovi Radku Dudovi respekt. "Ty na mě asi budou platit," říká útočník ruské Kazaně. V sazebníku trenéra Vladimíra Vůjtka dosahují částky až tři tisíce dolarů, tedy kolem 90 tisíc korun. "Za pěstní souboje, za porušení životosprávy, za gól při vyloučení..." vypočítává Duda. "Co mi nejvíc hrozí? Asi ta vyloučení."

I do ruské Kazaně jej doprovodila pověst nezkrotného hráče. Tamní novináři se hned ptali trenéra, proč měl Duda v Česku tolik trestných minut.

"Já ho ale nekrotím. Vycházím s ním z nuly, předtím jsem ho jako člověka neznal. Zatím o takových věcech nechci mluvit, nic se neděje," říká Vladimír Vůjtek, jenž ke dvěma titulům dovedl Jaroslavl.

Dudu v minulé sezoně provázela řada skandálů, na jejím konci získal se Slavií titul. Místo návratu do Plzně, odkud odešel ve zlém, zamířil do Kazaně. Na vojnu, říkal tehdy.

"Přesně tak. Je to taková hezčí vojna. V Česku jsem na ní nebyl, tak jsem ji vyměnil za ruskou," říká čtyřiadvacetiletý útočník.

Musel oželet přátele, se kterými trávil spoustu času, osamostatnit se. Zvyká si na jiný režim a dril. "Určitě je to náročnější. Pan Vůjtek hodně dbá na tréninky," říká reprezentační útočník.

Měl problémy s ruštinou, teď už se trochu domluví. Ale společníka mu i nyní na soustředění týmu v Tatrách dělá spoluhráč Jan Benda, německý reprezentant s českými předky.

"Dělá mi takového tátu. Má na krku malého smrada," říká Duda se smíchem. "Hodně mi pomohl. Ukázal mi, kde se v Kazani dobře najíst, kde odreagovat, zařídil mi internet a telefon."

Přestože v Kazani pobyl zatím jen pár dní, už se stihl zabydlet. "Když člověk od města nic nečeká, mile ho překvapí," říká. "Čím déle tam jsem, tím víc se mi tam líbí." Klub má dva sedmnáctipatrové domy, kde hráči bydlí. "Apartmány jsou hezké," říká Duda.

Komplex je hlídaný, a tak se nemusí bát ani o mercedes, který si koupil právě od Bendy. Ten už mu ukázal i bazu, kde tým tráví soustředění před zápasy. Stará budova ho šokovala.

"Bendič mi říkal, že když ji viděl poprvé, prohlásil, že za první výplatu koupí tank a rozstřílí ji, aby ji zrekonstruovali. Ale prý tam dobře vaří," vypráví. Zamiloval si tradiční boršč. "Ten si dávám pořád." V přípravných zápasech zatím moc "nezlobí". Sbírá tak trestnou minutu na zápas.

"Mám klid, novináři se mě zatím na tyhle věci neptají. Ale všechno bude záležet na tom, jestli se mi podaří začátek ligy," míní Duda, jenž hraje v útoku s centrem Koroljovem.

Trenéra Vůjtka prý zatím rozčilil jen jednou. "Na turnaji v Ufě jsem nemohl vůbec bruslit. Tak na mě zakřičel, ať jezdím. Musím přiznat, že jsem to potřeboval," říká Duda.

Deník Sovětskij sport jej zařadil mezi pětici největších posil ze zahraničí. "Slyšel jsem o tom, ale neberu to vážně. To ukáže až čas." Ve středu dal v utkání se Slovanem Bratislava na Tatranském poháru dva góly a pomohl k výhře 4:2.

Slyšel od trenéra pochvalu? "Ne. Spíš jsem radši, když mi pan Vůjtek něco vytkne," říká Duda. "Odehrál dobrý zápas. Zatím si zvyká," říká kouč. Chystá se Dudu, pravé křídlo, vyzkoušet na levé straně útoku.

"Je dobře fyzicky připravený. Když dá všechno hokeji, může být velice platným hráčem," říká Vůjtek. I Duda věří, že udrží nervy. "Myslím, že jo. Kluci v Rusku jsou klidní a trpěliví. Naučí to i mě. Myslím, že v tomhle už jsem udělal pokroky," říká.Najdete na iDNES.czmobilní verze