Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žlutá šála by mohla vlát i nad Kremlem

21 2004
Zlín - Leoš Novotný nepatří k lidem, kteří rádi a často prohrávají. Majitel potravinářského gigantu Hamé a první muž stejnojmenného hokejového klubu stanul po dvou letech na sportovním vrcholu. Zlín si po loňském propadáku, kdy hrál poprvé pod křídly Hamé a skončil předposlední, užívá premiérového titulu. Jako by Novotného strmá podnikatelská kariéra měla své pokračování v hokeji. Co všechno ještě čeká hokejový Zlín za vlády Hamé?

"Neslibuju zázraky, žádné tituly na pokračování," říká třiačtyřicetiletý hokejový podnikatel. Proč? "Hokej je sice také byznys, ale plánovat se v něm příliš nedá."

Přiznejte - jak dlouho jste oslavoval první titul?
Nebylo to nijak bouřlivé. S hokejovým vedením jsme vyrazili pochopitelně k medvědovi. Ale ne k červenému, který zdobí náš znak. (smích) Připili jsme si ve stylové zlínské kolibě U černého medvěda. Zůstal jsem asi do půl druhé v noci. Páteční ráno už bylo zase pracovní. Odpoledne jsem zamířil kvůli klidu do lesa.

Zdá se, že reklamní kampaň, kterou spustilo Hamé v loňské sezoně, nebere konce. Červený medvídek je všudypřítomný. Děti provází na cestě k Večerníčku, dospělé před začátkem nejsledovanějších televizních seriálů. O rádiích a novinách se ani nemusíme zmiňovat. Je to nutné?
Určitě. Obzvlášť dnes. Prvního května se přece otevřou státní hranice daleko víc než dosud. A každému z naší potravinářské branže je jasné, že zvítězí jen ty firmy, které jsou vázány na zákazníka, na konečného spotřebitele. Zkrátka - produktová reklama se dělat musí. Podívejte se třeba na nadnárodní společnosti. Jen si všimněte, co třeba perou Coca-Cola nebo Pepsi denně do lidí. I my se snažíme. Zrovna teď spouštíme masivní kampaň v ruské televizi. V Rusku totiž otevíráme 1. června novou továrnu.

Až v hokeji zhodnotíte svoji značku, ustoupíte do ústraní podobně jako Barum Continental?
Barum zatím od hokejového sponzorství ve Zlíně neupouští. I když je podpora menší než dřív, klubu se stále pomáhá. Víte, před čtyřmi roky jsem tvrdil, že podporovat prodej přes sport, to není nic pro mě. Pak se ale sešel rok s rokem, a všechno je jinak. Změnil jsem názor. Dnes je všechno rozehrané jinak. Zlínský hokej může počítat s podporou Hamé zatím na šest roků, ve smlouvě je navíc zmínka o dvouleté opci. Než tato doba uplyne, změní se kolem nás tolik věcí, že je předčasné říct: odejdu. Je to skutečně předčasné.

Investovat do sportu jste nechtěl. Co vás přesvědčilo?
Nechci tady dlouze vyprávět o tom, že se mi nelíbí poflakování mládenců po ulicích. Ta jejich podivná cesta na šikmou plochu, ze které je strhávají stále níž a níž drogy nebo gamblerství. Dokážu si spočítat, že peníze vložené do hokeje se vrátí i v tom, že mladí nebudou mít problémy. Kdo sportuje, nemá čas na lumpárny.

Je možné, že v příští sezoně budete podporovat kromě Zlína i slovenského mistra Duklu Trenčín?
Nechci říct, že máme za sebou poslední jednání, ani jedna z debatujících stran záležitost ještě neuzavřela. Pokud jde o příští sezonu, spíš zůstaneme jen ve Zlíně.

Můžete být konkrétní?
Na Slovensku jsme v zavedení naší značky jinde než v Česku. Tady vědí zákazníci o našich výrobcích mnohem víc. Doma jsme strategii už zvládli, proto jsme mohli budovat další článek image přes sport. Slovensko láká, ale něco bychom mohli vymyslet i v Rusku. HC Hamé jako český mistr bude hrát v lednu příštího roku turnaj evropských šampionů v Moskvě. Věřím, že žlutá šála zavlaje i nad Kremlem. To by mohl být impuls pro další projekty. Uvidíme.
(Žlutá šála se stala letos ve Zlíně symbolem soudržnosti fanoušků s týmem, který hraje v dresech stejné barvy, pozn. autora)

Vypadá to, že pokladna otevřená na podporu sportu je bezedná. Záleží vám vůbec na částkách, které se uvolňují?
Ve firmě i v hokeji je to stejné. Existují rámcové rozpočty. Malý příklad: na podporu prodeje letos vynaložíme řekněme dvě stě milionů korun. Částky putující do hokeje ošetřuje smlouva mezi Hamé a hokejovým sdružením. Pak jsou tady ale momenty, které se nedají naplánovat. Třeba doplnění kádru, to jsou neočekávané investice, něco navíc. Letos jsme měli možnost získat určitou osnovu. Věděli jsme, kdo proti nám nastoupí v play-off. Odpovědní lidé tedy hledali posily. Takže pokud situace nastane a vznikne dobrá myšlenka, proč jí nepomoci na svět. O bezedné pokladnici ale nemůže být řeč.
(Tým před play-off posílili Miroslav Hlinka, Kapusta a Vosátko, pozn. autora)

Jakou máte představu o nové sezoně?
Chtěli bychom hrát v soutěži důstojnou roli. Konkrétní místo ale neřeknu. Pokud se bude v NHL stávkovat, do extraligy zamíří spousta vynikajících hráčů.

Po zisku titulu chcete hrát jen důstojnou roli? Copak se nepokusíte obhájit prvenství?
Pokud by před námi byly standardní podmínky, tak ano. Ale teď? Kdo bude hrát třeba za Litvínov? Co když přijde Reichel a spol.? Jak se poskládají další týmy? Ve Zlíně bude v každém fanouškovi spousta očekávání. Já ale nechci nikoho zklamat. Nebudu vyhlašovat žádné jasné cíle. Vliv stávky dokáže zamíchat vývojem. Plánovat se tady skutečně nedá.

Všichni budou mít stejné podmínky. I Zlín počítá se silným zástupem posil. Jsou tady obránci Žižka a Roman Hamrlík, útočník Petr Čajánek, možná přijdou další...
Jistě. Ale nebuďme naivní. Všichni hoši, kteří odešli, hrají hokej také pro peníze. Uvědomme si, že klub jedná s hráči, kteří působí v NHL. Tedy v bohaté soutěži, ve které jde o velký byznys. Ano, otevíráme odchovancům dveře dokořán, na druhou stranu ale od nich očekáváme vstřícné gesto. Měli by klubu dobrými výkony vracet jeho podíl na kariéře. Jinými slovy - pokud nebudou akceptovat naše podmínky, které jsou adekvátní klubu i poměrům na české scéně, tak u nás hrát nebudou. Nějaké trojnásobky nebo čtyřnásobky nejlepších klubových platů, které už u nás "zasvítily", na to v žádném případě nepřistoupíme. Dostanou šanci, ale měli by mít pokoru k oddílu, který je dostal za oceán.

Fanoušci ale žijí v představě, že HC Hamé je finančně natolik silný klub, že pro něj nebude problém koupit hráče, na kterého si ukáže.
Tak to je falešná představa.

Jak velký je vlastně podíl Hamé na klubovém rozpočtu? Padesát procent? Víc? Nebo míň?
Tyto informace nebudeme zveřejňovat. Je to řád desítek milionů korun. Víc říct nemůžu. Je to druh obchodního tajemství.

Upřímně - hraje hokej Hamé nebo Zlín? Rozumíte titulku Babické Hamé vyhrálo hokejovou extraligu? Takto vítaly zlínský titul hradišťské regionální noviny.
Vím, na co narážíte. Hokej hraje Hamé Zlín.

Proč Hamé tolik dbá na uvádění názvu klubu bez jeho sídla?
Omyl. Ta tendence je jiná. Chceme, aby se uváděl správný název. Hokejový svaz registroval značku HC Hamé Zlín.

Jak vám zní hlahol příznivců "ševče, dej gól?"
Tady jde o dlouhodobou záležitost. Nejsem takový naivka, abych si myslel, že lidé po dvou letech začnou křičet "medvědi, do toho!". Je to běh na dlouhé trati. Osobně věřím, že skalní fanoušek naši snahu jednou ocení.

Prý jste při pátém finále se Slavií požádal v nadsázce Tomáše Baťu o fakturu za "ševcovské skandování" fanoušků.
(smích) To bylo tak. Pozval jsem pana Baťu na utkání. A když lidé spustili svoje "dej, ševče, gól", tak jsem se k němu naklonil a řekl: "Víte, zlínskému hokeji moc nepomáháte, já vám ale přesto pošlu fakturu. Váš otec hokej ve Zlíně založil před pětasedmdesáti lety a lidé dodnes skandují "ševci"! To se přece musí zaplatit, ne?" Pan Baťa pak projevil velký smysl pro humor. Společně jsme se zasmáli.

Možná je to netaktní. Ale - vyjmenujete složení nejúdernější zlínské pětky?
Na pravém křídle Balaštík, v centru Leška - Hamrlík je bek. (delší pauza) Hmmm. No? Vím, že vlevo v útoku se občas pendlovalo, sezonu tam ale dokončil Veselý. No a Hamrlík hrál v beku s Blaťákem.

Tíhnete jen k hokeji? Sportujete?
Oblíbil jsem si tenis. Dvakrát týdně si zahraju doma v Uherském Hradišti. Udržuje mě ve formě.

A co vaše láska k myslivosti?
Každý si představuje, že co v lese nebo divočině uvidíte, tak jen zabijete. Tak to ale není. Mně, kterému projde ročně pod rukama třicet tisíc tun masa, na dalším kilu navíc nezáleží. Celý život jsem žil na vesnici, myslivost mi vážně přirostla k srdci. V mém případě jde o pozorování přírody a vnímání zákonitostí, které lidem z města uniknou. V podstatě jde o vzpomínku. Když se podíváte na trofej, je to o filmu, který vám běží v hlavě. Vzpomínáte na chvíle, které skolení předcházely. Víte, v myslivosti jde především o chov a lov je teprve na druhém místě. Z tohoto důvodu jsou pro mě všechny ty trofeje potěšujícím vyvrcholením myslivosti.

Proto jste si pronajal oboru?
Na šestnáct stovek hektarů jsem zrovna tři dny před zlínským titulem vypustil další stádo jelenů a daňků. Pochází z Maďarska, z geneticky perfektních chovů. Věřte, že myslivec není žádný agresor, v přírodě v podstavě plní roli chybějícího predátora. Střílí jen geneticky špatnou zvěř. Anebo tu, která je už za svým vrcholem, začíná stárnout a sešla by hladem. Třeba ten patnácterák naproti vás (Novotný ukazuje na jelení lebku s obřím parožím, která vévodí výklenku v jeho pracovně), tak ten má čtrnáct roků, obroušené zuby a dalšího roku by se nedožil. Udolal jsem ho na Slovensku. Vím, že i kdybych to vysvětloval patnáctkrát za sebou, lidé, co si náš rozhovor přečtou, mě budou mít za snoba, který střílí zvěř jen pro to, aby se ukázal. Ale věřte - není to tak. No a ta puma vedle jelena, tu jsem "dostal" v Argentině...

Jste úspěšný muž a to některým vadí. Nemáte o sebe strach?
Jestli myslíte na bodyguardy, tak ty kolem sebe nemám. Spím klidně. Jistě, firma má obrat tři a půl miliardy ročně, to může podsvětí lákat. Já ale strach nemám. Poradil bych si i s tímto "zájmem". Kdybych večer vystoupil v televizi, všem můžu říct, že veškeré závazky mám zaplaceny. Něco na tom rčení s poctivostí nejdál dojdeš bude.

Jíte výrobky Hamé?
Stoprocentně. Kaviár nemám ráno ani večer. I když - naše kojenecké výživy tak často zase nemusím.

Vyrábí firma něco jen pro uspokojení vaší chuti?
Je pravda, že ve stadiu zrodu některým výrobkům fandím, nic jen pro mě se ale nevyrábí. Žádné citovky. To by nešlo.

Tomáš Baťa přiletěl na páté finále do Zlína až z Toronta, titul pak oslavil s hráči v kabině

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze