Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žlutomodrý svět čeká den D

16 2004
Ústí nad Labem - Žlutomodrý svět se rozprostře před fanoušky ústeckého hokeje, když vstoupí na opravený zimní stadion. Rekonstrukce obřích rozměrů finišuje, vedení klubu po dnešní kolaudaci očekává verdikt "Schváleno". A pak, v sobotu, to vypukne: domácí premiéra Ústeckých Lvů v první lize proti Písku.

"Diváci už jsou hladoví, dlouho jsme doma nehráli, takže ať je plný dům," vysnil si obránce Václav Drábek, který je však nemocný a ke včerejší třetí partii sezony do Ostravy neodcestoval.

Lidé vystoupají po žlutých schodech a usednou na modré sedačky, které nahradily starobylé lavice. Stadionu vévodí klubové barvy. Oranžové akustické podhledy jsou pryč, pod stropem visí modré.

"Velkou stavbu dělají maličkosti. Natřeli jsme i sloupy a zábradlí a hned to vypadá jinak," tvrdí nadšeně Jan Kubata, předseda představenstva klubu a náměstek ústeckého primátora. I mezi bílé dlaždičky jsou esteticky vloženy pruhy z modrých a žlutých.

Město Ústí, které hokejový stánek vlastní, původně zvažovalo začít rekonstrukci v omezené variantě. Jenže sondy odhalily, v jak katastrofálním stavu zhruba čtyřicet let starý stadion je.

"V té době mi bylo nejhůř," svěřil se Kubata. "Kdyby zastupitelé nepodpořili rozšíření investice, hokej by se tu letos nehrál. Pochopili to a patří jim dík," vydechl.

Náklady prvních dvou etap přestavby jsou vyčísleny na 66 až 70 milionů korun. Změnila se spousta věcí. "Každý uvidí krásné hlediště, podhledy pod střechou, střídačky, novou ledovou plochu, mantinely jako v Sazka Aréně s exkluzivními plexiskly bez sloupků, které nebrání ve výhledu," vypočítal Kubata některé novinky.

Řada dalších však zůstane veřejnosti utajena v zákulisí. Například nové technologické zázemí nebo šatny mezinárodních parametrů s kuchyňkou, masážní místností a kanceláří trenérů. "Rádi bychom uspořádali v říjnu den otevřených dveří, aby si lidé prohlédli úplně všechno," prozradil předseda představenstva.

Ústečtí hokejisté si změny pochvalují. "Máme o mnoho větší komfort, vše je prostornější a hezčí," libuje si bek Drábek. Do ochozů se vejde 4633 sedících diváků a dva tisíce míst je na stání pro fanouškovské „kotle“.

Technologie nepřímého chlazení, která se již obejde bez nebezpečného čpavku, zlepšila kvalitu ledu. "Už se tak neboříme jako dřív, věřím, že to pomůže k atraktivnější hře," uvažuje Drábek. Kubata si „ledovou“ novinku cení: "Naše chlazení je v republice ojedinělé, snížili jsme ekologická i bezpečnostní rizika."

Kubata věří, že dnešní kolaudace proběhne bez zádrhelů a že děčínský azyl pro zápas s Pískem ústecký hokej nevyužije. "Nemám signály, že by se v sobotu nemělo v Ústí hrát," je napumpován optimismem.

Ačkoli jsou změny výrazné, rekonstrukce ukrojila teprve dvě z celkem asi dvanácti etap. Kompletní studie řeší i plášť budovy, dostavbu restaurace s proskleným výhledem na ledovou plochu, nové pokladny, pasáže, butiky pro klubový obchod, přestavbu kuchyně či výtah pro tělesně postižené.

Třetí etapa, nachystaná na příští rok, vyjde na 35 až 40 milionů korun a zahrnuje nové řešení střechy včetně zavěšení moderní videokostky. Ta podle odhadů bude stát asi devět milionů.

"Myslím, že celá rekonstrukce bude hotova v září 2006. Pak stadion slavnostně otevřeme, připravíme pro fandy velké překvapení," prohlásil Kubata tajemně.

Rekonstrukce stadionu v Ústí nad Labem

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze