Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zmatky okolo haly na Hagiboru pokračují

5 2001
P r a h a - Nepřehledná situace ohledně stavby nové víceúčelové haly v Praze na Hagiboru pokračuje. Ministerstvo financí totiž navrhlo Tělovýchovné jednotě Bohemians, která má pozemky v trvalém užívaní, tři možnosti řešení jejich převodu, na základě kterých by mohla TJ uzavřít smlouvu s investorem akce, sdružením finských podnikatelů Multi-Areena Praha. Ještě před týdnem se přitom zdálo, že stavbě haly, která by měla v roce 2003 hostit hokejové mistrovství světa, nestojí nic v cestě.

Vše souvisí s možnou novelou zákona číslo 103, jenž deklaruje bezproblémový převod území do osobního vlastnictví k 1. červenci letošního roku. V případě, že by došlo ke změně zákona, posuzovalo by se vše podle zákona 219, upravujícího změny majetku České republiky. Jednota by poté musela dokazovat, že na všech pozemcích jsou sportoviště.

V Bohemians by poté mohli dostat pozemky pouze na tři roky do výpůjčky s omezenými vlastnickými právy. Státní úředníci proto v dopise, zaslaném na Bohemians vládním zmocněncem Ladislavem Malým, navrhli jiné řešení, a sice aby Vršovičtí pozemky převedli na stát, který by je okamžitě za 125 miliónů korun prodal Multi-Areeně. Třetí možností je, že zákon bude platit dále ve stávající podobě. Pak by stavbě podle předběžné smlouvy mezi Bohemians a Multi-Areenou nic nebránilo, ačkoli finská strana zatím trvá na poskytnutí vládní garance, že zákon skutečně nedozná změn.

Návrhy se moc nezamlouvají generálnímu sekretáři Bohemians Richardu Šachovi. Malý ani jednatel investora Rafael Karpíšek ale tak pesimičtí nejsou. "Ministerstvo financí nám již zaslalo písemný souhlas s uzavřením dohody, ve kterém jsou vybrané pozemky označeny jen obecně. My potřebujeme, aby byly stavební parcely specifikovány podle svých čísel. To by neměl být problém," uvedl Karpíšek.

Podle Šacha je ale páteční dopis právě reakcí na tento požadavek. "Bylo mi řečeno, že takový dopis nám mohou udělit až po 1. červenci," podotkl Šach, který bude o vzniklé situaci jednat s Karpíškem dnes večer.

Podle Malého je nejrychlejším způsobem, jak začít halu stavět, převedení pozemků určených přímo pro stavbu haly na stát a jejich následný prodej. "TJ Bohemians by od investora dostala přijatelné odstupné," uvedl Malý, který je nyní na zahraniční cestě v Zakopaném, kde se koná zimní světová univerziáda.

O tom by ale musela rozhodnout valná hromada TJ. "Nedovedu si představit, že bychom ji mimořádně svolali a já nebo předseda předstoupil s tímto návrhem," dodal Šach.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze