Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Revoluce v NHL? Zvažuje se prodloužení 3 na 3 i nový klub v Las Vegas

Las Vegas chce NHL! V rámci propagační akce už padlo i první „vhazování“.... | foto: Profimedia.cz

18 2015
Právě v těchto dnech se rozhoduje o­ budoucnosti zámořské NHL, nejslavnější hokejové ligy na světě. Na srazu generálních manažerů všech 30 klubů na Floridě se probírá pár tuze zajímavých témat.

Bude se závěr prodloužení hrát ve třech bruslařích proti třem?

Posvětí či vyvrátí platnost sporných gólů ze skrumáží na hraně brankoviště až pomazané hlavy ve videocentru v Torontu?

Rada GM může navrhnout úpravu pravidel, která by mohla učinit zápasy přitažlivějšími pro diváky.

„Kdy jindy prosadit formát 3 na 3, když ne teď?“ citovala stránka TSN.ca váženého detroitského manažera Kena Hollanda.

Penaltové rozstřely jsou v Kanadě a USA o dost méně oblíbené než v ­Evropě. Používají se na potírání ještě většího zla, tedy remíz.

NHL by však ráda viděla víc vítězných zásahů ze hry. Proto se chystá zavést otevřenější prodloužení. V ­něm by se - jako dosud - za vyrovnaného stavu po 60 minutách začalo ve čtyřech mužích v poli na obou stranách.

A pakliže by se skóre po nějaké době nepohnulo, nově by se pokračovalo pouze ve třech proti třem.

Tento systém využívá AHL, druhá nejvyšší profesionální soutěž v Severní Americe, a počet utkání, která dospěla do nájezdů, je výrazně nižší než v NHL (23,1 % ku 56,8 %).

V sedmiminutovém nastavení se startuje 4 na 4 a po prvním přerušení po uplynutí čtyř minut se oběma týmům ubírá jeden muž. Na úzkých zámořských kluzištích je tak rázem víc prostoru k útočení.

Novinka by se dala otestovat třeba už v přípravných zápasech před sezonou 2015/16. Nejprve by ji musela schválit soutěžní komise, poté šéfové NHL a hráčské odbory.

Manažeři na floridské schůzce zvažují další důležitou variantu. Video by se podle ní použilo při podezření, že branka padla poté, co útočící hokejista zabránil v zákroku gólmanovi. Po mnohdy nepřehledných situacích často následují rozhořčené diskuse. A to nejen v NHL.

Řada sporů vzplála i na loňském mistrovství světa. Brankáři se dovolávají větší ochrany. Nedovedou-li rozhodčí ve vřavě na ledě rozklíčovat, zda byla porušena pravidla, mohou se odvolat ke kolegům, kteří prozkoumají zpomalený záběr.

O budoucí podobě NHL se nyní nerozhoduje jen na Floridě, nýbrž i­ v Las Vegas, kde se pomalu rodí nový klub. Už více než devět tisíc zájemců složilo v předprodeji zálohu 10 procent na permanentku.

A taky se tam staví aréna za 375 milionů dolarů (9,6 miliardy korun). „Vše nasvědčuje tomu, že se NHL zabydlí v Las Vegas, možná se to stane už v ročníku 2016/17,“ píše list The Globe and Mail.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze