Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Znojmo čeká na hokejisty. Řeší se i lednice v kabinách

GÓLOVÁ ŠANCE. Alexander Salák zasahuje proti střele Joriho Lehtery levým betonem. | foto: AP

22 2015
Loni touhle dobou po ledu na znojemském zimním stadionu nebylo ani památky. A letos? „Ještě ho nemáme rozpuštěný,“ hlásí manažer hokejových Orlů Petr Veselý. Bruslaři se ale poslední dny ze znojemského ledu vytratili, v úterý si ho poprvé otestovali ti, kvůli nimž se ledová plocha udržovala - hokejisté Česka a Finska.

Předposlední přípravný zápas před světovým šampionátem, který od 1. května hostí Česko, sehraje národní tým i s posilami z NHL v jihomoravském městě. Duel začíná v 17.30 (přímý přenos vysílá ČT sport). „Dostat reprezentaci do Znojma považujeme za malý zázrak,“ přiznává Veselý.

Čeští reprezentanti, kteří v úterý večer na stadionu Orlů absolvovali pod dohledem tisícovky fanoušků veřejný trénink, se vrací do Znojma po deseti letech. Okamžiky radosti ale ve znojemském klubu přehlušila tvrdá práce. „Přípravy na zápas trvají zhruba čtrnáct dní,“ nastiňuje manažer Orlů, kterým v mezinárodní EBEL skončila sezona v polovině března. Voráček a spol. se tak nastěhují do jejich „orlího hnízda“ - kabiny. „Mají k dispozici celou rozcvičovnu, kolárnu, posilovnu, místo pro trenéry a kustody,“ líčí Veselý.

Do Znojma také doputovaly další „organizační noty“. „Je v nich například, kam se má umístit v kabině lednička, kolik potřebují oba týmy prostoru. Není to žádná záhada,“ říká Veselý. „Kompletně také od reklam očišťujeme ledovou plochu a mantinely a dáváme nové. Na to má ale hokejový svaz sjednanou firmu,“ doplňuje manažer Orlů, kteří mají zkušenosti s hoštěním ženské reprezentace či celků z ruské KHL.

„Dostat reprezentaci do Znojma považujeme za malý zázrak.“

Petr Veselý, Orli Znojmo

Nyní se však mohou blýsknout při prestižním mači Euro Hockey Tour. „Budeme rádi, když se zápas povede po všech stránkách, je to pro nás otázka prestiže,“ oznamuje Veselý, jehož mrzí, že dnes proti Finům nenastoupí hvězdný Jaromír Jágr. K týmu se má „božská 68“ připojit ve čtvrtek v Brně. „Jsme domluveni, že Jarda bude s námi ve čtvrtek trénovat a v pátek bude hrát,“ řekl reprezentační trenér Vladimír Růžička.

Růžička už také v úterý na znojemském srazu prozradil, koho by ke 43leté legendě přiřadil v páteční odvetě proti Finům do útoku. „Chtěl bych tam Kubu Kováře a Michala Vondrku.“

Už v dnešní partii ale do hry nasadí nově i čtyři akvizice ze zámořské NHL – beka Jana Hejdu a útočníky Martina Erata, Tomáše Hertla a Jakuba Voráčka. „Měli by hrát všichni,“ potvrdil kouč, jenž také pokukuje po dalších posilách z týmů, které ukončí svou pouť za Stanley Cupem v prvním kole play-off. Trenér má zálusk na brankáře Winnipegu Ondřeje Pavelce či detroitského obránce Marka Židlického.

Mimochodem, právě zkušený bek byl u zlatého šampionátu 2005 ve Vídni. Shodou okolností jednu z generálek před turnajem sehrál český výběr taktéž ve Znojmě. „Blesklo mi to hlavou, ale už je to hrozně dlouhá doba,“ mávl rukou Růžička.

Dnešní i páteční duel s Finy by měl odchytat Alexandr Salák. „Dal jsem mu předtím volno, musí mi ukázat, jak na tom je,“ řekl trenér.

O nominaci na hokejový vrchol roku před českými fanoušky bojují i dva Jihomoravané. Brněnský zadák Michal Kempný a znojemský odchovanec Martin Pláněk. „Mám minimální šanci, výborných beků je tu spousta,“ uvědomuje si 23letý rodák ze Znojma.

Dostane dnes šanci?

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze