Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se loví Orli? Skromně a pečlivě, ví manažer hokejistů Znojma

Kanaďan s indiánskými předky Colton Yellow Horn je největší znojemskou trefou. | foto: www.hcorli.cz

29 2016
Kdybychom měli stomilionový rozpočet, možná ani nevíme, jak peníze utratit, přiznává sportovní manažer znojemských hokejistů Rostislav Dočekal. Orli i díky skromnosti a pečlivosti zažívají nejlepší sezonu v klubové historii. Doletěli do finále mezinárodní EBEL.

Místo sítí určených k lovu má rozsáhlou síť manažerů, agentů a známých. „V západní Evropě mám obrovské kontakty, tohle je moje parketa,“ prohodí sportovní manažer Rostislav Dočekal.

I díky tomu zažívají hokejoví Orli nejlepší sezonu ve znojemské historii. V dlouhodobé části mezinárodní EBEL byli druzí, kvalifikovali se do Ligy mistrů a v pátek rozehrají finálovou sérii proti Salcburku.

„Když to máme tak výborně rozjeté, chceme se poprat i o titul,“ sděluje Dočekal. „Mužstvo se už v přípravě nastartovalo s německými či švýcarskými týmy a celky z extraligy. Při skládání mužstva jsme ale měli i trošku štěstí,“ dodává skromně.

Finále EBEL

 • 1. zápas: pátek
  Salcburk - Znojmo 19.40
 • 2. zápas: neděle
  Znojmo - Salcburk 14.45
 • 3. zápas: úterý 5. 4.
  Salcburk - Znojmo 19.40
 • 4. zápas: pátek 8. 4.
  Znojmo - Salcburk 19.40
 • příp. 5. zápas: neděle 10. 4.
  Salcburk - Znojmo 14.45
 • příp. 6. zápas: úterý 12. 4.
  Znojmo - Salcburk 19.40
 • příp. 7. zápas: čtvrtek 14. 4.
  Salcburk - Znojmo 19.40

Právě skromnost je jednou z cest, kterou Orli operující zhruba s rozpočtem okolo 30 milionů korun při shánění posil razí. „Kdybychom měli 100 milionů, asi bychom nevěděli, jak peníze utratit,“ usměje se Dočekal. „Musíme také volit jiné typy hráčů, kteří se v české extralize nemusí prosadit, ale v EBEL můžou být vynikající,“ doplňuje bývalý obránce a zkušený hokejový funkcionář.

Dočekal tak potenciální Orly pečlivě zkoumá. Co konkrétně sleduje, aby nový hráč zapadl do mezinárodní ligy? „Musí být hlavně psychicky odolný, je tam směsice cizinců. V EBEL se také hodně cestuje, i proto máme věkový průměr do 25 let,“ vysvětluje sportovní manažer. „Hráč musí být výborně fyzicky připravený, nadstandardní bruslař, odolný a statný v osobních soubojích. Tohle se v extralize, která je svázanější systémem, tolik nevyžaduje,“ porovnává Dočekal.

Když znojemskému manažerovi padne nějaký borec do oka, zkonzultuje vše s trenérem Jiřím Režnarem a především šéfem klubu Pavlem Oherou, který má finální slovo.

Mezi akvizice, které pomohly Orlům k parádní sezoně, patří beci Marek Biro, Jakub Stehlík či Petr Šenkeřík. Z Chomutova zase přišel 21letý zadák Libor Šulák, jenž získal ocenění Mladá hvězda EBEL. „Celé je to mozaika. Soupeři si na nás v play-off nemohli dovolit silově a hokejově to zvládáme s bravurou,“ vyzdvihuje Dočekal.

Má partnerku, psa, nebo kočku?

Největší předsezonní trefa byl však příchod útočníka Coltona Yellow Horna. Kanaďan s indiánskými předky byl nejproduktivnější znojemský hokejista v dlouhodobé části, nyní v play-off má bilanci 12 duelů - 21 kanadských bodů. I díky tomu ho novináři zvolili nejužitečnějším hráčem celé ligy.

„Když si bereme cizince, nemůžeme se splést. Musíte vidět, jak se chová na ledě při normálních zápasech, v play-off. Jestli má partnerku, psa, kočku,“ vypráví znojemský funkcionář. „Zní to směšně, ale tohle hokejistu hodně ovlivňuje,“ upozorňuje. „Například se soustředím, abychom vzali svobodného Kanaďana, to je lepší,“ prozrazuje.

Fotogalerie

Znojmo nemůže v EBEL konkurovat bohatším klubům, vždyť například jeho finálový protivník Salcburk operuje s několikanásobně vyšším rozpočtem. „Lovíme tak ve vodách, kde jsou skromné podmínky. Buď musí být hráč neobjevený, nebo takový, který spadl na dno,“ líčí Dočekal.

Znojmo v průběhu sezony angažovalo i další dva cizince, kteří při tažení play-off září. Rakouského defenzivního obra Andrého Lakose a kanadského útočníka Coreyho Trivina, který v prosinci neuspěl na testech v extraligové Olomouci.

„Neměl fyzičku, teď ale hraje výborně. A když k nám přišel Lakos, každý si klepal na čelo, že skoro rok nehrál hokej, a teď je úžasný,“ poznamenává Dočekal. „Znal jsem ho ještě z Vídně. Je to pan hokejista na ledě i mimo něj a věděl jsem, že nám splatí důvěru.“

Zatímco se fanoušci ve Znojmě těší na historické finále, členové vedení klubu o prodlouženém svátečním víkendu nejuchali. „Už totiž plánujeme příští sezonu,“ říká Dočekal. Zároveň připustí, že o cizince, kteří pomohli Orlům do finále, bude na trhu zájem. „Věřím, že zůstanou. Jsme ale připravení, že i příští rok postavíme dobré mužstvo.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze