Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Levně a exoticky. Co má hráč v pasu, nehraje roli, hlásí ze Znojma

Za Orly bude pálit i Patryk Wronka, jenž ve 20 letech patří mezi tahouny polské reprezentace. | foto: pzhl.tv

26 2016
Supertalent z Polska, nizozemský kapitán, kanadský postrach z Itálie. Mezinárodně pestrou a exotickou skvadru skládají znojemští hokejisté pro nový ročník EBEL. „Hledáme kvalitu za dobrý peníz, proto se poohlížíme i po takových destinacích,“ vysvětlují Orli

Za exotiku si člověk připlatí, ví snad každý turista. V hokejovém světě tohle dogma neplatí. „Chtěli bychom Čechy, Slováky, Rusy, Švédy nebo jiné kvalitnější hráče, ale musíme vybírat podle našich možností,“ uvědomuje si znojemský trenér Jiří Režnar.

Ale už i funkcionáři skromného celku, který v uplynulé sezoně mezinárodní EBEL slavil historické stříbro, pochopili, že nemusí utrácet horentní sumy za zvučné posily.

Někdy se stačí pozorně poohlédnout v končinách, ve kterých se hokej řadí spíš k atrakcím. „Byť jsou to někdy exotické země, jsou tam velmi dobří hráči,“ ví sportovní manažer Orlů Rostislav Dočekal.

Kromě prvních akvizic, což byli převážně borci se zkušenostmi z české extraligy, začal počátkem května klubový web chrlit pozoruhodné zprávy. Orli ulovili největší polský talent poslední doby, avizoval klub příchod útočníka Patryka Wronky. Ten se ve 20 letech stal nejlepším útočníkem mistrovství světa divize IA.

Za dva týdny se Znojemští pochlubili nizozemským reprezentačním kapitánem Kevinem Bruijstenem.

Kevin Bruijsten

Kevin Bruijsten

V týdnu oznámili Orli zatím poslední zahraniční posilu. Do celku vicemistra EBEL míří kanadský střelec Adam Hughesman, jenž byl v uplynulé sezoně nejproduktivnějším hráčem nejvyšší italské soutěže.

„Hledáme kvalitu za dobrý peníz, proto se poohlížíme i po takových destinacích,“ vysvětluje sportovní manažer Orlů Rostislav Dočekal. „Navíc dnes už je taková doba, že nehraje roli, co má hráč v pasu. Vždyť třeba spousta Nizozemců vyrůstá v zámoří.“

Smlouvu ladili přes e-mail

Jak takové hokejové bádání vypadá? „Nejprve si sedneme a typologicky vybereme hráče, jakého potřebujeme,“ vypráví kouč Režnar.

Orli se poté nerozletí po Evropě, ale manažer Dočekal, jemuž s hledáním a schvalováním pomáhá šéf klubu Pavel Ohera, téměř neodloží mobil od ucha. Když Orli kápnou na levného a schopného hokejistu, začíná další kolo sběru informací.

Od trenérů, od manažerů, od protihráčů, od známých. „Hráči musí zapadnout do mužstva hokejově i charakterově,“ oznamuje Dočekal.

Na polskou star Wronku se vyptával svých trenérských kolegů Režnar, jenž v tamní lize dříve působil. „Nakonec jsme ho viděli i naživo a jsme moc rádi, že je u nás, i když měl nabídky i z daleko hokejovějších zemí,“ libuje si sportovní manažer Orlů.

Adam Hughesman v dresu italského Vipitena.

Adam Hughesman

S 29letým útočníkem Bruijstenem, jenž naposledy hrál ve francouzském Amiens, naopak ladili finální kontrakt přes e-mail. „Uvidíme ho, až dorazí na přípravu na ledě. Ale od hráčů z Amiens i protihráčů, jako je Peťa Kalus (další nový muž Orlů – pozn. red.) z Grenoblu, jsme měli dobré reference,“ ujišťuje Dočekal.

Indián i další cizinci se osvědčili

Od nejnovější akvizice Hughesmana si Orli slibují bodovou explozi. Podobnou, jakou v uplynulé sezoně předvedl jeho krajan Colton Yellow Horn. Právě neznámý šikula s indiánskými předky, jehož zlákala extraligová Plzeň, ilustruje, že Znojmo dokáže i s nevelkým rozpočtem objevit exotické klenoty.

K oporám patřili i další cizinci – kanadský forvard Corey Trivino či obr André Lakos. Právě angažmá 36letého beka je i chytrý marketingový tah, díky kterému Orli získávají větší pozornost v Rakousku.

Sezona v EBEL začíná v polovině září. Orli se však pokusí načasovat formu už na 20. srpna, kdy odstartují premiérové účinkování v hokejové Lize mistrů. „Reprezentujeme Znojmo, český hokej i celou naši soutěž. Bereme to prestižně a vše budeme hrát naplno,“ slibuje Dočekal. „Už loni jsme tak hráli od začátku přípravy. Neříkám na 100 procent, ale chtěli jsme se tak prezentovat,“ říká trenér Režnar, jenž v současnosti při suché přípravě plní spíš roli drába a kontrolora.

Fuška mu nastane 24. července, kdy se mu kompletní mezinárodní skvadra ukáže poprvé na ledě. „Už se na to chystáme. Odpoledne nad tím sedíme a bavíme se o tom. Budeme pokračovat v tom, co jsme loni začali. Chceme hrát aktivní a moderní hokej,“ sděluje Režnar.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze