Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zpět mezi elitu, velí hvězdy NHL

4 2004
Ústí nad Labem, České Budějovice - Jsou zvyklí nastupovat proti nejlepším hokejistům světa. Teď však soupeří s Kadaní, s Chomutovem. Obrovský skok. Z NHL do druhé nejvyšší soutěže v Česku. Václav Prospal, Radek Dvořák a Radek Martínek si během výluky NHL nevybrali ani dobře placené ruské angažmá, ani působení v extralize.

Místo toho pomáhají Českým Budějovicím v první lize. Proč? "Slíbil jsem to," říká Dvořák. "Nestojím o pozornost. Jsem Jihočech a víceméně pecivál. Doma jsem rád."

Stejně mluví i Prospal. "Vždycky jsem si chtěl za Budějovice zahrát."

Původně to vypadalo, že dvojka reprezentantů ze Světového poháru bude hrát v Karlových Varech extraligu.

"Proč bych ale měl jezdit za hokejem tři hodiny do Varů, když to mám z Hluboké na budějovický zimák deset minut?" ptal se Prospal.

Že je rozdíl mezi první ligou a extraligou přece jen propastný? "Trénujeme pořád naplno, zápasy hrajeme na sto procent. Jestli to je v první lize nebo v extralize, to je jedno," vysvětluje Dvořák.

Jejich spolupráce funguje náramně. Dvořák se ukazuje jako skvělý bruslař, Prospal organizuje hru celé pětky. "Jsou někde jinde," potvrzuje trenér týmu Josef Jandač. V sobotu hrály Budějovice v Ústí nad Labem. Slavná jména nalákala 5000 diváků, hvězdy vítal transparent: "Přejeme dlouhý pobyt v pralesní lize!"

Budějovičtí však vyhráli 3:2. Dva góly vstřelil Dvořák, jeden Prospal. Jak symbolické! Ti dva chodili od druhé třetiny na led ob jedno střídání. "To si pamatuju naposledy z dorostu," usmál se Prospal.

Také bek Martínek září. První dva zápasy za Budějovice a dvakrát dva góly. Hokej doma Martínka moc bavil, jen mu přišel zákeřný.

Sobota jeho domněnky bolestivě potvrdila. V posledních vteřinách zápasu ho soupeř sekl přes ruku. Diagnóza: tříštivá zlomenina. Martínek si nezahraje šest až sedm týdnů.

"Předáme to disciplinárce. Chceme tyhle kluky nějak chránit," zlobí se kouč Jandač.

Trio zámořských posil pomohlo Českým Budějovicím k vedení v prvoligové tabulce. Koncem října se navíc do vlasti vrátí gólman Roman Turek, mistr světa z roku 1996. I s ním v Budějovicích počítají. Zpátky do extraligy! Tenhle tým prostě nemůže myslet na nic jiného.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze