Michálek s Hudlerem se vrátili po zranění a gólem přispěli k výhrám

Milan Michálek z Ottawy slaví svůj gól na ledě New Jersey. | foto: AP

13 2013
V pátek hokejová NHL pokročila pěti zápasy, ve kterých se prosadilo hned sedm Čechů. Vydařené návraty po zranění prožili útočníci Milan Michálek a Jiří Hudler. První jmenovaný gólem přispěl k výhře Ottawy 2:0 na ledě New Jersey a Hudler se jednou trefou podílel na úspěchu Calgary 3:2 po prodloužení nad Phoenixem. Po jedné asistenci si pak připsali Prospal, Sobotka, Kindl, Frolík a Vrbata.

Ottawa díky výhře nad New Jersey 2:0 uspěla už podruhé za sebou a potvrdila tak ukončení nedávné černé série, v rámci které prohrála pět navazujících utkání. Kanadský celek tak zabral v pravý čas poté, co se na jeho šestou pozici v tabulce Východní konference začali dotahovat konkurenti.

Češi v NHL

1. Jakub Voráček (PHI) 40z. (17+22) - 39b.
2. Jaromír Jágr (BOS) 39z. (15+17) - 32b.
3. Patrik Eliáš (NJD) 41z. (11+20) - 31b.
4. David Krejčí (BOS) 39z. (9+22) - 31b.
5. T. Plekanec (MTL) 39z. (13+16) - 29b.
6. T. Fleischmann (FLA) 40z. (9+19) - 28b.
7. Jiří Tlustý (CAR) 40z. (17+10) - 27b.
8. Václav Prospal (CBJ) 41z. (10+14) - 24b.
9. Jiří Hudler (CGY) 35z. (8+15) - 23b.
10. Radim Vrbata (PHX) 27z. (7+14) - 21b.

Naopak krize hokejistů New Jersey, jímž se z desáté příčky postup do bojů o Stanley Cup den po dni vzdaluje, se prohlubuje. Po pátečním duelu neuspěli Devils už devětkrát v řadě. "Snad všechno je teď proti nám. Makáme naplno, jdeme tomu naproti, ale nic se nám nepodaří," kroutil po zápase smutně hlavou domácí Patrik Eliáš.

To hned dvojí důvod k radosti měl pro změnu jiný český útočník, Milan Michálek. Po doléčení zraněného kolene se vrátil do sestavy Ottawy po dlouhých patnácti zápasech a navíc se okamžitě připomněl gólem, když po brejku 2 na 1 v 27. minutě zametl do branky přihrávku kapitána Daniela Alfredssona. Michálek v letošní zkrácené sezoně vynechal celkově 25 z dosavadních 41 utkání Senators a z 16 startů posbíral 11 bodů (3+8).

V pátek si svým výkonem vysloužil ocenění třetí hvězdy. Nejvýše pak zámořští novináři vyzdvihli výkon brankáře Ottawy Craiga Andersona, jenž na čisté konto předvedl 33 zákroků.

Uzdravený Hudler skóroval proti Phoenixu

Po dvou vynechaných duelech kvůli blíže nespecifikovanému zranění v horní části těla se do akce vrátil Jiří Hudler a hned se uvedl vstřeleným gólem, když v 20. minutě domácího duelu Calgary proti Phoenixu vyrovnával průběžné skóre na 1:1.

V prostřední třetině Flames, za které kromě Hudlera v útoku nastoupili i Roman Červenka a Roman Horák, využitou přesilovkou poslal do vedení Lee Stempniak.

Coyotes ale ještě dokázali vyrovnat. Prodloužení si v 55. minutě za asistence Radima Vrbaty pro hosty vynutil obránce Keith Yandle. Když už se vše blížilo penaltovému rozstřelu, v čase 64:36 skóroval pro změnu domácí obránce Mark Giordano a o vítězi bylo rozhodnuto.

Pouze v roli nehrajícího náhradníka utkání přihlížel bek Coyotes Rostislav Klesla, jenž mohl v akci sledovat své krajany Vrbatu, Martina Hanzala a Zbyňka Michálka.

Dallas, Phoenix a Columbus jsou pouhé dva body za Detroitem

Hokejisté Detroitu nedokázali vyhrát ani na třetí pokus, když po porážkách od St. Louis 0:1 a San Jose 2:3 po nájezdech podlehli v pátek pro změnu i lídrům soutěže z Chicaga rovněž 2:3 po nájezdech. Nevýrazných výkonů Red Wings, kteří se však díky zisku 45 bodů stále drží na poslední osmé postupové pozici do play-off Západní konference, se snaží využít finišující trio Dallas, Phoenix a Columbus. Všechny jmenované celky v pátek dokázaly bodovat.

Prvně jmenovaní hokejisté Dallasu díky triumfu 5:2 na ledě Nashvillu uhráli už svou čtvrtou výhru v řadě a nepřestávají tak překvapovat poté, co během uzávěrky přestupů pustili ke konkurenci útočné opory Jaromíra Jágra (Boston), Brendena Morrowa (Pittsburgh) a Dereka Roye (Vancouver). Columbus, který se nedávno naopak posílil o kanonýra Mariána Gáboríka (proti Blues 1+0), pro změnu na domácím ledě ukončil neprůstřelnost obrany St. Louis a zvítězil 4:1. Jednou asistencí se na tom podílel i český veterán Václav Prospal.

Poté, co výše probíraný Phoenix urval bod ze souboje s Calgary, seřadili se hokejisté Stars, Coyotes a Blue Jackets v tabulce Západní konference se shodným ziskem 43 bodů pouze dva bodové zápisy od osmého Detroitu. Závěr základní části tak bude ještě hodně zajímavý.

Výsledky:

New Jersey - Ottawa 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky
: 24. Pageau, 27. M. Michálek. Střely na branku: 33:11. Diváci: 16.099.

Columbus - St. Louis 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
15. Atkinson, 35. Anisimov, 39. Johansen, 42. Gáborík (Prospal) - 2. Shattenkirk (Sobotka). Střely na branku: 19:32. Diváci: 17.007.

Nashville - Dallas 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
19. Beck, 53. Butler - 32. a 48. Chiasson, 7. Cole, 9. Ray Whitney, 23. Wandell. Střely na branku: 28:18. Diváci: 16.818.

Chicago - Detroit 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
27. Stalberg, 58. Toews (Frolík), rozhodující nájezd Saad - 36. Franzén (Kindl), 38. Emmerton. Střely na branku: 28:29. Diváci: 22.191.

Calgary - Phoenix 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
20. Hudler, 39. Stempniak, 65. Giordano - 2. Vermette, 55. Yandle (Vrbata). Střely na branku: 25:31. Diváci: 19.289.