Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zraněnému Zelenkovi pomůže i NHL

4 2001
Třebíč, Praha - S náručí plnou bankovek by měl Tomáš Zelenka za týden poslouchat aplaus třebíčského zimního stadionu. V druhé přestávce dobročinné hokejové exhibice od pořadatelů převezme dva, možná tři miliony korun v hotovosti. "Pěkně před svědky a žádný symbolický šek," zdůraznil transparentnost akce Martin Stloukal, manažer útočníka Patrika Eliáše z New Jersey. Společně se při organizování zápasu nejvíc angažovali a nehodlají připustit skandální průtahy s výplatou, které provázely charitativní utkání pro Jaroslava Otevřela před čtyřmi lety ve Zlíně.

Způsobil je podnikatel Drahomír Vlachynský. Gólmana Dominika Haška tehdy rozlítil tak, že "Dominátor" do sídla svazu svolal mimořádnou tiskovou konferenci. Pro Zelenku, přemáhajícího následky vážného úrazu páteře, zahrají příští sobotu proti domácímu týmu Třebíče vyhlášené celebrity. Třeba brankář Čechmánek, beci Hamrlík, Kubina, bratři Kaberlové, útočníci Eliáš, Straka, Hejduk, Ručinský.

"Každý z kluků dá aspoň padesát tisíc korun, někteří ale až sto padesát tisíc," tvrdí manažer Stloukal. Sto padesát tisíc korun věnuje Zelenkovi hokejový klub Znojemští Orli, jinak úhlavní rival nedaleké Třebíče.

S dolarovými částkami se ze zámoří přihlásili zástupci NHL i hráčské asociace NHLPA. Pět tisíc dolarů, tedy asi 195 tisíc korun, poslal Eliášův agent Mark Gandler. Tři tisíce dolarů dal ze svého Lou Lamoriello, manažer New Jersey Devils, proslulý šetrností při vyjednávání o platech. Právě z Eliáše udělal nesmírnou neústupností nejhůře placenou hvězdu NHL.

Další sumu utvoří příjmy ze vstupného. Lístky se budou prodávat za sto korun. Čeká se zaplněné hlediště, tedy pět až šest tisíc lidí. Zelenka stále po troškách vylepšuje hybnost horní části těla, především rukou.

Na přenosném počítači zkouší hrát hry. Ačkoliv z rehabilitačního ústavu v Kladrubech vyjíždí výjimečně, do Třebíče by se rád dostavil osobně. Konání exhibice nebylo nikdy vážně ohroženo, třebaže si zámoří pečlivě hlídá jakýkoliv přátelský zápas v Evropě, aby se náhodou Češi nebo Rusové pod zástěrkou charity tajně nepřipravovali na olympijský turnaj v Salt Lake City.

Patrik Eliáš si v Paříži na nedávném zasedání hokejových odborů NHLPA vyžádal požehnání jejich šéfa Boba Goodenowa. Na jednotlivé kluby NHL směřovaly žádosti o uvolnění dotyčných hráčů. Žádné zákazy nedorazily.

V podobných případech hrozí potíže kvůli pojištění hokejistů. Ti se však v Třebíči představí bez milionových záruk. Jak říká pořadatel Martin Stloukal, na vlastní riziko.

Tomáš Zelenka se svým čtyřnohým přítelem

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze