Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ztráta času to nebyla, tvrdí odcházející šéf svazu Kulhánek

Vratislav Kulhánek | foto: Škoda Auto

28 2008
Když v roce 2004 končil po 10 letech v roli šéfa hokejového svazu Karel Gut, prohlásil: "Hokej potřebuje schopného manažera." A za svého nástupce doporučil Vratislava Kulhánka, tehdy předsedu představenstva Škody Auto. Kulhánek byl zvolen naprostou většinou hlasů. Nyní po čtyřech letech končí i on. Ale o osobě jeho nástupce už taková shoda není.

"Zatím se o tom těžko přemýšlí, když pořádně nejsou kandidáti známí. Ale nějakou představu o svém nástupci mám," říká Kulhánek.

Bude pro vás předností, aby nebyl nový kandidát z prostředí APK (Asociace profesionálních klubů), která bez vlivu svazu řídí extraligu?
Nevidím v tom rozdíl. V rámci svazu jsou zájmy APK prosazovány vyváženě, tam žádná rozhodující role APK není. Ale problém je, že APK existuje mimo svaz, což mi přijde zvláštní a v jiném sportu to není.

Je smlouva mezi APK a svazem, která je uzavřena na dobu neurčitou, problémem pro český hokej?
 To je otázka. Pro samotnou extraligu ne, pro reprezentaci ano. Klubům třeba přispíváme na výchovu mládeže. A pak jim zpětně platíme za to, že nám ty hráče půjčí do reprezentace. To mi nepřijde korektní.

Když se ohlédnete zpátky, pro vás jako špičkového manažera to nebyly v roli šéfa svazu ztracené roky?
Určitě ne. Naučil jsem se pohybovat v prostředí, které je tolik odlišné od toho podnikatelského. (směje se)

V čem nejvíc?
V podnikání máte danou zodpovědnost a právo rozhodnout. V hokeji jsem měl jeden hlas. I kdybych vymyslel něco geniálního, tak silou to neprosadím. Je to velmi demokratické, ale má to své stinné stránky.

Jak tedy hodnotíte svoje čtyřleté působíte v čele českého hokeje?
Trochu rozpačitě. Moje původní představa byla, že to bude řiditelné asi tak jako průmyslová firma. V každém případě se povedlo vnést řád do financování a systému. Ať si říká kdo chce, co chce, situace je teď naprosto transparentní.

Loni po vyřazení ve čtvrtfinále MS jste prohlásil, že je český hokej nemocný. Jak to vidíte teď, když český tým dopadl v Kanadě stejně?
Teď už bych to netvrdil. Když se podíváte, jaký jsme měli mančaft a jakým způsobem jsme vypadli, tak rozhodně to nebyla ostuda. K tomu i osmnáctky postoupily bez problémů zpátky. Dělá nám radost hokej žen i handicapovaných. Hokej u nás hraje svou společenskou roli dobře.

Jak to vypadá po finanční stránce?
Je to jakžtakž vyrovnané. S vypětím všech sil se to dá udržet i do budoucna, ale stojí to neuvěřitelné úsilí. Je potřeba jeden velký sponzor. Jenže oni mají zájem hlavně o extraligu, která je vidět v televizi. Reprezentace pro ně atraktivní není.

Vy už jste o další kandidatuře neuvažoval. Proč?
Mám jiné aktivity. Rozjíždím poradenskou službu. A než dělat něco nepořádně, je lepší od toho odejít. A věnovat se věcem, o kterých si myslím, že jim opravdu rozumím.Najdete na iDNES.czmobilní verze