Boleslav ztratila bod čtrnáct vteřin před koncem, Litvínov dál vede

Mladoboleslavský gólman David Rittich | foto: ČTK

20 2014
Na cizích stadionech jsou stoprocentní, ale domácí prostředí hokejistům Mladé Boleslavi v extralize zatím nesedí. Podruhé prohráli, v pátek s Litvínovem 3:4. Hosté rozhodli 14 vteřin před koncem.

Jednu kritickou chvíli domácí v závěru přežili, o to bolestivější byla následná rána. Už běžela poslední minuta základní hrací doby a hokejisté Mladé Boleslavi měli za sebou oslabení, ve kterém se obranná čtyřka heroicky držela skoro celé dvě minuty ve vlastním pásmu. Byl to výkon na maximální hranici možností.

Jenže k bodu(ům) ze zápasu s Litvínovem, který udržel vedení v soutěži, nakonec nestačil. Verva pro sebe urvala výhru gólem na 4:3 pouhých čtrnáct vteřin před koncem základní hrací doby. Sváteční střelec Jiří Gula po vhazování nahodil od modré puk na bránu a ten prošel až do sítě.

Šok pro boleslavské hráče i fanoušky, litvínovská euforie na ledě a v hostujícím kotli! „Hodně mi pomohlo vyhrané vhazování, kluci navíc výborně stínili. Pak už to bylo vabank, jestli z toho padne gól,“ líčil litvínovský obránce Gula.

Padl a brankář David Rittich velmi smutným hlasem po zápase špitl: „Viděl jsem puk až půl metru před sebou. Líznul jsem ho, ale už se mi ho nepovedlo vyrazit.“ Nebyl to jediný nešťastný moment, který boleslavského strážce brány v pátek potkal. Nováček mezi extraligovými gólmany zaváhal před litvínovskou trefou na 2:1.

Hosté na začátku druhé třetiny hráli čtyřminutovou přesilovku a rozhodčí navíc zvednutou rukou signalizoval další boleslavský trest. Po vlně silného pískotu diváků Rittich přestal chytat, čehož využil ke snadné premiérové trefě v extralize litvínovský Jakub Šrámek. „Přišlo mi, že rozhodčí pískal. Beru ten gól na sebe, byla to moje chyba,“ přiznal Rittich vinu.

Byla to kuriózní branka, nepočítal s ní ani Šrámek. „Neměl jsem v úmyslu střílet. Jen jsem chtěl odevzdat puk, abychom měli přesilovku pět na tři. Na takový gól nadosmrti nezapomenu,“ popisoval s úžasem v hlase. Že hvizd rozhodčích opravdu nezazněl, potvrdil hned na pozápasové tiskové konferenci asistent boleslavského trenéra Marian Jelínek: „Dívali jsme se na video a ani jeden rozhodčí v tu chvíli neměl píšťalku u úst.“

Jelínek Rittichovi nic nevyčítal. Ani se nebojí, že by se na něm slabší momenty mohly podepsat při příštím startu. „David není ten typ, že by z toho byl rozsekaný,“ míní vyhlášený odborník přes sportovní psychologii.

Zatímco doma Boleslav podruhé nebodovala, v neděli v Plzni může potvrdit stoprocentní bilanci u soupeřů. Už loupila ve Zlíně i v Praze na Spartě. Tak do třetice všeho dobrého?

1. Liberec 27 16 2 4 5 73:45 56
2. Třinec 27 13 5 6 3 93:54 55
3. Litvínov 28 12 8 0 8 70:66 52
4. Kometa 27 14 2 5 6 102:71 51
5. Hr. Králové 29 11 4 6 8 81:72 47
6. Sparta 26 13 1 5 7 82:66 46
7. Chomutov 27 8 8 2 9 85:85 42
8. Vítkovice 27 9 5 1 12 57:62 38