Vítejte u on-line reportáže z posledního zápasu letošního mistrovství světa, tedy finále mezi Švédskem a Finskem.
Švédsko dnes bude usilovat o své deváté světové zlato, to poslední vybojovalo v roce 2006 v Lotyšsku, když ve finále přemohlo český tým. Od té doby do souboje o titul nepostoupilo, dokázalo to až letos.
Finové se mistry světa zatím stali pouze jednou, a to v roce 1995, když ve Stockholmu zdolali svého dnešního soupeře. Finále si naposledy zahráli před čtyřmi roky v Moskvě, kde podlehli Kanadě, před rovnými deseti lety v boji o titul prohráli v prodloužení s českým týmem.

Rozhodčí: Burchell (CAN), Reiber (SUI) - Carlson (CAN), Murchison (CAN)
Počet diváků: 9 166

A ještě jeden údaj z historie: dnešní soupeři na sebe ve finále mistrovství světa narážejí počtvrté, ve zmiňovaném roce 1995 uspěli Finové, o tři roky dříve i později však slavilo Švédsko. To rovněž vyhrálo vzájemný souboj o zlato na olympiádě v Turíně 2006.
Oba dnešní soupeři za sebou mají hladkou cestu vyzařovací částí, kde všechny své zápasy vyhráli o tři góly. Švédové nad Němci i Čechny shodně 5:2, Finsko si poradilo s Německem 4:1 a v semifinále s Ruskem 3:0.
Suomi na turnaji utrpěli jedinou porážku s českým výběrem, zato hned třikrát úspěšně zvládli nájezdy. Tre kronor podlehli na nájezdy Norům a poté v normální hrací době Kanadě.
Oba týmy mají ve svých řadách osmigólového kanonýra, ten finský Jarkko Immonen je se třemi asistencemi o jednu přihrávku lepší než Švéd Patrik Berglund. Právě tito dva muži ovládají kanadské bodování turnaje.
Ve statistikách švédského týmu za Berglundem následují nahrávač Robert Nilsson (1+6), nejproduktivnější bek šampionátu David Petrasek (2+4), Martin Thörnberg (2+4) a Magnus Pääjärvi-Svensson (1+5). Původní brankářská dvojka Viktor Fasth se chlubí úžasnou úspěšností 96.83 procent.
Finové kromě Immonena spoléhají na mladého drzouna Mikaela Granlunda (2+6), hvězdu z NHL Tuomo Ruutua (6+0), oporou je i kapitán Mikko Koivu (2+4). Nejprodukivnějším obráncem je Janne Niskala (1+3), v brance září Petri Vehanen s úspěšností 95.07 procent.
Nikoho asi nepřekvapí, že se dnes potkávají dva procentuálně nejúspěšnější brankáři turnaje, za nimi ve statistice následuje český gólman Ondřej Pavelec.
Švédové dnes nastoupí ve žlutých dresech, Finové v modrých. Nadupaná bratislavská aréna už netrpělivě očekává velkou bitvu.
Hokejisté už se kloužou po ledě, vše je připraveno k velkému finále.
0:01
0:16
Finský kapitán Koivu po své první akci zůstal ležet na ledě po střetu se švédskými obránci.
0:54
První střelu finále vysílá Fin Komarov, švédský brankář jeho pokus z úhlu snadno kryl.
1:20
V úvodní minutě byli aktivnější Finové, jejichž fandové skandují "Suomi, Suomi."
1:47
Backlundův pokus finští obránci srazili mimo led.
2:06
Teď už si na puk sáhl i finský gólman Vehanen, když se k němu odrazila Tedenbyho střela.
2:10
Po buly z úhlu střílel Pääjärvi, Vehanen vyrazil.
2:47
Švédové zmáčkli Finy v jejich pásmu, výsledkem byla jen zblokovaná střela.
3:36
Bankář Vehanen rozehrál za svou branku, ale Finové se stále nemůžou vymanit ze svého pásma.
4:05
Ericsson přihrával zpoza finské branky, spoluhráče nenašel.
4:21
V nadějné pozici se ocitl Wallin, jeho střelu zblokoval finský obránca Välivaara.
5:00
Střely na branku 2:2, v posledních minutách jsou ale aktivnější Švédové.
6:00
Začátek zápasu je hodně opatrný, oba týmy vyčkávají v obranných pozicích.
6:12
První šanci obstaral Koivu, který si najel do švédského pásma a mířil dobře do horního růžku, Fasth ale vymrštil lapačku a puk vyrazil.
7:11
Švédský brankář opět v akci, když musel řešit nepříjemné Niskalovo nahození od modré čáry. Fasth pořádně neviděl, přesto dokázal udržet puk ve výstroji.
7:28
Aaltonen se proháněl za švédskou brankou sem a tam, nakonec nabil na modrou Välivaarovi a jeho nahození opět přikryl Fasth.
7:55
Finský brankář Vehanen se dvakrát rozehřál při nahozeních z půlky hřiště, ani jedno mu problémy nenadělalo.
8:11
Berglund se natlačil před finskou branku, na zakončení ale neměl dost prostoru a bekhendem poslal puk vedle.
8:16
Následně už musel Vehanen zasahovat, poradil si bez větších problémů.
8:52
Švédové zaváhali ve vlastním pásmu a byla z toho finská střela z ostrého úhlu, kterou Fasth vyrazil.
9:44
Finský obránce Niskala napřáhl na modré, pak si ještě popojel zpět a vypálil, Fasth našel puk ve své lapačce.
10:05
Zakázané uvolnění Finska.
10:30
Finové ve švédském pásmu pouze honili puk po mantinelu, muži ve žlutém se tak snadno ubránili.
12:00
Pasáž bez větších šancí pokračuje, hraje se buď ve středu hřiště nebo u mantinelů.
12:18
Tedenby ve svém pásmu ztratil puk, Lajunen však žádného kolegu v modrém přihrávkou nenašel.
12:30
Chvíli na to Lajunen skočil do švédské přihrávky při přečíslení a poslal puk malou domů svému brankáři Vehanenovi.
12:35
Aaltonen přebruslil švédského obránce a z pravého kruhu tvrdě vypálil, pozorný Fasth vyrazil.
13:25
Rundblad poslal bekhendem od modré puk do mlýnice před finskou brankou, Persson jej ještě postrčil dál, ovšem Vehanena nijak nevystrašil.
13:59
Pääjärvi poslal na finskou branku střílenou přihrávku, Vehanen vykopl puk betonem.
14:51
Švédové skoro minutu kroužili ve finském pásmu, finální přihrávka ale šla Tedenbymu na brusle a puk se odrazil k Vehanenovi, který jej přikryl.
15:43
Immonen najel podél pravého mantinelu do švédského pásma, všichni jeho spoluhráči však byli přikrytí a tak finský kanonýr jen nahodil na pozorného Fastha.
15:59
Finský brankář si hodně povyjel proti střele Rundblada a nadvakrát se mu podařilo zkrotit puk.
16:25
Vehanen vyrazil nahození Pääjärviho z nulového úhlu před Thörnberga a pak se musel činit při jeho dorážce. Nakonec si finský gólman poradil.
17:05
Finům nevyšla rozehrávka, je z toho zakázané uvolnění.
17:20
Nilsson od zadního mantinelu nahazoval před finskou branku, modří obránci puk do nebezpečné pozice nepustili. Pořád platí, že vládnou defenzivy.
17:52
Vyloučen hráč Ekman-Larsson (Švédsko), 2 min. za nedovolené bránění
Je tu první finálová přesilovka, zahrají si ji Finové.
18:01
Immonen svou dělovkou od modré trefil obránce Kronwalla.
18:44
Dlouhou finskou kombinaci zkazila nepřesná přihrávka, Švédové se osvobodili.
19:45
Finové rozpoutali v útočném pásmu kolotoč, až se ve velmi slibné pozici zjevil Ruutu, jenže Fasth proti němu vyjel a ztlumil puk na hrudi.
19:58
V závěru třetiny byl švédský gólman v permanenci, poradil si však s tečovanou střelou od modré i s Niskalovým nebezpečným pokusem z úhlu.
20:00
Skóre 0:0 je logické, první třetina nabídla hodně opatrný hokej. Oba týmy se střídaly ve chvilkových náporech, gólových příležitostí ale k vidění příliš nebylo. Na střely byli díky závěrečné přesilovce aktivnější Finové 13:12.
20:01
20:21
Finský kapitán Koivu u mantinelu neveděl, co s pukem, tak jej poslal na bránu, kde si na něm smlsnul Fasth.
21:15
Finský gólman při rozehrávce upadl, Švédové toho nevyužili.
21:45
Dvě dobré pozice pro Švédy: nejprve si Rundblad nabruslil mezi kruhy a byl zblokován, následně prošla přihrávka na zadní tyč k Tedenbymu, Vehanen se však včas přemístil a zasáhl.
22:12
Na druhé straně zlikvidoval Fasth Pesonenův pokus z úhlu.
22:36
Hra je najednou živější, na finskou branku pálil Berglund, Vehanen na místě.
23:24
Do finského pásma se prokličkoval obránce Ekman-Larsson a tvrdě vypálil, ovšem přímo doprostřed brány a tím pádem i do připraveného Vehanena.
23:37
Doslova nad švédskou brankou visel gól, když Fasth vyrazil Koivův pokus nad sebe a nevěděl, kde je puk. Ten se obloučkem snesl do brnakoviště, odkud jej obránci před dotírajícími Finy odpálili pryč.
24:41
Vyloučen hráč Krüger (Švédsko), 2 min. za sekání
Druhá finská přesilovka, ta první byla hodně nebezpečná.
25:31
Niskala dostal nabito mezi kruhy a z první pálil jen těsně vedle švédské branky.
25:58
Další Niskalův pokus k brance nedoletěl a Švédové vyhodili.
26:34
Pesonen se zprava vrhnul před švédskou branku, byl však příliš blízko Fasthovi a ten neuhnul.
26:41
Finské přesilovky zavání gólem, Švédsko ale i tu druhou přežilo.
27:10
Finský nápor se stupňuje. Granlund střílel z mezikruží do horního růžku, Fasthovi se puk od ramena odrazil za jeho záda, ovšem švédští obránci nebezpečí opět zažehnali.
27:40
Pääjärvi-Svensson (Švédsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství)
Stav zápasu Švédsko - Finsko 1:0

Finové své šance nevyužili a tak pykají. Pääjärvi-Svensson se uvolnil na levém kruhu a poslal puk nechytatelně do vzdálenějšího horního růžku.
28:15
Následně střílel od modré Eriksson, Vehanen bez problémů vyrazil.
29:03
Välivaara ve svém pásmu rozehrál přímo na švédskou hůl, jeho kolega z obrany však rybičkou následnou přihrávku před branku zastavil.
30:12
K Perssonovi se odrazil puk, Vehanen už byl bezmocný, ale švédský útočník v pádu poslal puk vedle opuštěné branky.
30:53
Švédové spustili ďábelský kolotoč, který přerušil až Vehanenův zákrok.
31:21
Finové oslabení přežili a hned vyrazili kupředu, Kapanenovu nízkou střelu ale vyrazil Fasth.
32:12
Z mezikruží nebezpečně zakončoval Silfverberg, finský brankář včas vymrštil vyrážečku.
32:56
Po ne úplně výživné první třetině je k vidění krásný hokej v obrovském tempu a se spoustou šancí na obou stranách.
33:40
Finové chvíli zlobili ve švédském pásmu, Fastha ale tentokrát k zákroku nedonutili.
34:25
Vyloučen hráč Nokelainen (Finsko), 2 min. za vražení na hrazení
Zbytečný faul finského útočníka za švédskou brankou.
35:03
Finové měli velké štěstí, když Berglundovu teč místo bezmocného Vehanena zastavila tyč!
35:52
Finové přečkali těžké chvíle a vyhazují.
36:22
Kronwallovo prudké nahození od modré čáry letělo pod horní tyčku, tam si puk lapačkou našel Vehanen.
36:25
Finové jsou v pěti.
37:05
Po špatném finském střídání jeli Švédové dva na jednoho, Backlund zvolil střelu, kterou poslal mimo bránu.
38:30
V posledních minutách je k vidění stálý švédský nápor, Finové se těžko dostávají ze sevření.
38:46
Persson zkoušel štěstí zpoza finského obránce, ten jeho střelu srazil mimo bránu.
39:30
Vyloučen hráč Petrasek (Švédsko), 2 min. za hákování
Petrasek zastavil nedovoleně odvážný průnik šikovného Granlunda, který už se dostával před branku.
39:53
Immonen (Finsko) vstřelil branku (9. gól na mistrovství) , asistence Pesonen a Koivu
Stav zápasu Švédsko - Finsko 1:1

Tomu se říká gól do šatny! Immonen dostal dost místa, najel si na kruh a odtud ostrou ranou vymetl vzdálenější horní roh Fasthovy branky. Pro finského kanonýra je to už devátý zásah na turnaji.
40:00
Ve druhé třetině předvedly oba týmy spoustu útočných akcí a k vidění je strhující hokej plný šancí. Když jich měli víc Finové, udeřilo Švédsko, a když se zdálo, že mají navrch žlutí, využil modrý tým přesilovku.
Celkově je zápas otevřený a velmi vyrovnaný, na střely po dvou třetinách vedou Švédové 23:22.
40:01
40:26
Z úhlu střílel Gunnarsson, Vehanen bez problémů vyrazil.
40:41
Persson už byl v mnohem lepší pozici, ale finský brankář opět připraven a dokázal udržet puk ve výstroji.
41:39
Tedenby nahrával zpoza finské branky, Vehanen hokejkou tečoval puk ze své třetiny.
42:35
Nokelainen (Finsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Pihlström
Stav zápasu Švédsko - Finsko 1:2

Finové trestají švédskou chybu ve středním pásmu. Tři modří hráči jeli na jediného obránce, Pihlström ze středu přihrával k levé tyčce a Nokelainen dokázal zvednout puk nad přemisťujícího se Fastha.
43:07
A mohlo to být hned o dva góly, když Koivu přebruslil obránce a jel sám na Fastha, po kličce do bekhendu ale poslal puk vedle.
43:21
Kapanen (Finsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Aaltonen a Komarov
Stav zápasu Švédsko - Finsko 1:3

Teď už se Finové radují a byla to šťastná trefa. Přihrávku Komarova zpoza brány tečoval obránce nešťastně ke Kapanenovi, ten do puku jen plácl a přesto ho poslal přesně ke vzdálenější tyči.
44:38
O švédskou odpověď se snažil Persson, Vehanen jeho pokus vyhlavičkoval.
44:47
Ekman-Larsson si udělal po buly trochu prostoru na střelu, finští obránci ji ale zblokovali.
45:20
Pesonen mohl zakončovat z dobré pozice na kruhu, puk mu ale prošel pod holí a bylo po šanci.
46:06
Vyloučen hráč Erixon (Švédsko), 2 min. za držení protihráče
Už druhý faul na finského mladíka Granlunda.
46:33
Mohlo být hotovo, když Pesonen dostal zpoza brány přihrávku na brankoviště, trefil ovšem jen Fastha.
47:17
Švédové se poprvé osvobozují.
47:25
Krüger se dokonce snažil v oslabení zahrozit, Finové ho však pořádně vystřelit nenechali.
47:54
Välivaara přihrával od levého mantinelu před bránu, tam žádná finská hokejka nečíhala.
48:06
Švédové jsou kompletní a mohou se snažit smazat své manko.
49:30
Na střely je to ve třetí třetině 5:3 pro Švédy, ti však předvedli minutové okno, v němž nechali soupeře dvakrát skórovat a ještě jet samostatný nájezd.
50:04
Finové pozorně brání a do brejku se utrhl Aaltonen, obránce však neoklamal a z levého kruhu trefil jen jeho brusli.
50:14
Švédský trenér Pär Märts si vzal oddechový čas.
50:23
Vehanen chytil puk ze středního pásma, rozehrát ho Švédové nenechali.
51:04
Koivu a Ruutu operovali za švédskou brankou, zpoza níž se nakonec vyřítil Ruutu, tísněný ovšem jen postrčil puk k Fasthovi.
51:30
Švédsko jen s problémy přechází červenou čáru, finské pásmo je pro něj uzavřené.
52:13
Teď se do něj Švédové dostali, ale po přihrávce rukou musí zase ven.
52:31
Thörnberg se protáhl kolem mantinelu a zkusil ohrozit finskou bránu, Vehanen však chytá příliš dobře na to, aby pouštěl střely z takového úhlu.
53:14
Petraskovo nahození ze středního pásma končí v klíně finského brankáře.
53:26
Finové ujeli do brejku, Granlud se zasekávačkou uvolnil a vystřelil přímo do Fastha.
53:51
Velkou švédskou šanci připravil Silfverberg, který objel kus pásma a naservíroval puk Tedenbymu před brankoviště, ten do něj však v tísni jen lehce strčil a poslal ho do betonu roztaženého Vehanena.
54:59
Gunnarsson se snažil před finskou brankou, kotouč do její blízkosti ale neprostrčil.
55:39
Od modré střílel Erixon, Vehanen dobře viděl a puk vyrazil.
55:50
Švédové se teď zlobí, protože Petrasek schytal od hokejky Komarova úder do obličeje, ale rozhodčí to přehlédli.
56:35
Čas ubývá, finská defenziva stále drží velmi pevně a Švédové se těžko prokousávají ke střelám, natož do šancí.
56:41
Pesonen (Finsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Granlund
Stav zápasu Švédsko - Finsko 1:4

Teď už zřejmě rozhodnuto! Granlund ze středního pásma nahodil puk na zadní mantinel, Pesonen předjel všechny Švédy, sebral odražený puk, udělal kličku Fasthovi a poslal puk do brány.
57:16
Pyörälä (Finsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Koivu a Salmela
Stav zápasu Švédsko - Finsko 1:5

To už je exhibice! Pyörälä převzal přihrávku u mantinelu a zdálo se, že ani nechce střílet, ale nakonec poslal puk ke vzdálenější tyči a ten Fasthovi propadl pod ramenem.
58:30
Halou zní pokřik finských fanoušků, jejich reprezentanti na ledě nenechávají Švédům žádný prostor.
59:05
Pihlström (Finsko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Lajunen J.
Stav zápasu Švédsko - Finsko 1:6

Finská jízda pokračuje. Pihlström dostal puk na levém křídle, nic nevymýšlel a poslal ho do protilehlého horního rohu švédské branky.
59:37
Na finské střídačce je veselo, hráči i trenéři už se objímají.
59:49
Finové vyhodili na zakázané uvolnění, bude se zřejmě naposledy vhazovat.
59:57
Finy dělí už jen pár vteřin od druhého zlata v historii.
Z vyrovnaného a napínavého finále se stala finská exhibice. Hráči v modrém se objímají na ledě, švédští hráči zdrceně hledí před sebe.
Nejlepším brankářem mistrovství byl vyhlášen Švéd Viktor Fasth, obráncem kanadský bek Alex Pietrangelo a útočníkem Jaromír Jágr. Nejužitečnějším hráčem byl zvolen Fasth.
All star team tvoří brankář Fasth, obránci Petrasek a Židlický, jako elitní útok novináři zvolili trio Berglund, Immonen, Jágr.
Poslední třetina skončila na střely 10:10, na góly však 5:0 pro Finsko. Švédové nejprve nechali svého soupeře během minuty utéct do dvougólového trháku a v závěru se jejich dosud pevná a organizovaná hra zcela sesypala.
Nejlepšími hráči finále vyhlášeni za Švédsko Pääjärvi-Svensson a za Finsko kapitán Mikko Koivu.
Švédové přebírají stříbrné medaile, druzí skončili na světovém šampionátu už podevatenácté, celkově mají na kontě 43 medailí (8 zlatých, 19 stříbrných, 16 bronzových).
Češi, kteří už své medaile dostali odpoledne, mají 45 cenných kovů (12-13-20).
Hrdiny mistrovství jsou ale Finové, kteří teď přebírají své odměny. Titul slaví teprve podruhé a stejně jako v roce 1995 po finálovém triumfu nad svými švédskými sousedy. Celkem má Finsko 11 medailí (2-6-3).
Slaví i trenér Jukka Jalonen a generální manažer Jarri Kurri. Kapitán Mikko Koivu krátce zapózoval s šéfem IIHF René Faselem a poté s mistrovským pohárem přijel skotačit ke svým spoluhráčům.
Halou zní finská hymna, vše podstatné z finále i celého mistrovství světa už je známo. Loučíme se s vámi, děkujeme za pozornost a těšíme se s vámi na další nejen hokejové akce.

23. 5. 2019 20:15Finsko–Švédsko 5:4
20. 5. 2017 19:15Švédsko–Finsko 4:1
20. 9. 2016 21:00Finsko–Švédsko 0:2
21. 2. 2014 13:00Švédsko–Finsko 2:1
18. 5. 2013 15:00Finsko–Švédsko 0:3
15. 5. 2011 20:30Švédsko–Finsko 1:6
23. 4. 2011 19:00Švédsko–Finsko 0:2
22. 2. 2010 6:00Švédsko–Finsko 3:0