Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Růžičkova aféra se rozrůstá. S korupcí byl spojován i jeho asistent

POJĎTE KLUCI. Vladimír Růžička na střídačce českého týmu prožíval utkání s Rakouskem velmi emotivně. | foto:  Michal Šula, MAFRA

11 2015
Kauza hokejového trenéra Vladimíra Růžičky má další nešťastnou souvislost. Stín podezření z korupce totiž nad sebou má Jan Šťastný, bývalý mládežnický trenér Liberce, kterého si zkušený kouč vybral jako asistenta do Chomutova, kde nedávno podepsal desetiletý kontrakt.

Ačkoliv na středeční tiskové konferenci po zasedání vedení hokejového svazu, které se zabývalo Růžičkovou rezignací a dalším obviněním v „korupční“ kauze, Šťastného případ nezazněl, řešil se v zákulisí v rámci obecné diskuze.

„Není to tak, že bych něco úmyslně zamlčel. Několikrát jsem řekl, že si nemyslím, že by takové případy neexistovaly,“ vysvětlil pro iDNES.cz prezident Tomáš Král.

Ve skutečnosti to bylo tak, že liberecký generální manažer Ctibor Jech zmínil, že jeho klub ukončil před rokem a půl spolupráci s jedním trenérem kvůli „špatné atmosféře.“ Šťastného jméno na jednání nezaznělo.

Trenéři mohou přijít o licenci

„Upřímně řečeno situace je špatná,“ povzdechl si Král, když ho iDNES.cz seznámil s dalším případem korupčního jednání. Ale zopakoval, že je připraven konkrétní kauzy řešit. „Lidé se mají možnost ozvat, můj e-mail je známý, možná zřídíme i nějakou speciální linku.“

Král připomněl rok starý případ, kdy byl českobudějovický junior potrestán za pokus o ovlivnění zápasu s Litvínovem kvůli sázkám. (více ZDE) „Bylo to během dvou vyřešené, takhle budeme postupovat vždycky, ale musí se někdo ozvat,“ vyzývá Král k předložení důkazů.

Pod tíhou kauzy Růžička už si nechal svaz zpracovat právní analýzu, aby zjistil, zda mu stávající řády umožňují kvůli korupci odebrat trenérskou licenci. Jinak hokejoví funkcionáři vnitřní legislativu změní. „Navíc korupce je trestný čin a soud může uložit zákaz činnosti,“ upozornil Král.

Ale portál iDNES.cz ze dvou nezávislých zdrojů zjistil, že šlo skutečně o uznávaného mládežnického kouče, jenž se staral o výchovu například talentovaného Pavla Zachy, očekávané letošní české jedničky draftu NHL.

Někteří rodiče si na Šťastného stěžovali, že bral úplatky. Ale konkrétní důkazy chybí. „Ale těch důvodů pro ukončení spolupráce bylo podle Ctibora Jecha víc. Někteří rodiče ho (Šťastného) zase milovali,“ vzkázal Král.

Podle hokejového šéfa bylo řešení celého případu v pořádku.

„Jedná se o zaměstnanecký vztah mezi klubem a trenérem a pokud kouč dělá nějaké nepřístojnosti, tak si to musí vyřešit klub sám se svým zaměstnancem,“ řekl Král.

Fakt, že muž zatížený podezřením z korupce bude pracovat v Chomutově, komentoval takto: „Nemůžeme přece nikomu zakázat, aby zaměstnal nějakého člověka. Je to věc klubu, koho si tam vezme. Ale já bych člověka s takovým podezřením nezaměstnal.“

Šťastný žádost o rozhovor odmítl. „Nezlobte se, ale já už se k tomu po poradě s právníkem nechci vyjadřovat,“ řekl do telefonu a odkázal na rozhovor pro iSport.cz, kde obvinění vyvrací.

A jak se k celé věci staví Chomutov, který vytrvale hájí hlavního kouče Růžičku?

„Možná už jako jediní ctíme presumpci neviny. A pokud někdo někoho pomluví, neznamená to, že dotyčný něco udělal. Já mám osobně zprávy z Liberce takové, že to byl důvod ukončení spolupráce, ale následně mám informace, že to nebylo ničím podložené, ale pouze podezření,“ prohlásil statutární ředitel klubu Jaroslav Veverka mladší. „My sami jsme si zažili, že nás obvinili z věcí, které se ukázaly jako lži.“

Veverka stejně jako ráno zopakoval, že ve všech týmech Pirátů rozhoduje o tom, kdo kde bude hrát „propracovaný systém konzultovaný na několika úrovních.“ Nabídnutí úplatku je podle chomutovského šéfa obrazem celé společnosti, ne hokeje jako takového.

Šťastný se s Růžičkou zná z působení ve Slavii a při letošním mistrovství světa v Česku dělal trenérovi českých hokejistů skauta, když pozoroval hru soupeře. Teď má Růžičkovi pomáhat spolu s Břetislavem Kopřivou jako asistent v Chomutově, který z baráže postoupil do extraligy.

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze