Vary rozdrtily Jihlavu a slaví záchranu. Slavii výhra nepomohla

Radost hokejistů Karlových Varů | foto: Petr Lemberk, MAFRA

22 2016
Hokejová extraliga zůstane v příštím ročníku ve stejném složení. Po Litvínovu si v baráži zajistily účast i Karlovy Vary vítězstvím v Jihlavě 6:2. Slavia v souběžně hraném utkání sice porazila Litvínov 2:1 v prodloužení, v tabulce ale ztrácí na druhé Vary šest bodů a pro postup si letos nedojde.

Slavia vs. Litvínov 2:1 v prodl.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Slavia udeřila už v půlce první třetiny, kdy využila přesilovku 5 na 3. Domácí se usadili v útočné třetině a krásně si soupeře rozebrali. Na konci akce byl Vás, který v pohodě zasunul puk do prázdné branky.

O chvíli později bek Andrlík skvěle vystihl rozehrávku soupeře a dostal se k pěkné ráně zápěstím, kterou lapačkou chytil Janus. Následně po pěkné akci nebezpečně pálil Markovič, ale brankář hosté byl opět připraven.

Při přesilovce o pár minut nato se činilo šikovné duo Robinson - David Hruška. Jenže domácím se nepodařilo vedení navýšit, na což doplatili v závěru druhé třetiny, kdy Hylákovi za záda propadla nenápadná střela Válka.

Ten pálil švihem z prostoru nad pravým kruhem a pak už jen vítězoslavně zvedal ruce nad hlavu. Puk přeletěl nad ramenem gólmana Slavie. Naděje pražského týmu na postup do extraligy znovu poklesly.

A to především proto, že v souběžně hraném utkání Vary drtily Jihlavu a bylo jasné, že zápas dotáhnou do vítězného konce.

Útočník Slavie David Hruška střílí vítězný gól v utkání 1. kola baráže proti Litvínovu.

Třetí třetina už se proto víceméně jen dohrávala. Tempo bylo výrazně pomalejší než na začátku utkání. Nakonec se rozhodlo až v prodloužení, ve kterém se prosadil agilní David Hruška.

Slavie se s Edenem rozloučila vítězně. Jenže vzhledem k výsledku souběžně hraného utkání, ve kterém Vary deklasovaly Jihlavu, jí výhra byla málo platná.

Hlasy trenérů
Jan Srdínko (Slavia): „Chtěli jsme vyhrát bez ohledu na zápas v Jihlavě a chtěli jsme se rozloučit co nejlépe s našimi fanoušky. První třetinu jsme odehráli v tlaku, vypracovali si šance, ale dali z nich pouze jeden gól. Pak jsme se nevyhnuli špatné pasáži ve druhé třetině, ale ve třetí už zase šance byly. Jeden gól je ale prostě v základní hrací době málo.“

Radim Rulík (Litvínov): „S tou sestavou, se kterou jsme přijeli, jsme s výsledkem spokojeni. Přáli jsme si neprohrát, ale musíme být soudní a uznat sílu soupeře. Měli jsme sedm hráčů, kteří během sezony nastupovali na farmě v Mostě a za juniorku, neprohrát v základním čase jsme si asi ani neuměli úplně představit. Mysleli jsme si, že nám Slavia moc šancí nedá. Určité úseky zápasu nás přehrávala, ale přestáli jsme to a měli výborného Januse v brance. Z naší strany panuje spokojenost, v prodloužení pak přišla chyba, ale za bod jsme rádi.“

Branky a nahrávky: 11. Vas (Robinson, M. Hruška), 61. D. Hruška (Kolařík, Mikulík) - 37. Válek (Kokeš, T. Pavelka). Rozhodčí: Hejduk, Hrubý - Komárek, J. Ondráček. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 - 1:0. Diváci: 2530.

Slavia: Hylák - Knot, Kolařík, Pavlin, Hraško, Andrlík, M. Hruška - D. Hruška, Tuominen, Mikulík - Markovič, Vas, Robinson - Jiránek, Šafránek, M. Ondráček - M. Čermák, Kašpařík, Bahenský. Trenéři: Razým a Srdínko.

Litvínov: Janus - Z. Sklenička, Kubát, T. Pavelka, Kokeš, F. Pavlík, Hora - Duda, Gerhát, Válek - Martynek, Šimeček, Jurčík - Stříbrný, R. Pšurný, J. Doležal - Řehoř, Kučera, Mical. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Jihlava vs. Karlovy Vary 2:6

Energii na Vysočině stačila jakákoliv výhra, aby v boji na dálku sebrala naděje na návrat do extraligy Slavii. Pražanům tak nebylo nic platné souběžné vítězství 2:1 v prodloužení nad Litvínovem.

O výsledku v Jihlavě rozhodla druhá třetina, v níž hosté třemi góly zlomili odpor soupeře. Dvě branky Karlových Varů vstřelil Jakub Svoboda, v týmu Dukly si asistence na oba góly připsal Michal Důras.

Svoboda otevřel skóre už v 6. minutě, ale Dukla dokázala vzápětí vyrovnat gólem Skořepy. Koblasa ještě v první třetině vedení hostům vrátil, přesto bojovní Jihlavané drželi se zkušenějším soupeřem krok.

Ve druhém dějství ale Energie zvýšila tempo a ve 24. minutě v rozmezí padesáti sekund přidali Skuhravý a Marosz dva góly.

Dukla vsadila na protiútoky, ale jediným výsledkem byla tyčka po střele Prokše. Domácím docházeli síly a dostávali se stále pod větší tlak.

Po půlhodině hry přidal při přesilovce Huna pátý gól a po něm se nechal šestnáctiletý brankář Dukly Škarek vystřídat Sáblíkem, jenž na chvíli zabránil dalšímu nárůstu rozdílu ve skóre.

Hned v úvodu třetí třetiny ale zvýšil v početní výhodě znovu Svoboda. Dukle už se podařilo jen zkorigovat skóre při přesilovce pět na tři, v níž Kaláb střelou od modré čáry překonal Závorku. Další tři prohřešky karlovarských hráčů proti pravidlům už domácí nepotrestali.

DÁLE ČTĚTE: Baráž? Hnus. Ale naštěstí jsme to zvládli, říká kapitán Varů Bičánek

František Zeman (Dukla Jihlava): „První třetinu jsme neodehráli vůbec špatně. Bohužel potom rozhodly individuální chyby a laciné góly, které jsme zbytečně inkasovali. Tak zkušený soupeř, jakým jsou Karlovy Vary, si už výsledek pohlídal a zaslouženě vyhrál.“

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): „Začali jsme hodně nervózně. Sice jsme vedli po první třetině 2:1, ale náš výkon byl křečovitý. Trochu jsme se uklidnili, když jsme dali ve druhé třetině tři góly. V závěru jsme se už snažili hru kontrolovat. Mrzí nás, že jsme v poslední třetině udělali zbytečné fauly. Jsme rádi, že jsme tento zápas uhráli a zachovali si extraligovou příslušnost. Chtěl bych všem, kteří se na tom podíleli, poděkovat.“

Branky a nahrávky: 7. Skořepa (Důras), 44. Kaláb (Diviš, Důras) - 6. Jakub Svoboda (T. Rachůnek), 13. Koblasa (Kůs), 24. Skuhravý (Vachovec), 24. Marosz (T. Rachůnek), 30. Huna (Marosz, Gulaši), 42. Jakub Svoboda (Kůs, Skuhravý). Rozhodčí: Hodek, Pešina - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. Třetiny: 1:2, 0:3, 1:1. Diváci: 1654.

Jihlava: Škarek (30. Sáblík) - V. Zadražil, Dobrovolný, Štebih, Kaláb, Bilčík, Grebeňuk, Parýzek - Důras, Skořepa, Jergl - Mrňa, F. Seman, Diviš - Kolář, Jícha, Prokš - O. Malec, Melenovský, Anděl. Trenéři: Vlk, Zeman a Ujčík.

Karlovy Vary: Závorka - Gulaši, Redlihs, Bičánek, T. Dvořák, Sičák, M. Rohan, J. Tomeček - Huna, Skuhravý, Vachovec - Haščák, Kůs, Koblasa - Jakub Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - Gorčík, T. Rohan. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

1. Liberec 27 16 2 4 5 73:45 56
2. Třinec 27 13 5 6 3 93:54 55
3. Litvínov 28 12 8 0 8 70:66 52
4. Kometa 27 14 2 5 6 102:71 51
5. Hr. Králové 29 11 4 6 8 81:72 47
6. Sparta 26 13 1 5 7 82:66 46
7. Chomutov 27 8 8 2 9 85:85 42
8. Vítkovice 27 9 5 1 12 57:62 38