Liberec povstal. Jasná výhra na Spartě vyrovnala finálovou sérii

Radost libereckých hokejistů ve čtvrtém utkání finále extraligy mezi Spartou a Libercem. | foto:  Michal Šula, MAFRA

19 2016
Zklidnili emoce a ukázali, že když se soustředí na hokej, jsou těžko k poražení. Liberec ovládl čtvrté finále hokejové extraligy na Spartě, kde po přesvědčivém výkonu zvítězil 4:1, a vyrovnal tak stav série na 2:2. Další utkání se hraje v pátek na severu Čech.

Sparta - Liberec 1:4

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

V pondělí liberečtí hokejisté nezvládali emoce, ale o den později byli jako vyměnění. A to i bez distancovaných útočníků Vampoly a Lakatoše. Tým od začátku diktoval tempo hry, vytvářel si územní převahu a také šance. Jenže dlouho žádnou z nich ne a ne využít.

A to dokonce ani v přesilovkách. A tak hostujícím fanouškům zatrnulo v 11. minutě, kdy se dostal do úniku veterán Hlaváč, jenž se umně zbavil Výtiska a zády k brance zakončoval bekhendem.

Bílé Tygry podržel gólman Marek Schwarz, jenž v brance dostal překvapivě přednost před Jánem Lašákem. Ukázalo se, že to byl od trenéra Pešána povedený tah, protože brankář Schwarz Spartu celé utkání deptal.

Liberec si trápení v koncovce během první třetiny napravil hned v úvodu té druhé. To se nejprve po úniku po pravé straně prosadil tvrdou střelou Řepík - puk prošel do té doby dobře chytajícímu Pöpperlemu mezi betony. A za 71 vteřin přidal druhou trefu Vlach, jenž se nejrychleji zorientoval v závaru před brankovištěm.

Sparta sehrála dosud nejhorší finálový zápas v sérii a v podstatě se za celý zápas nedokázala pořádně prosadit. Všude byla o krok pozadu, prohrávala osobní souboje a nedokázala držet se soupeřem krok ani v mazanosti. Když k tomu připočteme, že nedokázala využít několik slibných početních výhod a také jedno trestné střílení, bylo jasné, že nemůže uspět.

Miroslav Forman neproměňuje trestné střílení ve čtvrtém utkání finále extraligy mezi Spartou a Libercem.

Zbylé optimisty zchladil krátce před druhou sirénou brejk dvojice Radivojevič, Bulíř. Slovenský útočník dokázal v přečíslení dvou na jednoho poslal přihrávku na českého parťáka v pravou chvíli a bylo to 3:0.

Ohlasy

To byla pro Spartu rána, ze které se už nedokázala vzpamatovat. A byť tři minuty před koncem vstřelil alespoň gól útěchy Švrček, hosté už v pohodě dokráčeli k vyrovnání série. V závěru ještě při power-play Pražanů uzavřel skóre Šimek.

Josef Jandač (Sparta): „My jsme dnes tahali celý zápas za kratší konec. Už první třetina nebyla dobrá. Na začátku té druhé jsme chtěli nastoupit jinak, bohužel jsme ale hned inkasovali a to určilo ráz utkání. Určitá šance byla ještě s tím trestným střílením za stavu 0:2, jenže jsme ho neproměnili. Ve třetí třetině z naší strany nebyl ani žádný pořádný nástup a přišlo hned v úvodu čtyřminutové oslabení. Pak už to bylo definitivní. Nějaké cukání jsme měli v závěru, ale ta šance už byla hrozně malá.“

Filip Pešán (Liberec): „Včera po zápase jsme si jako tým vyříkali spoustu věcí na hotelu a dneska nastoupil do toho utkání tým s úplně jinou tváří. Myslím si, že předváděná hra i disciplína byla vzorová. Doufám, že si to hráči budou pamatovat a navážeme na tento výkon v domácím utkání.“

Branky a nahrávky: 57. Švrček (J. Hlinka, Buchtele) - 22. Řepík, 23. J. Vlach (Šimek, D. Špaček), 38. Bulíř (Radivojevič, Šimek), 54. Šimek (Valský). Rozhodčí: Hejduk, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 16.962. Třetiny: 0:0, 0:3, 1:1. Stav série: 2:2.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Čajkovský, Barinka, Švrček, J. Mikuš, od 50. navíc Kalina - Forman, J. Hlinka, Buchtele - M. Procházka, Pech, Kumstát - Sabolič, A. Kudrna, Hamilton - Netík, Dragoun, Hlaváč, od 50. navíc Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

Liberec: Schwarz - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Řepík, Birner, Stránský - Valský, P. Jelínek, Krenželok - J. Vlach, Jonák, D. Špaček. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

1. Liberec 26 16 2 4 4 71:40 56
2. Třinec 26 13 4 6 3 90:52 53
3. Litvínov 27 12 8 0 7 69:59 52
4. Kometa 26 14 2 5 5 99:67 51
5. Sparta 25 13 1 4 7 79:62 45
6. Hr. Králové 28 10 4 6 8 78:71 44