Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hynek hokejem dýchá, zjistili také v Kanadě

Zleva: Hynek, Hübl, Macholda a Výborný - Trenéři litvínovských hokejistů - zleva: Hynek, Hübl a Výborný debatují s generálním manažerem klubu Vladimírem Macholdou (druhý zprava) | foto: Martin AdamecMF DNES

24 2003
Litvínov - Pečlivě si zavázal tenisky, vyběhl na fotbalové hřiště a hned přihrál na úvodní gól. Pavel Hynek, nový asistent trenéra litvínovských hokejistů, mezi hráče při úvodním dnu letní přípravy dokonale zapadl. Nezasvěcený by se mohl divit a pátrat, co že je to za čerstvou posilu. „Chyběl jeden hráč, tak jsem si fotbálek zkusil. Když je možnost zapojit se, neváhám. K fotbalu a tenisu mám blíž než k basketu,“ říká muž, kterému je teprve 33 let, avšak v hokejových kruzích je už uznávaným odborníkem.

Kdyby ho prý nezlobilo koleno, sám by se donutil k častějšímu pohybu. Plánuje, že s hokejisty podstoupí i nemilované běhy.

Se Spartou slavil jako asistent dva tituly, zlatý se vracel také z Ruska z mistrovství světa dvacítek. Po skončení sezony si vybíral z několika nabídek: v extralize ho kluby lákaly na místo asistenta, v první lize ho chtěly jako hlavního kouče.

Proč nakonec zvolil Litvínov? „Těžká otázka. Největší roli v mém rozhodování sehrála osoba Franty Výborného, s kterým jsem už dříve dlouho spolupracoval. Věděl jsem, do čeho jdu,“ přibližuje Hynek, co ho zlákalo.

Že si oba trenéři rozumějí, dokládají i slova hlavního kouče Výborného. „Známe se

Pavel Hynek

Narozen: 4. ledna 1970 n Povolání: hokejový trenér n Nynější působiště: Litvínov, smlouva asistenta na rok n Trenérská kariéra: Beroun v první lize (3. a 4. místo), 2x titul se Spartou (v roce 2000 s trenérem Výborný, v roce 2002 se Sýkorou), stříbro se Spartou (2001), zlato na mistrovství světa "20" (v roce 2001 jako Holíkův asistent)
dlouho, jsem rád, že přišel. Určitě to kvituji.“ Litvínov tak do nové sezony postaví trenérský triumvirát. Třetím do party je Jaroslav Hübl. „Tři trenéři jsou dnes už jen na letní přípravu skoro nutnost. Vše směřujeme k tomu, abychom se po dvouleté odmlce dostali do play-off,“ prohlásil šéf klubu Vladimír Macholda.

Bude se někdo starat jen o útok, jiný o obranu? To podle Hynka vyplyne ze situace. „Pro všechny je tu práce od rána do večera,“ míní.

Hynek je expert přes mládežnický hokej. I to se může Litvínovu, který je proslulý svou prací s talenty, hodit. „Mladých tu je hodně,“ naznačuje Výborný, o co se také jeho nový asistent bude starat.

Svoje vědomosti si Hynek nedávno rozšířil rovněž v Ottawě na stáži u juniorského klubu 67's.

„Hynek hokejem dýchá, s hokejem obědvá i spí. Nepotkáte horlivějšího muže,“ vyjádřil se s obdivem majitel ottawského klubu Jeff Hunt pro deník Ottawa Sun.

Po letošním světovém šampionátu dvacetiletých v Halifaxu se Hynek vydal nejdříve v lednu na šestnáctidenní pracovní pobyt v kanadském státě Ontario, pak se tam vrátil na dalších šest týdnů, ač původně plánoval zůstat jen měsíc.

„Sledoval jsem především juniorskou ligu, ale také se zúčastňoval každodenního dění v klubu. Chodil jsem na tréninky, o zápase do kabiny, jezdil jsem i na utkání ven,“ popisuje Pavel Hynek náplň stáže.

Také šprtal angličtinu. A třikrát zašel i na NHL. „Jenže ta mě moc nezajímala, protože ji vidím i u nás v televizi. Cennou zkušeností bylo především patnáct zápasů juniorů Ottawy,“ tvrdí asistent, který šéfy klubu nadchnul a může kdykoli přijet.

Teď ale bude cestovat především na trase Praha - Litvínov. V novém působišti často i přespí, hlavně když bude program nabitý.

Otázka, kterého svého dosavadního úspěchu si cení nejvíc, odhalí další Hynkovu vlastnost - skromnost.

„Ani snad o těch medailích nepište, to bych zatím jako měřítko nebral,“ žadoní. „Nikdy bych hokej nedělal jen kvůli tomu, že bych chtěl mít medaili na krku. Stále jsem mladý začínající trenér, jde mi spíš o práci, kterou odvádím. Pořád získávám zkušenosti. A zatím jsem měl štěstí na lidi, pokaždé mě obohatili.“

Co je tedy víc - tituly se Spartou, či světové zlato s juniory? „Je mezi tím rozdíl. U dvacítky rozhodl jen jediný turnaj, zatímco v extralize je to práce celoroční, někdy i několikaletá.“

Autor:
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze