Konečně jsem se střelecky probudil, radoval se Vlach

26 2008
Do sestavy se dostal jen díky nemoci Filipa Čecha. Ale důrazně si řekl o stálé místo. Devatenáctiletý zlínský centr Roman Vlach se stal hrdinou zápasu se Spartou. V čase 58:05 vyrovnal na 4:4 a v prodloužení se postaral o vítěznou branku.

"Hlavní je, že jsme vyhráli. Podle mě zaslouženě," poznamenal.

V hokejové extralize zatím Vlach vstřelil jen jednu branku, loni v play-out. Teď svou gólovou sbírku vylepšil o dva zásahy. "Konečně jsem se střelecky probudil. Dostal jsem od trenéra šanci, za to jsem rád," usmíval se.

Syn zlínského asistenta Rostislava odehrál celý zápas. Kouč Venera přitom po hrubě nevydařené první třetině stáhl sestavu na tři pětky. A ve třetím útoku našel místo i pro mladého centra.

"Potěšilo mě to. Pak jsme se dostali do tempa. Přes obránce Sparty se navíc dalo v pohodě chodit. To mě překvapilo," neskrývá.

Zlín otočil zápas, ve kterém už byl na odpis. Po první třetině prohrával 1:3 a do třetí třetiny šel s jednogólovým mankem. Pak se dlouho nemohl prosadit. Až přišly velké chvíle Vlacha. "Dokázali jsme si, že i v takovém zápase můžeme vyhrát," pochvaloval si. "Nepoložili jsme se, pořád jsme bojovali a věřili v obrat. Nakonec to vyšlo."

Talentovaný centr byl nevědomky aktérem kuriózní situace. Na soupisce figuroval s číslem 25, na dresu však měl obvyklou dvacítku. "Podáme protest," oznámil po zápase hostující asistent Marián Jelínek.

V oficiálním zápise však už u jména autora dvou branek figurovalo správné číslo. Vysvětlení? Vedoucí zlínského mužstva Oldřich Šolc zjistil chybu ještě před zápasem a Vlachovo číslo opravil.

Zlín otočil drama se Spartou

Obrovská euforie se včera rozléhala Zimním stadionem Luďka Čajky ve Zlíně. Po třech porážkách v řadě místní hokejisté konečně zabrali. Přestože ještě dvě minuty před koncem o gól zaostávali, nad Spartou vyhráli 5:4 v prodloužení.

"Věřím, že nás to nakopne," poznamenal útočník Ivan Rachůnek, který byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. "V naší hře nechyběla bojovnost ani obětavost," připomněl, že absence těchto vlastností stála za předchozími ztrátami.

Zlín jásal, přitom po první třetině to s ním vypadalo hodně špatně. Po Kollárově trefě šel sice do vedení, ale po minutě a 10 vteřinách prohrával 1:2. A do první přestávky inkasoval potřetí.

"Góly jsme Spartě nabídli vlastními chybami," zlobil se Rachůnek. "První třetinu jsme sice vyhráli, přesto byla špatná. Nebyl to extraligový hokej," poznamenal sparťanský asistent Marián Jelínek.

Od druhé třetiny ovšem oba celky nabídly hokej i drama nejvyšší kvality. Domácím prospělo stažení hry na tři formace. Mokrejš snížil a Rachůnek těsně před polovinou zápasu vyrovnal. "Po první třetině jsme se nechali ukolébat," podotkl Jelínek.

Ale i tak Sparta mířila za třemi body. Ve druhé třetině ji rozhodčí Pešina nabídl velké množství přesilovek, výhodu čtyři na tři využil Vykoukal.

V poslední části hosté vysunuli forčekink až před zlínského brankáře Sedláčka, domácí tým se jen ztěžka dostával do útočného pásma. Ale nevzdal se, bojoval a dočkal se sladké odměny. Necelé dvě minuty před koncem Roman Vlach dorazil Mokrejšovu ránu.

Devatenáctiletý syn zlínského asistenta se předvedl ještě jednou, v prodloužení dokonal obrat. Zlín díky němu uzavřel úvodní polovinu sezony vítězstvím. "Jsem rád, že Roman dostal šanci a využil ji," usmál se Vlach senior. "Ale tím, že dal dva góly Spartě, nic nekončí, ale teprve začíná."