Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kritiku sudích bude řešit vedení extraligy

5 2004
Praha - Hokejoví rozhodčí ovlivňují extraligu a nadržují bohatým klubům, prohlásil karlovarský manažer Miroslav Vaněk v reakci na nedělní zápas s Pardubicemi, který podle něj ovlivnil rozhodčí Venglář. Vaňkovými výroky se bude ve čtvrtek zabývat mimořádná valná hromada APK, řídící orgán hokejové extraligy.

Karlovarského manažera popudil zejména výkon rozhodčího Jaromíra Vengláře v nedělním zápasu proti Pardubicím, který domácí prohráli 1:3.

"Sedm kol si rozhodčí vedli podle mě docela dobře, ale teď jsem se musel ozvat. Cítíme se poškozeni, sudí na nás spáchal velkou křivdu. Dopustil se pěti hrubých chyb, z toho čtyř v poslední třetině," uvedl Vaněk v deníku Sport.

Tyto věty a další prohlášení například útočníka Michala Dvořáka přiměly ředitele extraligy Stanislava Šulce, aby po dohodě s prezidentem APK LH Lubošem Koželuhem a jeho zástupcem svolali na čtvrtek do Velké Bíteše mimořádnou valnou hromadu.

"Byly nastíněny nějaké věci, které se musí řešit. Není možné dělat, že se nic neděje," uvedl Šulc v rozhovoru pro ČTK. Dvořák v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že se obává, aby se hokejoví arbitři nechovali jako jejich fotbaloví kolegové, čímž měl na mysli korupci.

Ředitel APK LH, p. Stanislav Šulc
Věc: stížnost na rozhodování rozhodčích

Vážený pane řediteli,

podáváme tímto stížnost na trojici rozhodčích Venglář – Machálek, Čech, která řídila utkání Tipsport extraligy č. 58 K. Vary – Pardubice, hrané v neděli 3. října 2004.

Trojice rozhodčích hrubě chybovala v pěti případech a to:

1. ve druhé třetině v čase 31:40 nebyl odpískán faul na našeho hráče č. 46 Petra Kumstáta před pardubickou brankou.

2. ve druhé třetině v čase 32:41 vyloučil hlavní rozhodčí Venglář našeho hráče č. 26 Jana Košťála, místo faulujícího hráče č. 7 Dmitry Suura. Hlavní rozhodčí nebyl v tomto případě okamžitě konkrétní a důsledný, čímž vznikla situace, že vyloučený hráč se dostavil na trestnou lavici až po necelé jedné minutě.

3. ve třetí třetině v čase 43:10 nebyl odpískán faul na našeho hráče č. 52 Michala Dvořáka za brankou Pardubic.

4. ve třetí třetině v čase cca 46:20 čároví rozhodčí nepotrestali mužstvo Pardubic za příliš mnoho hráčů na ledě, za stejný přestupek ve druhé třetině v čase 22:16 (správně posouzený), bylo naše mužstvo potrestáno dvouminutovým trestem.

5. ve třetí třetině v čase 46:54 hlavní rozhodčí udělil našemu hráči č. 38 Janu Alinčovi osobní desetiminutový trest za protesty. Tyto protesty na adresu rozhodčích vznesl hráč č. 76 Richard Bauer.

K posouzení výkonu rozhodčích zasíláme záznam celého utkání na videokazetě.

Miroslav Vaněk, generální manažer
V Karlových Varech dne 4. října 2004 
                                         zdroj: www.hokejkv.cz

S Vaňkem mluvil ředitel soutěže dnes, kdy karlovarský generální manažer přivezl do Prahy videokazetu z nedělního zápasu s oficiální stížností na výkon rozhodčího Vengláře a na chyby, které podle něj ovlivnily výsledek.

"Divil se, proč svoláváme mimořádnou valnou hromadu. Když ale řekl A, musí říci i B," podotkl Šulc, který bude stejně jako ostatní členové vrcholného orgánu soutěže požadovat, aby Vaněk svá tvrzení dokázal. 

Příslušná komise rozhodčích se Venglářovým výkonem a karlovarskou stížností bude pravděpodobně zabývat ještě před čtvrtečním zasedáním na Žďársku. "Udělám vše pro to, aby se kompetentní činovníci mohli s kazetou seznámit ještě do čtvrtka. Bez ohledu na to, že zpráva delegáta nehodnotí výkon rozhodčího nijak špatně a považuje ho za dobrý," řekl Šulc.

Nepovolené výroky na adresu rozhodčích v den zápasu však již přiměly Šulce, aby uložil desetitisícovou pokutu Znojmu za slova útočníka Patrika Eliáše po nedělním utkání se Zlínem. Hvězda New Jersey se po svém premiérovém vystoupení v extralize v televizním rozhovoru pozastavila nad výkonem slovenského sudího Petra Jonáka; Eliáš jeho vystoupení označil za "nepříliš kvalitní."

Naopak Dvořákova slova i vyjádření Jana Alinče po karlovarském duelu pravděpodobně zůstanou nepotrestána. "Pokud jde o Dvořáka, tak tak ještě nejsem rozhodnutý. Alinč se podle mě žádného hodnocení výkonu nedopustil, když konstatoval, že si jej rozhodčí zřejmě s někým spletl. Bez ohledu, že oba hráči ten moment hodnotili jinak," vysvětlil ředitel soutěže.

Autoři: ,
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze