Mistr urval remízu, Sparta přišla o Tona

• 18
Praha - Přestože si hokejová Sparta veze z Litvínova dva body za vítězství v prodloužení, odjíždí se smutkem. Přišla totiž o elitního útočníka Petra Tona, který si zlomil ruku a sezona pro něj skončila. Ve 40. kole extraligy zachraňovaly Pardubice remízu v Karlových Varech na poslední chvíli. O šest bodů nadále vede Slavia.

Branka beka Lukáše Galvase v prodloužení rozhodla o výhře Zlína nad Znojmem 2:1. Oba týmy si sice dokázaly vypracovat šance na více gólů, ale brankáři Igor Murín a Jiří Trvaj byli ústředními postavami svých celků.

Pád kladenských hokejistů se nezastavil ani v Českých Budějovicích. Středočeši tam prohráli 1:4 a tým, který byl zkraje sezony na druhém místě tabulky, je nyní u jejího dna. Kladno nevyhrálo v základní hrací době už podesáté za sebou.

Mohla to být sladká pomsta, ale konečný výsledek zkalil radost vítkovického hokejisty Michala Gulašiho, který je od nedávného mistrovství světa hráčů do 20 let na ostří nože s koučem Radimem Rulíkem. Gulaši v přímém souboji s Rulíkovou Plzní dal sice gól na 2:1, ale v třetím dějství Západočeši nepříznivý stav převrátili na 4:3 ve svůj prospěch.

Sparta vděčí za dva body z ledu konkurenčního Litvínova v boji o play-off obránci Janu Hanzlíkovi, autorovi obou branek. Prvním v 51. minutě poslal Spartu do vedení, o deset minut později pak v prodloužení ukončil zápas.

Pardubice vydřely bod v Karlových Varech na poslední chvíli. Už to vypadalo, že i čtvrtý vzájený zápas obou týmů v sezoně vyhraje domácí tým, ale mistr dvěma góly v posledních sedmi minutách vyrovnali na 2:2 a skóre už se v prodloužení nezměnilo.

Slavia začala závěrečnou čtvrtinu základní části snadnou výhrou. V Sazka Areně splnila roli favorita a porazila v souboji prvního celku s posledním Vsetín 3:1.

Liberec potvrdil svou domácí neporazitelnost a zvítězil nad Třincem jednoznačně 6:1. Pro druhý tým extraligové tabulky, který se v létě přestěhoval do nové haly, to byla nejvyšší výhra v této sezoně.

Zlín - Znojmo 2:1 po prodl.
Noskovo vyhození z vlastního obranného pásma v prodloužení založilo rozhodující akci. Hostujícímu gólmanu Trvajovi propadl puk mezi betony a skončil u zadního mantinelu. Získal ho domácí Leška, po jehož nahrávce rozhodl tvrdou ránou od modré čáry Galvas. Znojmo jen mohlo litovat, že po 20 vteřinách prodloužení Uram nevyužil tutovku. Jeho ránu pod horní tyčku chytil Murín do lapačky.

Dále čtěte: Zlín prodloužil s Bokrošem a večer vyhrál

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Netradičně jsme začali na tři útoky a díky tomu jsme se rychle dostali do tempa. V první třetině jsme mohli proměnit více než jednu šanci. Po přestávce nás ale soupeř jednoznačně přetlačil, vypadalo to, že má víc sil. Ale kluci se zdravě vyhecovali a třetí dějství bylo z naší strany lepší. Naštěstí prodloužení dopadlo v náš prospěch a jsme za dva body rádi."
Jan Votruba (Znojmo): "Měli jsme pomalejší rozjezd, v první třetině hrál Zlín velmi dobře. Od druhé části jsme převzali iniciativu, vytvořili si tlak, měli jsme několik příležitostí, ale bohužel jsme využili jen jednu. To byla z naší strany nejlepší pasáž zápasu. Pár sekund před tím, než dali domácí v prodloužení gól, jsme měli obrovskou příležitost, ale neproměnili jsme ji. Je to škoda, bod navíc by byl pro nás velice cenný."

Branky a nahrávky: 8. Kristek, 62. Galvas (Leška, Rachůnek) - 27. Bičánek (Ludvík, Uram). Rozhodčí: Bolina - Bláha, Rozlílek. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 4330.
Zlín: Murín - Hamrlík, Blaťák, Nosek, Galvas, Vosátko, Zubíček - Kristek, Leška, Mokrejš - Okál, Král, Melenovský - Barinka, M. Čech, Rachůnek, od 41. navíc Záhorovský, Kovář, Kubiš. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Znojmo: Trvaj - Bičánek, Němeček, Čakajík, Jareš, Mojžíš, Heš - Uram, Pucher, Ludvík - Erat, Dopita, Kraus - Ondřej, Haman, Plášek. Trenéři: Hořava a Votruba.

Vítkovice - Plzeň 3:4
Takovou kanonádu do vítkovické branky ostravští fanoušci v této sezoně ještě neviděli. Plzni stačilo na začátku třetí třetiny 93 vteřin na tři góly. Ze stavu 1:2 tak rychle otočila na 4:2. „Začali jsme útočit, vůbec jsme nemysleli na obranu. Plzeň nás překvapila,“ přiznal domácí bek Gulaši. Vítkovice pak sice ještě snížily, ale hosté si si už vedení s pomocí gólmana Málka pohlídali.

Dále čtěte: Gulaši se radoval před Rulíkem, ale prohrál

Miloš Holaň (Vítkovice): "Naše mužstvo bylo více nahecované než v úterním utkání s Třincem, i když začátek tomu moc nenasvědčoval. Ještě že Plzni nebyl uznán gól v oslabení. Ve druhé třetině už jsme hráli hodně dobře a dostali jsme se do vedení 2:1. Neumíme si vysvětlit, jak jsme to pak v závěru mohli během krátké chvilky ztratit. Jsme hodně nespokojeni s koncovkou."
Radek Kampf (Plzeň): "Povedl se nám vstup do utkání. Měli jsme několik příležitostí, které jsme ale neproměnili. Ve druhé třetině jsme dostali dva góly v oslabení, ale všechno jsme dohnali zase na začátku třetí třetiny. Nástup se nám skutečně povedl, během dvou minut jsme zápas otočili a dotáhli do zdárného konce."

Branky a nahrávky: 22. Hubáček (Irgl), 34. Gulaši (Jasečko), 47. Tomášek (Gulaši, J. Štefanka) - 32. Zelenka (D. Moravec, M. Straka), 43. Šindel (Důras, Adamský), 44. Zelenka (M. Straka, D. Moravec), 44. A. Padělek (Cartelli, Vítek). Rozhodčí: Minář - Čížek, Padevět. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. Diváci: 4402. Třetiny: 0:0, 2:1, 1:3.
Vítkovice: Pinc - Kuboš, Gulaši, Jasečko, S. Hudec, Jurečka, Dresler, R. Polák - Káňa, Burger, Krenželok - Irgl, Šimíček, Hubáček - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Hulva, J. Štefanka, Tomášek. Trenéři: Vůjtek a Holaň.
Plzeň: Málek - Vobořil, Štěpánek, Cartelli, Pulpán, Nedoma, Hučko, Jindřich - Zelenka, D. Moravec, M. Straka - A. Padělek, Kracík, Tvrdoň - Důras, Šindel, Adamský - Freiberg, Vítek, Hobl. Trenéři: M. Sýkora, Rulík a Kampf.

Litvínov - Sparta 1:2 po prodl.
Obránce Hanzlík vystřílel Spartě výhru v prodloužení, dal oba její góly. Nejprve napřáhl při přesilovce od modré čáry, nastavení pak ukončil už po 36 vteřinách díky šťastně sražené střele. Domácí mají z rušné partie aspoň bod, trefil se také obránce - Skuhrovec si na křídlo najel na Reichlův pas a vyrovnal. Dlouho nad střelci vládli zkušení brankáři Altrichter a Bříza. Sparta nevyužila čtyři sóla, domácí řadu závarů, oba celky zpackaly i dlouhé přesilovky 5 na 3.

Dále čtěte: Ton si zlomil ruku, sezona pro něj skončila

Petr Fiala (Litvínov): "Zápas byl chudý na góly, což bylo hlavně zásluhou obou gólmanů. Pro nás skončilo prodloužení moc rychle, zisk jednoho bodu je málo."
Marian Jelínek (Sparta): "Se dvěma body jsme spokojeni. Hrál se otevřený hokej, který se musel fanouškům líbit. Vyznamenávali se oba brankáři."

Branky a nahrávky: 53. Skuhrovec (Reichel, Kubinčák) - 51. Jan Hanzlík (Štrba), 61. Jan Hanzlík (J. Straka, Štrba). Rozhodčí: Husička - Čech, Chytil. Vyloučení: 7:6, navíc Ptáček (Sparta) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4450. Třetiny: 0:0, 0:0, 1:1 - 0:1.
Litvínov: Altrichter - Hranáč, Poživil, Gýna, Skuhrovec, Ťupa, Morava, Punčochář - Kubinčák, Reichel, Zadina - Branda, Benda, Trávníček - Šaffer, Sklenička, Bednařík - Gombár, Charousek, Jánský. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.
Sparta: Bříza - Ptáček, Nikolov, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Stehlík, Tabaček, O. Malinský - Chabada, Sivek, O. Kratěna - Ton, Marek, Štrba - Špaňhel, J. Straka, Netík -Dragoun, Langhammer, M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.

České Budějovice - Kladno 4:1
Obecenstvo řičelo, když v závěru druhé třetiny hráli domácí svou třetí přesilovou hru pět na tři, tentokrát 48 vteřin. Kladenská trojice Evan, Čech a Huml se marně bránila. Domácí stačili pětkrát vystřelit a popáté se Posmyk trefil. Zvýšil na 3:0. Ve 25. minutě měly Budějovice stejnou výhodu 61 vteřin, ale za stavu 1:0 se jim ještě hodně třásly ruce. I hosté hráli ve třetí části 65 vteřin pět na tři, ale za stavu 0:3 netrefili branku.

Josef Jandač (České Budějovice): "Dnešní duel se hodně podobal našemu předchozímu domácímu souboji se Znojmem, ale tentokrát jsme si náskok uhájili. Rozdíl byl také v tom, že jsme točili pouze šest beků. Pro výsledek byl rozhodující náš výkon v
prvních dvou třetinách, kdy jsme dokázali vyvinout tlak v přesilovkách."
Zdeněk Müller (Kladno): "Dvě třetině jsme se trápili, zatímco domácí byli důraznější hlavně v koncovce. My jsme se neprosadili v přesilovkách, a to bylo rozhodující. Ve třetím dějství jsme se trochu zmátořili, ale už to nestačilo. Projevila se také nervozita, hráči věděli, že v případě porážky se jim play off zase o něco vzdálí."

Branky a nahrávky: 15. Hřebejk (Kutlák), 30. Hübl (Sailer, Posmyk), 40. Vak (Posmyk), 58. Brabenec (Veselý, M. Hudec) - 53. Hájek (Michael Frolík). Rozhodčí: Turčan - Bádal, Bejček. Vyloučení: 13:12. Využití: 2:0. Diváci: 3681. Třetiny: 1:0, 2:0, 1:1.
Budějovice: Turek - Posmyk, Gřegořek, Harant, Kutlák, Vydarený, Mucha - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Hřebejk, Hübl, Sailer - Mertl, Vak, Kotrla - Šimánek, Krátoška, Bělohlav. Trenéři: Jandač a Kupka.
Kladno: Orct (41. Lev) - Ševc, Evan, Zeman, Špelda (43. Hájek), L. Procházka, V. Čech - Michael Frolík, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Tlustý - Hluchý, Kalla, Huml. Trenéři: Müller a Tatíček.

Karlovy Vary - Pardubice 2:2
Bez nadsázky reklama na hokej! Strhující tempo do poslední vteřiny, hluchou pasáž byste nenašli. Domácí vedli už 2:0 a měli nakročeno k vítězství, jenže pak pardubičtí útočníci přece jen objevili recept na Mensatora. Nejprve za něho puk tečoval Lubina a o necelé tři minuty později Rolínek. V poslední minutě normální hrací doby mohl domácím vedení vrátit Ustrnul, ale zblízka netrefil.

Dále čtěte: Strhující hokejový duel neměl vítěze

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Kvalitního soupeře jsme ve všem eliminovali a v první třetině jsme vyvinuli tlak, jenže gólové příležitosti jsme nedali, Ve třetí třetině nás soupeř napadl s maximální agresivitou a podařilo se mu vyrovnat. Je to ztráta dvou bodů, i když s velmi kvalitním týmem. Pokud nedáme tři vyložené šance do prázdné branky, nemůžeme čekat víc."
Petr Hemský (Pardubice): "Bojujeme o každý bod. Začátek utkání byl ze strany domácím excelentní, jen se štěstím jsme první třetinu přečkali bez branek. Za stavu 2:0 pro domácí jsme leccos z jejich hry otupili, hráli způsobem hop, nebo trop a vyšlo nám to. S bodem jsme velmi spokojeni."

Branky a nahrávky: 22. Dobroň (Pech, Skuhravý), 42. Kraft (A. Nedorost, L. Řezníček) - 53. Lubina (Snopek, Blažek), 56. Rolínek (Sýkora, Blažek). Rozhodčí: Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7, navíc Snopek (Pardubice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3150.
Vary: Mensator - Duben, Dobroň, Macholda (8. Ustrnul), L. Řezníček, J. Polák, Němec - Kumstát, Hurtaj, Selingr - Dvořák, Kraft, A. Nedorost - Košťál, Skuhravý, Pech. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Havíř, Linhart, Vágner, Kántor, od 21. navíc Mudroch - Rolínek, Blažek, Lubina - Sýkora, Mikeska, Hlinka - Čaloun, Koukal, Mrázek - Razingar, Starý, Kolář. Trenéři: Bezdíček a Hemský.

Liberec - Třinec 6:1
Hosté si zkazili vstup do utkání, když se nechali během jedenácti minut čtyřikrát vyloučit. A Liberec trestal. Už v polovině zápasu bylo jasné, kdo získá tři body. To se trefil nejlepší kanonýr domácích Vaic a Severočeši vedli 3:0. Pak sice snížil Hašek, ale třetí třetina patřila opět domácím. Ti nasázeli soupeři další tři góly a zvítězili jednoznačně 6:1.

Josef Paleček (Liberec): "Bylo naší výhodou, že jsme na začátku hráli několik přesilových her. I když jsme z nich dali jen jeden gól, bylo to důležité, protože soupeř potom musel trochu otevřít hru. Potom jsme už měli celý průběh zápasu pod
kontrolou."
Jiří Juřík (Třinec): "V tomto utkání jsme propadli. Soupeř nás přebruslil, překombinoval, byl lepší prakticky ve všech činnostech a výsledek je jednoznačný. Pro nás je to poučení, že do zápasů, které nás čekají, zejména se sousedy v tabulce, se musíme dát dohromady."

Branky a nahrávky: 13. Krstev (Rataj, Vampola), 21. Šachl (Vaic, Jiruš), 30. Vaic (Šachl), 45. Čermák (Víšek), 50. Jiří Hanzlík (Vaic, Jiruš), 58. Čermák (Richter, Vampola) - 33. Hašek (Pácal, Kudrna). Rozhodčí: Smeták - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 8:10, navíc Kudrna (Třinec) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 5936. Třetiny: 1:0, 2:1, 3:0.
Liberec: Hnilička - Jiří Hanzlík, Jiruš, Richter, J. Moravec, Krstev, Derner, Holub, Rýgl - Vaic, Podkonický, Šachl - Rozsíval, Vampola, S. Procházka - Čermák, Rataj, Tomajko - Klimenta, Pabiška, Víšek. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.
Třinec: Biegl - Hunkes, Pácal, Výtisk, Tesařík, Frolo, Kroupa, Chmelíř - Kudrna, Peterek, Hašek - Fabuš, Skořepa, I. Padělek - Janků, Polanský, Martynek - Paroulek, Lipina, Tomas. Trenéři: Juřík, Mach a Daneček.

Slavia - Vsetín 3:1
Dvě neobyčejné přihrávky slávistického forvarda Bednáře rozhodly. Tu první věnoval ve 14. minutě při přesilovce Žižkovi, obránci pak zbývalo jen trefit notně odkrytou branku. A tu druhou po dlouhém otálení nasměroval s cizelérskou přesností na číhajícího Tomicu. 2:0 v 16. minutě. Souboj prvního s posledním pak neobrátila ani Demelova branka, ani Stantienova toulavá střela, která se záhadně odrazila od brankové konstrukce.

Dále čtěte: Byla to taková šmudlaná, říká Bednář

Jiří Kalous (Slavia): "Vsetín začal aktivně. Nám se ale poté podařilo vstřelit dvě branky a máme zkušený tým, který si vedení hlídal v průběhu celého utkání. Povinné body jsme uhráli."
Rostislav Vlach (Vsetín): "Ze začátku to byl z naší strany celkem dobrý zápas, pak nastal zlom v tom, že jsme dostali dva góly v oslabení a naše hra trochu upadla. Druhá třetina byla více v režii Slavie, v poslední se hra trochu vyrovnala. Bohužel se nám nedařilo v koncovce."

Branky a nahrávky: 14. Žižka (Bednář, Beránek), 16. Tomica (Bednář, Graňák), 31. Divíšek (Sobotka, J. Novák) - 34. Demel (Kučný). Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:1. Diváci: 2805. Třetiny: 2:0, 1:1, 0:0.
Slavia: Franěk - J. Novák, Graňák, Kolařík, Pojkar, Žabka, Drtina, Žižka - Bednář, Beránek, Tomica - Duda, Vlasák, Sup - D. Hruška, Divíšek, Dlouhý - Kopecký, Sobotka, Vondrka. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Vsetín: Hovi - Kučný, Ponomarev, Horák, R. Bauer, Bolf, Spitzer, Nedbálek - Demel, Stantien, O. Hruška - Jenáček, Steiner, Květoň - Rob, Zdráhal, Dubec - Duba, Janeček, Sakrajda. Trenéři: Kopřiva a Vlach.

14. Vsetínská hokejová 40 3 0 7 3 27 57:121 19

Tomáš Klimenta z Liberce se snaží překonat třineckého brankáře Radovana Biegla v utkání hokejové extraligy, které se hrálo 13. ledna v Liberci.

Litvínovský hokejista Marian Morava padá po přistrčení obránci Sparty na gólmana Petra Břízu.

Litvínovský kapitán Robert Reichel v souboji se sparťanem Jakubem Langhammerem před gólmanem Petrem Břízou.

Momentka ze zápasu hokejové extraligy Karlovy Vary - Pardubice.