Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rolinek o Pardubicích: Vše jsme si vyříkali a je mezi námi čistý stůl

Tomáš Rolinek (vlevo) na archivním snímku v dresu Sparty | foto: ČTK

26 2015
Hokejový útočník Tomáš Rolinek svůj návrat do pardubického dresu probíral i se spoluhráči. Než se k nim během letní přípravy připojí, bude trénovat individuálně.

Než obuje brusle, tak to ještě pár týdnů potrvá. Fanoušci Pardubic však mohou Tomáše Rolinka zatím vídat při jiném sportovním klání. V barvách fotbalistů Srchu škodí „Rolas“ jako útočník. A rovněž s kopačkami se mu daří znamenitě.

„Díky silnějším nohám mám asi výhodu, že dokážu bekům utéct. A řekl bych, že mojí předností je i technika, kterou mám bravurní, hlavně na pravé noze. Levou mám jen na opírání,“ říká kapitán hokejových mistrů světa z roku 2010 a fanda mnichovského Bayernu.

Vidět profesionálního hokejistu hrát „mistrák“ na trávníku je poněkud neobvyklé. Jak na vás hledí soupeři na hřišti?
Když čekám na ofsajdové pasti, tak se s obránci bavím normálně. Pak když letí balon, uteču všem. A samozřejmě že jako útočník dávám góly, když nastoupím. Od toho tam jsem. Ale hraju jen doma. Vím, jak jsou někteří lidi zlí, a nechci, aby na mě venku křičeli.

Nebojíte se případného zranění?
Strach nemám, ale vím, že musím být opatrný. Na věci jako změny směru si dávám pozor. Snažím se na to nemyslet a věřím, že se mi nic nestane. Chovám se k soupeřům férově a oni ke mně též. Nehrozí, že by do mě někdo šel agresivně a chtěl se mstít.

Zpět k hokeji. Váhal jste s návratem do Pardubic dlouho?
Pro mě bylo rozhodování těžké, protože jsem ve Spartě prožil dva roky. Byl jsem tam spokojený. Vedení, klub a všechno ostatní bylo na výborné úrovni. Navíc mančaft zůstával pohromadě, takže to nebylo jednoduché. Ale dostal jsem od Pardubic seriózní nabídku a jsem rád, že jsem tady.

Fotogalerie

Tomáš Rolinek

Neodcházel jste odsud zrovna v nejlepším, když jste se s vedením nedohodli na podmínkách. Problémy už jsou zahlazeny?
Bylo důležité, že jsme si vyříkali, co se stalo dva roky zpátky, kdy jsme na to měli jiný pohled. Z toho, co se přihodilo, jsem byl tehdy hodně rozčarovaný. Proto bylo podstatné si vše říci z očí do očí, což se povedlo, a mezi námi je nyní čistý stůl.

Podepsal jste víceletou smlouvu. Byla to jedna z vašich podmínek?
Ano, protože bych nerad, abych musel po roce zase řešit, kde budu hrát. Chtěl jsem se vrátit domů, mít dlouholetý kontrakt a vědět, že budu tady a nikam jinam už nepůjdu.

Probíral jste návrat vedle rodiny i s bývalými spoluhráči?
Vyptával jsem se kluků a bavil se s nimi, jak funguje parta v kabině. Mluvil jsem s Časym (Petr Čáslava) a Petrem Sýkorou, kteří věděli, jaké mám možnosti a priority. Říkali mi svoje názory.

Je reálné, že se na ledě objevíte v jednom útoku právě se Sýkorou?
Máme spolu přípravu, takže se spolu každý den potkáváme v posilovně a bavíme se o tom. Než jsem šel do Ruska, tak jsem s ním dva roky hrál, ale nevím, jak to trenéři poskládají. Myslím, že by bylo dobré nastupovat s ním, ale uvidíme.

Když je řeč o trenérech, tak mužstvo povede Miloš Říha mladší. Co na tento krok říkáte?
Nastínil mi svou vizi a byl jsem mile překvapený. Předtím jsme se neznali. Chodil jen s tátou do kabiny, kde jsme se pozdravili, ale žádnou debatu jsme spolu nevedli. Bude to mít těžké, jelikož je mladý trenér, který sbírá zkušenosti. Celý tým se mu bude snažit pomáhat. Je nutné, aby všichni šli jedním směrem. On určitě nastolí systém, kterého se budeme držet. Ví přesně, jak chce hrát a tým posunout dál.

Patříte mezi zkušené hráče a přicházíte jako neformální lídr. Nepřevezmete roli kapitána po Petru Čáslavovi?
Odváděl funkci dobře, a proto si nemyslím, že by céčko mělo jít do mých rukou. Samozřejmě mu pomohu, ale je úplně jedno, kdo bude kapitán. Úplně v klidu bych ho Petrovi nechal, ať si ho užije (smích). Poslední sezony nebyly příliš povedené.

Budete chtít Pardubice vrátit zpět mezi přední týmy?
Je pravda, že poslední roky nehrály Pardubice extra hokej. Nebudeme si nic nalhávat. Motivací je pro mě boj za toto město a budu chtít dosáhnout úspěchu. Doufejme, že tým se ještě posílí. Doma bychom rádi předváděli hokej, který se tu hrál deset let zpátky, kdy tým vletěl na soupeře, jenž měl v bráně několik gólů.

Tomáš bude pro kabinu přínos, očekává kouč

Zpráva o návratu Tomáše Rolinka do řad pardubických hokejistů spustila na profilu klubu lavinu „lajků“. Kromě tisíců příznivců červenobílých barev se opětovné angažmá pětatřicetiletého forvarda pochopitelně zamlouvá i hlavnímu trenérovi Miloši Říhovi mladšímu.

„Bude to pro nás další velký přínos do kabiny, aby se vytvořilo jádro mužstva, které je pro úspěch důležité. Tomáš by měl být v tomto směru jeden z hlavních hráčů, který by měl vést tým k úspěchu,“ vyjádřil na klubovém webu své pocity kouč Východočechů, jenž s rodákem ze Žďáru nad Sázavou hovořil ještě předtím, než bylo vše definitivně „upečeno“.

„V průběhu minulých týdnů jsme spolu mluvili. Měl jsem z jeho přístupu pozitivní pocit. Nebylo ale vůbec jasné, pro jakou variantu se rozhodne, a proto jsem rád, že je tady,“ prohlásil Říha mladší, který si vedle přínosu pro kabinu cení na Rolinkovi jeho přístupu na ledě.

„Je aktivní pracovitý hráč, dobrý bruslař. Navíc má rozvinutý smysl pro obranu, což všichni nemají. Hraje kvalitně v oslabení i při přesilovkách,“ podotkl šéf pardubické lavičky. Hráči s šedesátkou na dresu nyní umožní vlastní přípravu. Obavu, že by Rolinek poté neměl patřičnou výkonnost jako zbytek kádru, Říha rozhodně nemá.

„Je typem člověka, který je schopen se připravit stoprocentně. Vím, že k tomu přistupuje zodpovědně,“ dodal kouč.

Autor:
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Liberec 39 24 2 4 9 101:68 80
2. Třinec 39 19 6 6 8 120:85 75
3. Litvínov 39 16 10 1 12 100:94 69
4. Kometa 39 19 2 7 11 129:103 68
5. Sparta 37 18 3 5 11 114:85 65
6. Hr. Králové 36 16 4 6 10 107:87 62
7. Chomutov 38 13 9 4 12 112:111 61
8. Vítkovice 39 14 7 2 16 90:95 58
9. Plzeň 39 14 3 5 17 95:107 53
10. Ml. Boleslav 39 14 2 4 19 96:116 50
11. Zlín 39 13 4 3 19 92:116 50
12. Olomouc 37 11 4 4 18 88:97 45
13. K. Vary 39 9 1 7 22 80:126 36
14. Pardubice 39 8 4 3 24 92:126 35

Bodování

37

Michal Vondrka

Chomutov

37

Petr Vrána

Sparta

36

Lukáš Pech

Sparta

Góly

23

Dominik Kubalík

Plzeň

18

Michal Vondrka

Chomutov

17

Petr Vrána

Sparta

Najdete na iDNES.czmobilní verze