Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Recept kouče Čady pro hokejový Liberec? Bojovnost, skromnost, pokora

Rostislav Čada řídí hru Liberce. | foto: ČTK

7 2014
Trenér Rostislav Čada má v hokejovém Liberci za sebou várku úvodních osmi zápasů. Reprezentační přestávku s týmem Bílých Tygrů tráví na osmém místě tabulky. „Musím ocenit reakci hráčů na práci, kterou od nich požaduju. Říkám jim: Chlapci, hokej se hraje bojovně, se skromností a pokorou,“ říká Čada, jenž převzal tým po deseti kolech.

Vítáte reprezentační pauzu, nebo takové pomlky spíš narušují průběh sezony?
Moje zkušenost z hokeje je taková, že když se mužstvu daří, je lepší pořád hrát. Když se nedaří, tak je lepší udělat přestávku, doléčit zranění a potrénovat. Obecně to ale vítám. Program v základní části prakticky znemožňuje fyzicky trénovat. Hlavním záměrem je proto obnova fyzické kondice.

Jak si v Liberci trenérsky zvykáte?
Za dobu mého působení jsme z osmi utkání pět vyhráli a třikrát prohráli. Potvrdil jsem si svůj první dojem, že letošní základní část extraligy bude velký boj. Průběh utkání i výsledky jsou velmi vyrovnané a každý skutečně může porazit každého.

Například vy jste naposledy vyhráli na ledě vedoucího Třince. Považujete si této výhry nejvíc?
Ano. Třinec je velmi silný v ofenzivě a dokazuje to i jeho postavení v tabulce. Byl tam velký počet střel, které se nám podařilo ubránit, přesto se domnívám, že zisk bodů v Třinci jsme si zasloužili.

Na čem jste po svém příchodu musel pracovat nejvíc?
Bylo potřeba zvýšit intenzitu bruslení a rychlost provedení jednotlivých herních situací.

Daří se to?
Vzhledem k tomu, že hokej je rychlá agresivní hra, tak je to nekonečná práce a trenér v ní musí počítat jen s dílčími úspěchy.

Rostislav Čada

Rostislav Čada

V tabulce jste osmí, ale stačí jeden nezdar a spadnete na dvanácté místo. Jsou to pro vás velké nervy?
V hokeji už působím tak dlouho, že se o nervech nedá mluvit. Dá se mluvit o napětí, očekávání, zodpovědnosti za práci a výsledky. To jsou asi ta správná slova.

Když jste do Liberce přicházel, nechtěl jste hodnotit úroveň české extraligy, protože jste působil hlavně v zahraničí. Co byste na toto téma řekl nyní?
V české extralize hrají velmi úspěšní starší zkušení hráči, kteří jsou v utkáních vidět. Mužstva, která je mají, prokazují lepší řešení herních situací. Jinak si myslím, že je to ideální soutěž pro mladé hráče. Dnes vzhledem k přirozenému odlivu hráčů do ciziny se dostává mladým hodně prostoru a podle mého názoru ho využívají málo. Je to spíš problém jejich než někoho jiného. Všichni trenéři čekají, aby mohli mladé a po všech stránkách připravené hráče začlenit do sestavy.

Jak se to daří v Liberci?
Je potřeba zvětšit náročnost. Všichni mají motivaci hrát v atraktivnější soutěži a já jim vždycky říkám: „Mládenci, na ty soutěže musíte být připraveni. Pracujte!“

Pořád jste neřekl žádné liberecké jméno.
Víte, já myslím, že s chválou směrem k mladým by se mělo šetřit. Bohužel dnes je mnoho těch, kteří dosáhnou prvního úspěchu a nastává uspokojení. Není to jen jejich vina, ale i vina prostředí, které je nenutí k tvrdé práci.

Po vašem nástupu přišla do týmu jedna útočná posila, slovenský reprezentant Radivojevič. Jak jste s ním spokojen?
Velmi. Branko je profesionál, který úspěšně hrál špičkové soutěže a po všech stránkách může být mladým a celému mužstvu přínosem.

Čadova éra u Bílých Tygrů

Před jeho příchodem (za kouče Pavla Hynka):
10 zápasů, 11 bodů, skóre 24:30, 10. místo

Po jeho příchodu:
8 zápasů, 13 bodů, skóre 21:17, 8. místo

Nejbližší program Bílých Tygrů po reprezentační přestávce:
středa 12. 11., 18.00 Liberec - Olomouc
pátek 14. 11., 18.00 Liberec - Vítkovice

Kvůli zraněním i jiným okolnostem vám vypadli ze hry tři zkušení obránci. Jak se s kritickou situací v obraně vypořádáváte?
Chlapci, kteří dostali šanci místo nich, se jí chopili velice dobře. Teď mluvím o Kajínkovi, Ulrychovi nebo Šimkovi, kteří prošli farmou v Benátkách. Podávají disciplinované a obětavé výkony. Teď je ale čeká druhá fáze, tedy jejich potvrzování. Pokud budou úspěšní, není důvod, aby nehráli.

Kdy se vrátí do hry zranění Derner a Gřegořek?
Oba se tento týden zapojili do tréninku. Bude to chvilku trvat, jednalo se o dlouhodobá zranění. Jsem přesvědčen, že hned po skončení reprezentační přestávky ještě hrát nebudou.

Kvůli rodinným důvodům chybí i váš elitní bek Škoula. Chystá se jeho návrat?
Martin Škoula je ve velmi vážné situaci. Velice si vážím toho, že jsem byl první, který s tím byl detailně seznámen. Nemám žádné nové informace, ale myslím si, že jeho návrat v nejbližším období se neplánuje. Situace bohužel není dobrá.

Přestávku trávíte na osmé příčce. Co umístění týmu říkáte?
Když jsem přišel, mužstvo bylo tuším jedenácté. Posunuli jsme se výš a teď nás čeká velký úkol tuto příčku neustále v každém utkání obhajovat, ne-li zlepšovat. Není to lehké, protože takhle uvažují všechna mužstva v extralize.

Vidíte v extralize favorita?
Domnívám se, že výrazný favorit tam není. Ale soutěž se teprve rozběhla. Jak s oblibou říkám: kvalita v hokeji potřebuje čas.

Co byste vyzdvihl na libereckém týmu?
Určitě reakci hráčů na práci, kterou od nich požaduju. Ukazují pracovitost a bojovnost. Říkám jim: „Chlapci, hokej se hraje bojovně, se skromností a pokorou.“

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze