Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vsetín bliká na hokejové mapě

10 1999
- „Tohle se nedá dlouho udržet.“ prorokoval na jaře, ještě před svým odchodem Tomáš Sršeň, ostřílený veterán pěti valašských titulů. Za ten poslední hráči dosud nedostali všechny peníze. Sedm z nich vyzvalo klub k úhradě. „Do 15.prosince bude vše vyřešeno. Neříkám zaplaceno, ale vyřešeno“ řekl mi ve čtvrtek Vojtěch Mařák, předseda představenstva klubu. Hvězdný klub se v chudém kraji může udržet jen za cenu velkých obětí.

Hokejový zázrak v hrdém městě, které v patnácti sériích play off nikdo nepřemohl, nebyl nikdy tak blízko osudové porážky. Osiřelé hokejové bašty Brno a Olomouc, kde se hokej hraje od konce první světové války, otevírají náruč.

Dva termíny určují vratkou budoucnost šampiónů ve vsetínské kotlině: do 15.prosince se vedení klubu (Mařák-Štefl-Zubík) pokusí vyplatit dlužné částky a přesvědčit hráče v pohovorech, aby nevyostřovali situaci. Pan Mařák vymezil doslova: „Každý musí pochopit: za prvé s kým jedná, za druhé jak se má a za třetí kde se nachází.“

Podle mého šetření to vypadá tak, že hráči: 
1. jednají s činovníky, kteří hasí zoufalou situaci. V minulosti zajistili skvělé podmínky a nyní se nedostává prostředků na jejich opakování. Přesto se tu snaží vzbudit dojem, že se všechno srovná.
2. ve Vsetíně se mají velmi dobře. Dostávají platy, kterým může konkurovat jedině pražská Sparta (a to až letos!). Klub proslul férovým, rychlým jednáním a rodinnou atmosférou. Odjinud by asi hráči mizeli rychleji.
3. nacházejí se v ekonomicky ne moc prosperujícím koutě Valašska, kde se místní peníze získávají těžko a velcí sponzoři tu necítí takový odlesk své firmy. (Je pozoruhodné, jak se Vsetín dokázal v tomto boji peněz postavit větším městům a zavedeným klubům.) Mezi prostými obyvateli Vsetína lze cítit a slyšet napětí z přítomnosti tak dobře placených spoluobčanů-hokejistů. To je pocit, na který si zvlášť v chudších krajích lidé těžko zvykají. A zhruba před rokem také dávali fanoušci svou špatnou náladu najevo najatým hvězdám Paterovi a Procházkovi, kteří byli vlastním publikem opakované vypískáni, o hrubých urážkách jednotlivců ani nemluvě.

Druhou zátěž, náklady na provoz zimního stadionu, vyřeší schůze zastupitelstva Vsetína 21.prosince. „My se staráme o volný čas čtyř set mládežníků, tak by to snad město mohlo nějak ocenit.“ Radní však tlačí také vysoká nezaměstnanost a sociální problémy skromného města. Jejich plán na daňový zisk z platů hokejistů (kteří by se ve Vsetíně museli přihlásit k trvalému pobytu) je nereálný.

Chápu jejich těžkou pozici. „V Novém Jičíně a v Kopřivnici to taky nemají lehké a vzali si haly na starost,“ oponuje Mařák.

Žádná oficiální jednání o přesunu do jiného města prý zatím mistr republiky nevede. Myslím, že teď, kdy čtete tyto řádky, už to nemůže být pravda. Klíčová trojice Zubík - Mařák a Štefl je citově vázána ke Vsetínu, ale zároveň nechce selhat v tom trochu zvláštním hokejovém byznysu v České republice. Udělá všechno proti rozpuštění týmu. „Zatím jenom uvažujeme o nějakém jiném řešení,“ říkal Vojtěch Mařák ve čtvrtek, 9.prosince. Mezi hráči Vsetína už koluje nabídka jednoho z měst, které vsetínský klub přivítá i s řadou nových sponzorů.

Autor:
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze