Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výmluvy na rozhodčí škodí soutěži

4 1999
- Nehájím rozhodčí, zajímá mě pověst Extraligy. Kazí ji víc rozhodčí svými chybami nebo lidé, kteří se chovají jako Radim Masný ? Většinový majitel Femaxu Havířov vydal o úrovni soutěže svým chováním špatnou zprávu . Jsme liga hrubého chování, kde si rozčílený mecenáš může vůči sudím a veřejnosti dovolit cokoli.

Mám stále silnější pocit, že jsme si nespokojenost s rozhodčími vsugerovali. Ti lidi prostě pískají, co mohou. Myslíte si, že jinde v Evropě mají lepší ? Zeptejte se některého krajánka, co hraje v zahraničí. A přece se venku" rozhodčí nekritizují. Po mezistátním utkání se trenéři vyjádří k rozhodčím zřídkakdy ( s výjimkou zemí bývalého Sovětského svazu). Ve Švédsku i ve Finsku by každý, kdo by jen poukázal na souvislost mezi výsledkem a výkonem sudího působil trapně. V NHL se o rozhodčím nemluví vůbec, to se prostě nepatří. Je to projev slabosti.

U nás se pořád veřejně ujišťujeme, jak jsou rozhodčí strašní. Jak dlouho ještě budeme slýchat tenhle argumentační styl hodný tradic socialistického sportu ? Nemyslím si, že by pomohl zákaz výroků na adresu rozhodčích. Problém je v tom, že mnoho českých trenérů stále necítí spoluzodpovědnost za dobré jméno soutěže. Když rozhodčího pranýřuje trenér, v novinách si přisadí manažer a v chodbě stadionu majitel klubu, proč by sprosté urážky nepřidalo publikum. Liga, která si pěstuje skandování sprosťáren, se těžko může nazvat nejlepší soutěží v Evropě.

Za hokejovou sezonu navštíví novinář asi 60 tiskových konferencí po utkání. Když tak probírám své poznámky, dobrá třetina z nich se stočí na debatu o výkonu rozhodčího.

Já se k rozhodčím obvykle nevyjadřuji," zazní kouzelná formule, ale dneska si myslím, že pan XY ovlivnil výsledek." A činovník klubu otevřeně varuje: My tady horko těžko sháníme peníze a pak sem přijede pan XY a celé nám to pokazí. Sponzoři tohle nebudou chtít platit."

Kluby stále silněji volají po spravedlnosti. Proč si Extraliga za těch šest let nářků nevychovala kvalitní arbitry ? Navzdory pravidelným pokřikům z tribun i týmových lavic je uchazečů o zebrovitý dres víc než kdy jindy. Jenže my dopadneme tak, že minulé play off musel kvůli nevoli klubů odřídit František Rejthar skoro sám.

A teď ten vrcholný paradox: O soudcovském stavu rozhodují ti samí činovníci, kteří na ně ve svých klubových funkcích nadávají ! Systém práce s rozhodčími mají ve svých rukou.

Proč tedy funkcionáři reagují občas tak podrážděně ? Pískají snad rozhodčí schválně špatně ?

Nechci tvrdit, že hokejový aparát nepodnikl v boji za kvalitu rozhodování nic dobrého.

Jako skvělý tah se ukazuje angažování Pavla Halase na post předsedy komise rozhodčích. Zde by mohla vyrůst skutečná autorita, přesný ombudsman, jehož slovo platí. Pokud teď kluby začnou jeho výroky zpochybňovat, promarní obrovskou šanci.

Výroky pana Masného mne tedy zdaleka nejvíc mrzí kvůli soutěži samotné. Za šest let se hokejová Extraliga prosadila mezi prestižní zábavy. Vybudovala dobré jméno - to nejcenější, co může lidem v republice dát. Zdá se, že další člověk, který dává do hokeje peníze", si snad neuvědomil svou odpovědnost.

Autor:
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze