Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na mistrovství mě zajímá hra bráchy, říká brankář Kovář

Český brankář Jakub Kovář hledá puk, dívá se po něm i jeho spoluhráč Tomáš Kundrátek. | foto: AP

6 2016
Poprvé atmosféru mistrovství světa ochutnal v roce 2011 a hned si ze Slovenska odvezl bronz. O rok později ze Švédska a Finska také a v reprezentačním výběru nechyběl ani v roce 2014 a vloni. Dnes začíná 80. světový šampionát v ledním hokeji, který hostí Rusové. Tam už ale 27letý hokejový brankář Jakub Kovář chytat nebude. Rodák z Písku nabídku kouče Vladimíra Vůjtka odmítl.

Řadu let jste patřil mezi stálice národního týmu. Letos zůstáváte doma, jaký je důvod?
Že nepojedu, jsem měl v hlavě už delší dobu. Ale nechtěl jsem se rozhodovat ukvapeně. Byl jsem rád, že jsem byl s týmem při přípravě a sezona mi neskončila někdy v půlce února. Ale když jsem si spočítal, že bych se z mistrovství domů vrátil někdy v půlce května a pak zase v červenci už jel pryč, nechtěl jsem už do Ruska. Zvlášť v situaci, kdy čekáme dítě.

„V nejbližší době už by mělo být jasné, kam půjdu. Opět to bude ruská KHL.“

Jakub Kovář, hokejový brankář

Sledujete, jak je tým poskládaný?
Moc mě to nezajímá, jenom se koukám na to, jestli bude hrát brácha. Spíš se pak kouknu na některé zápasy, ale neřeším, jaká bude sestava.

Jak tipujete výsledek českého týmu na letošním šampionátu?
Nedá se to vůbec odhadovat, neznáme sílu soupeřů a podobně. Turnaj je tak krátká záležitost, že se tam může stát cokoliv. Formu chytnou dva outsideři v základní skupině a naopak třeba favorit šampionátu ani nemusí postoupit do play-off. Dopředu vůbec nemá smysl tipovat konkrétní umístění, může to skončit jakkoliv.

Přeci jen, když už po roce zase mistrovství a všechno okolo začíná, nemrzí vás vaše rozhodnutí?
Ani ne, opravdu jsem chtěl být v těchto měsících doma, kdy ženě už pořádně roste bříško. Bude pomalu v devátém měsíci, už s ní mohu chodit na ultrazvuky a předtím jsem u jejího těhotenství nemohl být. Teď si to užívám. Jsem rád, že jsem doma, a navíc doděláváme barák, aby už tam bylo všechno pro malého připravené. Nedovedu si představit, že by tady manželka lítala a zařizovala všechno sama.

Teď máte tedy plnou hlavu jiných starostí, než je hokej, ne?
Není to tak, že je mi mistrovství zase úplně jedno. Pozoruju opravdu spíš jen bráchu, jak se mu vede. Podívám se na zápas, možná si s Honzou napíšeme, jak to bylo, ale o moc víc mě zajímat nebude.

V Jekatěrinburgu už chytat nebudete. Jak se chystáte na další sezonu?
To je právě také důvod toho, že nejedu na šampionát. Po těch pěti letech, co jsem objezdil s reprezentací, se chci na další sezonu pořádně připravit. Není sranda mít krátkou letní přípravu a pak jít do klubu nerozchytaný. I k tomu letošní léto využiji, abych se maximálně nachystal na další angažmá.

Už máte nějaké rozjednané?
Pomalu vím, kde bych mohl hrát. Měl jsem trochu smůlu, že mě dlouho chtěl snad nejlepší klub v Rusku Petrohrad. Prakticky jsme už podepisovali smlouvu, ale na poslední chvíli to padlo. Já kvůli tomu odmítl tři, čtyři dobré nabídky. Myslím si ale, že v nejbližší době už by mělo být jasné, kam půjdu. Opět to bude ruská KHL.

Autor:
Najdete na iDNES.cz

mobilní verze