Čeští hokejisté se radují z vítězství nad Slovenskem.

Čeští hokejisté se radují z vítězství nad Slovenskem. | foto: AP

Jágr vyrovnal, Klepiš rozhodl. Hokejisté zdolali Slováky v prodloužení

• 314
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Hokejová reprezentace vstoupila do mistrovství světa v Bělorusku vítězným krokem. Díky povedenému obratu v závěru porazila Slováky v prodloužení a do tabulky si připsala první dva body. Rozhodla o tom trefa Jakuba Klepiše v 63. minutě.

Čas letěl tryskem kupředu a zdálo se, že vítězství v prestižním duelu se bude slavit na východní straně bývalé federace. Slovensko od 2. třetiny vedlo 2:1 a nic nenasvědčovalo tomu, že by se skóre mělo měnit.

Dvě minuty před koncem však vyrovnal pohotovou střelou zblízka Jaromír Jágr, zápas dospěl do prodloužení a nabuzení Češi v něm urvali výhru po Klepišově přesné ráně.

Známkujte české hokejisty za výkon proti Slovensku

Národní tým tak uhájil neporazitelnost v úvodních duelech na mistrovstvích světa, která trvá od vzniku samostatného českého výběru v roce 1993. K tomu, aby o ni přišel, ovšem bylo v pátek v Minsku velmi blízko.

Všechno sice začalo podle plánu, který si ve svých představách vykreslili čeští fanoušci. Jejich reprezentace hrála na začátku utkání sérii přesilovek, které se zprvu vůbec nevedly, ale pak prostřelil chumel před brankou produktivní obránce Ondřej Němec.

Češi však nedokázali na rychlém vedení dál stavět. Měli optickou převahu, hráli spoustu přesilovek, ale bojovní Slováci s vynikajícím Jánem Lacem v brance se v nich ubránili a při hře v pěti začali být díky nasazení a výbornému pohybu nebezpečnější. Několik brejků se neujalo, v 6. minutě prostřední části však už spolehlivý Alexander Salák nedosáhl na tečovanou střelu Michela Miklíka.

Více o zápase:

Tahle trefa povzbudila mladý slovenský výběr, jenž dával do zápasu víc a víc energie a trvale hrozil bleskovými protiakcemi.

"Tím gólem strašně ožili. My jsme zbytečně bláznili, dělali jsme hrozně moc chyb. Máme co rozebírat," říkal po zápase trenér Vladimír Růžička.

Salák sice ve druhé třetině ještě vychytal únik Tomáše Tatara v oslabení i Miklíkovu šanci v přečíslení dva na jednoho, ale v čase 35:45 už šli Slováci do vedení, když zakončil jejich parádní souhru útočník Marek Viedenský.

"Hráli výborně, makali a dobře bruslili," vysekl poklonu soupeři gólman Alexander Salák.

K dovršení všeho se zranil elitní obránce Roman Polák, jenž má poraněné rameno a ještě během zápasu odjel na rentgen do nemocnice (více ZDE).

Češi se ve vlnách hrnuli dopředu, avšak jejich útoky působily těžkopádně, v příliš složitých kombinacích si nerozuměli hráči z NHL ani hokejisté z Evropy. Když už se dostali do gólové šance, buď nemířili přesně, nebo neměli klid v zakončení. I Jágr ztrácel puky a na velkém ledě marně hledal správné načasování.

Pak však jako správný lídr udeřil v klíčovém momentu.

Česko porazilo Slováky na velkém turnaji v roce 2014 už podruhé. Poté, co jim vystavilo stopku v osmifinále únorové olympiády v Soči, slaví i v Minsku. Tam ovšem jde teprve o první krok na dlouhé cestě za úspěchem. Růžičkův výběr čeká ještě šest střetnutí v základní skupině a před sebou má těžký dvojzápas - v neděli hraje se Švédskem, v pondělí s Kanadou.

Česko - Slovensko 3:2 po prodl.

Branky a nahrávky: 7. Němec (Červenka, Hudler), 58. Jágr (Němec, Hertl), 62. Klepiš (Vitásek, Ševc) - 26. Miklík (Tatar), 36. Viedenský (Réway, Miklík). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Piechaczek (Něm.) - Dědulja (Běl.), Raming (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 7900. Třetiny: 1:0, 0:2, 1:0 - 1:0.

Česko: Salák - Němec, Kindl, R. Polák (34. Vitásek), Ševc, Zámorský, Kolář II - Jágr, Sobotka, Klepiš - Hertl, Červenka, Rolinek - Sekáč, Jan Kovář, Hudler - Petružálek, Novotný, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Valach, Švárny, Brejčák - Šatan, Hrivík, Nagy - Miklík, Marcinko, Réway - Pánik, Mikúš, Tatar - Skokan, Viedenský, Tybor. Trenéři: Vladimír Vůjtek st., Peter Oremus a Vladimír Országh.