Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ANALÝZA: Tým pro Světový pohár má jasnou slabinu. Ale nezatracujme ho

ČESKÝ SMUTEK. Takhle truchlili na loňském mistrovství světa nejen Jágr s Voráčkem. Sejdou se zase v reprezentaci při Světovém poháru? A vytvoří si důvod k radosti? | foto:  Michal Šula, MAFRA

3 2016
Hokejová reprezentace zvolna vstupuje do nové, snad veselejší éry. Bohužel ji však stíhají temné stíny minulosti. Mužstvo, které důmyslně buduje kouč Jandač se svými pobočníky pro Světový pohár, připomíná stoličku se dvěma pevnými a jednou nalomenou nohou.

Může se opřít o znamenité trio brankářů: Mrázek, Neuvirth, Pavelec. A taky o čtveřici centrů Krejčí, Plekanec, Hanzal a Sobotka, která tvoří bytelnou páteř útoku. Na ni se nabalí Voráček, Palát a později možná i Jágr.

Přinejmenším na papíře ale v mužstvu zeje jedna mezera. Vážně hrozí, že jedna nožka bude kulhat.

Když přijde řeč na obranu, ve tvářích stavitelů národního týmu se hned objevují chmurné grimasy. Chybějí hlavně leváci. Kindl, Jordán i Šmíd v klubech NHL marně usilují o důstojnou roli.

Světový pohár 2016

Turnaj bude od 17. září do 1. října hostit Toronto. Česko se ve skupině střetne s Kanadou (17.září), Výběrem Evropy (19. září) a s USA (22. září). Ve druhé skupině hrají Finsko, Rusko, Švédsko a Výběr Severní Ameriky do 23 let. Všechny zápasy odvysílá ČT. V přípravě narazí český tým na Rusko (8. září v Moskvě a 10. v Praze) a 14. září v Pittsburghu na Výběr Severní Ameriky do 23 let.

„Proto jsme se rozhodli pro Kempného,“ vysvětlil asi nejpřekvapivější tah v první fázi nominace Josef Jandač. „V reprezentaci je prověřený, v Omsku má klíčovou úlohu.“

Chybějí mu zkušenosti z užšího kluziště, na němž se turnaj koná. S nahlášením jeho jména se jistě mohlo počkat. Jandač však vysvětluje: „Je to inteligentní kluk, do NHL má blízko. Myslím, že se dokáže přizpůsobit.“

Česku vůbec chybějí šikovní zadáci, tvořivé typy do přesilovek. Hokej si je vinou své zabedněnosti léta nevychovával. Trenéři mládeže nutili (a bohužel často stále nutí) kluky vyhazovat puky po mantinelu, neučí je přemýšlet a nápaditě rozehrávat.

Právě zakládání akcí je přitom tak důležitou činností. Je to při utkáních s velmocemi opravdu vážná patálie. I proto odborníci neřadí Čechy mezi kandidáty na ovládnutí zářijového srazu superhvězd v Torontu.

Málokdo se podiví, když nepostoupí ze skupiny, v níž narazí na Kanadu, USA a Výběr Evropy. Bylo by ovšem příliš kruté a krátkozraké je předem zatracovat.

„Nedívám se skrz růžové brýle,“ pravil Jandač. „Ale nechci si nasazovat ani ty černé. Zkusíme překvapit. Nároďák se v minulosti uměl semknout. Na krátkém turnaji na začátku sezony se může stát cokoliv. Každopádně tam nehodláme dělat komparz.“

Josef Jandač
S Plekancem nepočítáme, možná budou změny v útoku, prozradil Špaček
Jiří Fischer
Václav Prospal

Jandač, Ručinský, Špaček, Fischer, Prospal... Čechy chystá na SP úctyhodná sestava.

Proč mu věřit? Třeba proto, že výběr už nevzniká v hlavě jednoho či několika mála mužů, na dálku, podle statistik. Že se na něm podílí úctyhodný mozkový trust. Asistenti Kalous i Špaček létají na inspekce do zámoří, v pondělí se odtud vrátil taky manažer Ručinský. Zapojil se srdcař Prospal. Poradce Fischer, zaměstnanec Detroit Red Wings, neodmítá telefonické konzultace ani v půl čtvrté ráno.

„Jsem unesený z Jirkovy zažranosti a jeho vědomostí,“ řekl Martin Ručinský. „O hráčích ví víc, než oni sami vědí o sobě. Každého kluka dovede dokonale rozpitvat.“

Nominační horečka

Ostatně od Fischera přes Atlantik přiletěl též mazaný tip, jak výhodně složit úvodní část nominace. Bývalý výtečný bek zjistil, že lze nyní vybrat tři gólmany, což z pravidel původně nevyplývalo. Jandač se optal Pavelce, jenž neprožívá nejpovedenější období, zda by případně přijal i pozici trojky. Zkušený brankář kývl, a tak ho Češi zapsali k Mrázkovi a Neuvirthovi.

Na seznamu tak ušetřili jedno volné místo v poli, jež mohou zaplnit později. Je to jen drobná vychytávka. Ale užitečná.

Mezi zatím nejmenovanými borci jsou forvardi Hudler či Jágr. Jandačův štáb dosud zvolil všestrannější typy, které může v jednotlivých lajnách snadněji přesouvat.

Například Hudler vzhledem ke svému stylu potřebuje místo v prvním či druhém útoku. Jeho povolání se může odvíjet rovněž od rozhodnutí legendárního Jágra. Ten minulý týden v rozhovoru s Ručinským pozvánku na Světový pohár úplně neodmítl, což je jasný posun v jeho uvažování. Podle zákulisních informací se pravděpodobnost jeho účasti blíží 50 procentům.

Do mužstva bezpochyby patří. Česko by se však obešlo i bez něj. Role tahounů mohou převzít jiní - Krejčí, Plekanec, Voráček.

Je fajn, že se do reprezentace tlačí i zdatní nováčci. Mrázek (zatím chytal v áčku jen pár minut), Neuvirth, Pastrňák, Šustr. Jsou to poslové lepších hokejových časů. Snad.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze