Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Naděje na Eliáše a Židlického padá. MS je pro nás nereálné, shodují se

Marek Židlický (uprostřed) a Patrik Eliáš (vpravo) na tréninku české reprezentace. Na letošním MS podobný snímek s největší pravděpodobností nevznikne. | foto: ČTK

25 2013
Newark (Od našeho zpravodaje) - Tohle není dobrá zpráva pro kouče Hadamczika a hokejovou reprezentaci. Byť trenér ještě ve středu doufal, že by mohl pro mistrovství světa získat Patrika Eliáše a Marka Židlického, je pravděpodobnost jejich startu téměř nulová. "Pokud během pár dní neprodloužím v New Jersey smlouvu, tak to na rovinu nevypadá s mojí účastí dobře," řekl Patrik Eliáš pro iDNES.cz.

A že by smlouvu skutečně v nejbližší době podepsal, je obdobné sci-fi. Však sám Eliáš po čtvrtečním rozbruslení před zápasem s Pittsburghem přímo v hale New Jersey přiznal: "Jestli je to reálné? S tím, že s námi nikdo nekomunikoval během sezony, tak asi ne. Ano, stát se může všechno, žádné náznaky ze strany managementu, že by se mělo vyjednávat, ale nejsou."

ČESKÉ DUO. Marek Židlický (vlevo) a Patrik Eliáš po tréninku New Jersey Devils.

ČESKÉ DUO. Marek Židlický (vlevo) a Patrik Eliáš po tréninku New Jersey Devils.

A stejné je to i v případě obránce Židlického. I jemu končí smlouva, také on ví, že má před sebou zřejmě podpis posledního kontraktu v NHL a i on na šampionát (nejspíš) nepřijede. "Já to nechci říct tak tvrdě, protože mi to není příjemné. Vždycky jsem rád reprezentoval, ale ty mé roky teď tomu nenahrávají. Kdybych se na šampionátu zranil, byl čtyři pět měsíců pryč, tak mi těžko někdo pak nabídne smlouvu."

Židlickému je 36, Eliášovi ještě o rok víc. Po této sezoně jim končí smlouva a pokud s nimi Devils neprodlouží kontrakt, tak se stanou v červenci volnými hráči a může po nich sáhnout jakýkoliv klub v NHL. A pakliže by měli nějaké šrámy z mistrovství, zájem o ně by rapidně klesl.

Svaz sice oběma nabídl pojištění, které by je v případě vážného zranění a toho, že už by víc nehráli NHL, zabezpečilo.

BRUSLE DOLŮ. Patrik Eliáš po tréninku New Jersey Devils.

BRUSLE DOLŮ. Patrik Eliáš po tréninku New Jersey Devils.

Přístupu Hadamczika i vedení svazu si oba cení, přesto Eliáš vysvětluje: "Nám nejde o peníze, my chceme ještě hrát NHL. V posledních letech jsem viděl, jak se na šampionátu zranil Martin Havlát, Milan Michálek či Radek Martínek a ovlivnilo je to. Už nepodepíšete kontrakt na tři roky, ale jen na jeden. A riziko, že se nám něco stane, je velké. A pro mě je NHL priorita."

Trenérovi to oba vysvětlili už před třemi týdny, kdy je navštívil přímo v Americe. Chápal je, stejně tak nyní chápou teď oni jeho, že je teď tolik touží mít v týmu. Přesto se však musí Hadamczik smířit, že je k dispozici mít nebude.

"Svaz nám vyšel vstříc, pan Hadamczik má velký zájem, ale naše budoucnost je v NHL. Ovšem viděl jsem sestavu, jede spousta mladých kluků, což je pro ně perfektní. Třeba Voráček či Tlustý hrají velmi dobře, pojedou tam jako tahouni a jenom jim pomůže, když si vyzkouší roli lídrů," říká Eliáš.

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze