Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Udrží český hokej i dál ve svých službách Fischera či Prospala?

Realizační tým pro Světový pohár (zleva): Jiří Fischer (scout), Martin Ručinský (manažer), Petr Jaroš (trenér brankářů), Jiří Kalous (asistent trenéra), Josef Jandač (hlavní trenér), Jaroslav Špaček (asistent trenéra) a Václav Prospal (asistent trenéra). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

24 2016
Toronto (Od našeho zpravodaje) - Mluvil kriticky. A ačkoliv se hokejová reprezentace rozloučila se Světovým pohárem výhrou a k postupu do semifinále jí chyběl jediný bod, Tomáš Plekanec smutně říkal: „Jsem zklamaný ze hry i výkonů, které jsme předvedli. Nezvládli jsme to.“ Při pozápasovém rozhovoru se usmál a mluvil optimisticky jen chvíli. To když přišla řeč na realizační tým a fungování reprezentace. „Bylo to výborné a příprava na zápasy i mítinky byly na parádní úrovni.“

Nebyla to ojedinělá chvála. Mluvil tak i Jakub Voráček, Aleš Hemský, bratři Michálkové, jenže... Téměř polovina širokého realizačního týmu, který Josef Jandač vytvořil, byla najata jen na Světový pohár.

Oficiálně teď končí Martin Ručinský jako generální manažer, Václav Prospal jako Jandačův asistent, který se staral o chod útoku, i Jiří Fischer, jenž připravoval rozbory o hře soupeře. A je otázka, zda se je u reprezentace podaří udržet.

„Byl bych rád, kdyby to vydrželo, protože jsem s jejich prací byl absolutně spokojený. Sedli jsme si i lidsky. Nicméně Venca Prospal a Jirka Fischer mají práci v Americe a nevíme, jestli by je kluby na velké turnaje uvolnily,“ řekl kouč Josef Jandač.

Je jasné, že nemá smysl tuhle dvojici tahat ze zámoří na turnaje Euro Hockey Tour, akce druhé kategorie. Pro světový šampionát ve Francii i olympiádu 2018 je ale dobré se o ně „rvát“. U Prospala, který na Floridě trénuje náctileté, to asi nebude potíž. I Jandač tvrdí: „Vencu to chytlo a na mistrovství by rád přijel.“

U Fischera je vše složitější. Platí ho klub Detroit Red Wings, kde býval ředitelem hráčského rozvoje. Teď jedná s generálním manažerem Hollandem o povýšení a v květnu, kdy se mistrovství hraje, mohou Red Wings bojovat ve Stanley Cupu. „U Jirky uvidíme. Pořád jedná o pozici v klubu a jeho ambice jsou vysoké. Přál bych mu, aby se stal prvním českým generálním manažerem v klubu NHL,“ řekl kouč. I proto je v jeho případě reálnější role konzultanta na dálku.

A případ Ručinský? Teď se o chod reprezentace znovu mají starat Martin Loukota a Slavomír Lener, není však vyloučeno, že naganský hrdina u týmu zůstane. „Až to skončí, srovnám si všechno v hlavě. Záleží na zájmu svazu, pak si sedneme a domluvíme se. Ta práce mě baví. Trenéra zatím dělat nechci, tahle forma mi sedí,“ řekl Ručinský už před Světovým pohárem.

I u něj by mohlo být zbytečným přepychem, aby úřadoval při Euro Hockey Tour, zvlášť když občas rád pobývá na Floridě. Naopak – mohl by být prodlouženou rukou v zámoří a mít zodpovědnost za sestavení týmu pro mistrovství světa i komunikaci s hráči a manažery z NHL.

„Chtěl bych, aby ti kluci zůstali. Mají zkušenosti a vědí, čím si hráči procházejí na ledě. Je super, že český hokej jde tím směrem. Že bere hokejisty, co dlouho hráli v nároďáku. Věřím, že pak výsledky přijdou. Že nebudeme tak špatní, jak o nás jiní soudí,“ přeje si útočník Plekanec.

Ta slova nemusí být jen prostou pochvalou. Bude-li totiž reprezentace profesionálnější, pak to může změnit i přístup hráčů k ní. A tím výrazněji snížit počet pochybných omluvenek před MS.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze