Pardubice - Zlín: domácí brankář Dominik Hašek inkasuje gól

Pardubice - Zlín: domácí brankář Dominik Hašek inkasuje gól | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hašek selhal v nájezdech, Kometa při domácí premiéře podlehla Plzni

• 115
Dva nájezdy = dva góly. Pardubický gólman Dominik Hašek při svém návratu do hokejové extraligy neuspěl. A jeho tým i kvůli tomu v domácím prostředí prohrál se Zlínem 1:2. Nedařilo se ani nováčkovi z Brna. Kometa doma před vyprodanou halou prohrála s Plzní také 1:2.

Mistr z Karlových Varů začal vítězně. Na ledě Kladna vyhrál 5:3, když už ve 12. minutě vedl 3:0. Naopak poslední finalista Slavia po odchodu hvězdy Jaroslava Bednáře do Ruska podlehl doma Třinci 4:5.

Nabitý kádr Sparty v Ostravě nestačil na domácí Vítkovice. I když sparťané v utkání, kdy dlouho nepadl gól, vedli, Jiří Burger nejprve v 52. minutě vyrovnal a pak rozhodl v nájezdech.

České Budějovice si doma hravě poradily s Litvínovem. Mužstvo kolem Jiřího Šlégra a Roberta Reichla muselo skousnout porážku 1:4. Poněkud překvapivě porazila Mladá Boleslav na svém ledě ambiciózní Liberec 2:1.

Pardubice - zlín 1:2 SN

Utkání jsme sledovali v ON-LINE reportáži

Vyrovnané a nepříliš pohledné utkání rozhodovaly až samostatné nájezdy. Zatímco z domácích neuspěl Starý ani Špirko, Dominika Haška překonali oba zlínští exekutoři. Důras, který vstřelil branku i v základní hrací době, a Hamrlík vyzráli na legendárního brankáře střelou mezi nohy.

Dále čtěte: Dvakrát mezi nohy. Tak zlínští hokejisté pokořili Haška v nájezdech x Rozhovor s Haškem: Spoluhráče jsem si ještě pletl

Václav Sýkora (Pardubice): "Zlín hrál zodpovědně a disciplinovaně z obrany. My jsme se dostali do vedení, ale po vyrovnávacím gólu jsme hráli špatně. Zpět jsme se dostali až ve třetí třetině, kdy jsme si vytvořili tlak. V samostatných nájezdech byl soupeř lepší. V prvním domácím zápase jsme chtěli zvítězit, takže určitě spokojeni nejsme."

Rostislav Vlach (Zlín): "Bylo to z obou stran rychlé utkání a myslím si, že jsme byli o bod lepší. Šance byly na obou stranách, ale kluci podali velice dobrý výkon. Disciplinovaný, dobře bruslili a hráli jsme i agresivně, jak jsme chtěli."

Branky a nahrávky: 9. P. Sýkora (Divíšek, Čáslava) - 28. Důras (Kollár), rozhodující nájezd Důras. Rozhodčí: Pešina, Jebavý - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 8 340. Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 - 0:0

Pardubice: Hašek - Richter, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Kočí, M. Šeda - P. Sýkora, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Klejna, Špirko, Somík - Cetkovský, Zohorna, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Zlín: Sedláček - Hamrlík, Bořuta, Nosek, Švrček, Míka, Kučný, Linhart, Lučka - Rachůnek, Leška, Köhler - Důras, Kollár, Záhorovský - Kubiš, Roman Vlach, Sivák - Ondráček, Balán, F. Čech. Trenéři: Venera, Rostislav Vlach a Hrazdíra.

KOmeta Brno - Plzeň 1:2

Rozhodly dva rychlé údery Západočechů z druhé třetiny. Nejprve se trefil po dorážce zblízka plzeňský útočník Kovář ve 22. minutě. O dvě minuty později dal druhý gól slovenský útočník Hvila. Kometa se sice snažila, hnalo ji fantastické publikum, ale zmohla se jen na snížení Jiřího Dopity. Nepomohla ani závěrečná power-play.

Dále čtěte: Šanci vykřesal Dopita. Jenže góly jsem měl dát tři, zlobil se

Vladimír Kýhos (Brno): "Odehráli jsme celkem slušně první třetinu. Vůbec se nám ale nepovedla druhá. Myslím si, že jsme až v poslední třetině ukázali hokej, který jsme produkovali v přípravě. Po tolika letech před plným stadionem a v očekávání vítězství jsme nezvládli zápas psychicky."

Marian Jelínek (Plzeň): "Utkání mělo slušnou úroveň. Pro diváky bylo vzhledem k nervům velice pohledné. Bylo důležité, že jsme neinkasovali brzo. V této atmosféře dostat gól v prvních pěti minutách, to by bylo hodně nepříjemné. Naštěstí jsme se dostali do vedení a díky kolektivní hře a brankáři Pöpperlemu výsledek udrželi."

Branky a nahrávky: 50. Dopita (Erat, Selingr) - 22. Kovář (Benda), 25. Hvila (Tvrdík). Rozhodčí: Mikula, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:8. Bez využití. Diváci: 7 200. Třetiny: 0:0, 0:2, 1:0

Kometa Brno: Trvaj - Koma, Bičánek, Mojžíš, Křetínský, Houdek, Kántor, Ovčačík - Erat, Dopita, Selingr - Vondráček, Pucher, Dlouhý - Brabenec, Šindel, Klimt - Korhoň, Meidl, Vorel. Trenéři: Kýhos a Baďouček.

Plzeň: Pöpperle - Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Benda, O´Brien, Dresler, Mezei - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Hvila, Kracík, Tvrdík - Stránský, Jan Kovář, Matějovský - Dvořák, M. Heřman, Adamský. Trenéři: Jelínek, Razým a Pejchar.

KLadno - Karlovy Vary 3:5

Obhájce titulu si vytvořil náskok hned v úvodu utkání. Domácí příliš chybovali v obraně a ve 12. minutě zvyšoval nikým nehlídaný Lukáš Pech už na 3:0. V polovině zápasu se Kladno sice vrátilo do zápasu, když snížili Čurilla s Bělohlavem na rozdíl jedné branky, Západočeši si však vedení pohlídali až do konce.

Zdeněk Müller (Kladno): "Měli jsme velice špatnou první třetinu, a to nás ještě podržel brankář Kopřiva. Pak jsme se zlepšili, sahali po bodu, ale při hře pět na tři po naší špatné rozehrávce za brankou hosté z odraženého puku dali gól. František Kaberle podal slušný výkon a věřím, že jeho forma bude stoupat."

Josef Paleček (Karlovy Vary): "Jsem rád, že jsme zvládli úvodní zápas sezony a vyhráli. V první dvacetiminutovce jsme Kladno překvapili, ale ve druhé části jsme neproměnili šance včetně trestného střílení a domácí nás dostali pod tlak. Naštěstí nás z této situace vysvobodil čtvrtý gól, který rozhodl o výsledku."

Branky a nahrávky: 30. Čurilla (Bílek, Frolík), 34. Bělohlav (Čurilla, Bílek), 56. Tenkrát (Majeský, Kalla) - 5. Melenovský (Kristek, Dobroň), 6. Dej (Zaťovič), 12. Pech (Haščák, Pletka), 52. Skladaný (Melenovský, Dobroň), 59. Němec (Mucha). Rozhodčí: R. Svoboda, Šindler - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 4:8. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 231. Třetiny: 0:3, 2:0, 1:2

Kladno: Kopřiva - Toman, F. Kaberle, Mudroch, Šmach, Majeský, Dlouhý, Trončinský - Diviš, Patera, Martin Procházka - Bílek, Čurilla, Bělohlav - Horna, Kalla, Tenkrát - Tomajko, Frolík, Kuchler. Rozhodčí: Müller a Kasík.

Karlovy Vary: Mensator - Mucha, Němec, Dobroň, Čutta, Hájek, Prošek, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Haščák, Pech, Pletka - Zucker, Dej, Zaťovič. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.

české budějovice - litvínov 4:1

Tři minuty po vedoucí brance Kůrky v oslabení fauloval litvínovský bek Švarný Hřebejka a znemožnil mu zakončit nájezd z levé strany. Sudí Polák nařídil trestné střílení. K exekuci se postavil Gulaš a střelou do horního rohu branky zvýšil na 2:0. Domácím sebevědomí ještě stouplo a dál byli aktivnější. Soupeře pak už do zápasu nepustili.

Dále čtěte: Měli jsme v hlavách loňskou sezonu, přiznal budějovický Kůrka

Jan Tlačil (Č. Budějovice): "První zápas sezony je vždycky nervózní a je vidět nerozehranost. Chtěli jsme vstoupit aktivně a soustředěně. Výsledek 4:0 po dvou třetinách se nám velice zamlouval, třetí třetina ale už vůbec neměla spád, byla poznamenaná častým vylučováním."

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Nepodali jsme výkon hodný extraligy a zaslouženě prohráli. Vypadalo to, že hrajeme letní přátelák. Takhle hrát nemůžeme. S Trávníčkem si o jeho faulu ze třetí třetiny ještě popovídáme, ale podobné zákroky byly vidět i na druhé straně."

Branky a nahrávky: 13. Kůrka, 16. Gulaš z trestného střílení, 26. L. Květoň (Hřebejk), 38. Snopek (Melichar, Kůrka) - 43. Kubinčák (V. Hübl). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Guth, Rittich. Vyloučení: 9:7, navíc Kotrla - Jánský oba 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 800.  Třetiny: 2:0, 2:0, 0:1

České Budějovice: Turek - Ptáček, Gřegořek, L. Poživil, Vydarený, Melichar, Snopek, Macháček - Gulaš, Vak, Hřebejk - M. Hudec, Huml, Veselý - Kůrka, Šimánek, Sailer - L. Květoň, Mertl, Kotrla (34.-44. Melichárek). Trenéři: Tlačil, Kupka a Gula.

Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Kubát, Kroupa, Gureň, O. Poživil, Švarný, Punčochář, Skuhrovec - Černý, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Trávníček - Jánský, Gerhát, Jenáček - Majdan, Heinisch, Bojer. Trenéři: J. Hübl st. a Kučera.

Mladá BOleslav - Liberec 2:1

Skóre otevřel už v 5. minutě liberecký rychlík Bartovič. S Boleslaví to nevypadlo dobře, ale domácí dokázali rychle vyrovnat. Tomáš Nouza doklepl puk za brankáře Leinonena. Ten samý hráč pak byl i při rozhodujícím gólu. Nouzovu střelu dorazil do sítě Tomáš Sýkora. Liberec utkání dohrával bez vyloučeného Petra Nedvěda, který atakoval Gajovského.

Dále čtěte: Boleslav vykročila vítězně. Ubojovali jsme to vůlí, řekl Sýkora

Vladimír Čermák (Mladá Boleslav): "Utkání bylo nervózní na obou stranách. My jsme se nechali vyhecovat a odvraceli jsme se od hry, z čehož plynula častá vyloučení. Za plný počet bodů jsme rádi."

Filip Pešán (Liberec): "Utkání velmi ovlivnil fakt, že šlo o první kolo soutěže. Na obou stranách byla znát nervozita, ale hrál se férový a urputný hokej. O naší prohře rozhodla malá produktivita, když jsme neproměnili ani přesilovku pět na tři."

Branky a nahrávky: 9. Nouza (T. Sýkora, Duben), 28. T. Sýkora (Nouza) - 5. Bartovič. Rozhodčí: Hodek, Souček - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:11, navíc Nedvěd (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 850. Třetiny: 1:1, 1:0, 0:0

Mladá Boleslav: Schwarz - Frolo, Jiruš, Žabka, Kasík, Šterbák, Duben, Čížek, Jindra - Bahenský, Vrbata, Handlovský - Pabiška, Král, Sup - Nouza, T. Sýkora, Boháč - Fabuš, Gajovský, Macho. Trenéři: Čermák a Šejba.

Liberec: Leinonen - Čakajík, Rýgl, Hunkes, Derner, Jareš, J. Moravec, Holub - Hlaváč, Nedvěd, Podkonický - Bartovič, Plodek, Víšek - Klimenta, Nedorost, Špaček - Ondřej, Blatný, Vantuch - od 41. navíc Dušek. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.

Vítkovice - sparta 2:1 sN

Mužem zápasu byl Jiří Burger. Zápasu, ve kterém 40 minut vládli oba brankáři. První kapituloval vítkovický Jakub Štěpánek, kterého překonal po sólu Tomáš Netík. Jenže v 52. minutě Burger vyrovnal a pak stejně jako Viktor Ujčík dal gól Cháberovi v nájezdech. Za Spartu jako jediný uspěl Martin Ručinský.

Alois Hadamczik (Vítkovice): "Tohle byla letos nejlepší Sparta, jaká tu hrála. Měla dobrý pohyb i přihrávku, velmi těžko se zastavovala. Byla lepší v 1. třetině, my zase ve druhé. Poslední třetina už byla vyrovnaná. I vzhledem k faktu, že jsme hráli v prodloužení dlouhé oslabení ve třech, tak musím říci, že jsme byli šťastnější."

Pavel Hynek (Sparta): "Na úvod extraligy se hrál kvalitní zápas. Vítkovice mají silný tým, který je složen z vysokých, silných hráčů. Zápas byl po celou dobu vyrovnaný. Ale my jsme měli rozhodnout v prodloužení, v němž jsme měli dvě minuty přesilovku."

Branky a nahrávky: 52. Burger (Hubáček, Varaďa), rozhodující sam. nájezd Burger - 45. Netík (Ton). Rozhodčí: Hradil, Husička - Čech, Poruba. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 5 052. Třetiny: 0:0, 0:0, 1:1 - 0:0

Vítkovice: Štěpánek - Jurečka, Barinka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Trnka - Hubáček, Burger, Roman (41. Szturc) - Svačina, R. Hruška, Ujčík - Krenželok, Štefanka, Treille - Kvapil, Strapáč, Varaďa. Trenéři: Hadamczik, Konečný a Moták.

Sparta Praha: Chábera - Vykoukal, Černošek, Macholda, Gulaši, Mrázek, Jan Hanzlík, S. Hudec - Ručinský, D. Výborný, J. Hlinka - Hromas, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Podlešák, Hrdel, Koreis. Trenéři: Hynek a F.Výborný.

Slavia - třinec 4:5

Slávisté nezachytili začátek utkání. Ve 13. minutě prohrávali 0:2 a celý zápas museli dotahovat. Ovšem pokaždé, když se Slavii podařilo snížit, Třinec přidal další gól. Hosté těžili hlavně z produktivity trojice Balej, Růžička, Zíb. Všichni tři si připsali tři body a po prvním kole jsou v čele kanadského bodování.

Jiří Čelanský (Slavia): "Utekl nám začátek a prohrávali jsme 0:2. Paradoxně, když jsme se do zápasu dostávali herně i brankami, tak Třinec dokázal zase odskočit na dvoubrankový rozdíl a my jsme bohužel nedokázali vyrovnat."

Pavel Marek (Třinec): "Chci poděkovat všem hráčům za nasazení a vůli po vítězství. Ve třetí třetině nás podržel skvěle chytající Peter Hamerlík. Jinak bychom utkání asi do vítězného konce nedotáhli. Těch chyb se musíme vyvarovat."

Branky a nahrávky: 17. Červenka (Vašíček), 35. D. Hruška (Beránek), 46. Tomica (Roth), 58. Branda (Červenka) - 7. Balej (Zíb), 13. M. Růžička (Balej, Zíb), 28. Balej (Cartelli, Malec), 31. Zíb (Kohn, M. Růžička), 56. M. Růžička (Kohn, Balej). Rozhodčí: Turčan, Fraňo - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 9:10, navíc Výtisk (Třinec) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2 896. Třetiny: 1:2, 1:2, 2:1

Slavia: Furch - Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Drtina, Kolařík, od 21. navíc Špelda - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Branda, Červenka, Tomica - Micka, V. Růžička ml., Doležal - Čermák, Endál, Jelínek - Sklenář. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Seman, Cartelli, Malec, Výtisk, Zíb, Lojek, Andersons - Tomas, Polanský, Polák - D. Květoň, Peterek, Martynek - Balej, Kohn, M. Růžička - Kanko, Hampl, Kútny. Trenéři: Marek a Kopřiva.