Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejista novinářem? Hejda si na něj zahrál, ale říká: Kdepak, nic pro mě

Jan Hejda z Colorada | foto: Zdeněk Gažda

10 2014
V Česku se pár takových najde: David Pospíšil, Milan Antoš nebo David Moravec. Co by za práci novináře dal třeba takový Petr Hubáček. Jenže vykládejte to Janu Hejdovi, který podobnou příležitost dostal na klubovém webu Colorada Avalanche. "Kdepak, myslím, že na to nejsem vhodná povaha," usměje se.

Hokejový obránce Hejda ve zhruba desetiminutovém videu zpovídá během denverského charitativního galavečeru spoluhráče a nutno podotknout, že si svou roli navzdory předchozím slovům docela užíval. Pěkně si je totiž při tom dobíral.

Nejvíc naloženo dostal útočník Maxim Talbot, ze kterého si neustále utahoval. Kdykoli se ho na něco zeptal, pokaždé odpověděl za něj. Příklad: „Tvoje nejoblíbenější jídlo? Ok, tortilla,“ pravil Hejda v narážce na Talbotův knírek, který během listopadu nosil kvůli akci Movember.

„Situaci ve Slavii sleduju“

Hejda je slávistický odchovanec a i z dalekého zámoří pozorně sleduje situaci, do které se klub v extralize dostal.

Co říkáte na její trápení?
Občas se podívám na výsledky. Je to pořád můj klub, srdeční záležitost a pořád mi na něm svým způsobem záleží, i když už jsou v něm úplně jiní lidi než dřív.

Překvapil vás odchod Vladimíra Růžičky a Petra Kadlece?
Oni dva tvořili Slavii. Nikdo si je nedokázal představit v jiných barvách, ale bohužel peníze hýbou světem a zvlášť v Čechách je teď asi hodně těžké je na hokej sehnat. Není to jen o tom, že by si ty kluci diktovali ohromné smlouvy, ale za něco taky žít musí.

Jste s někým v kontaktu?
Můj bratr teď hraje ve starším dorostu, takže přes tátu mám občas nějaké informace. Pokaždé když spolu mluvíme, tak se poptám. Samozřejmě se zajímám.

Dokážete si představit, že byste se do Slavie a české ligy někdy vrátil?
Už několikrát předtím jsem se vyjadřoval, že do Čech bych se vrátil jedině do Slavie. Na druhou stranu jsme si v Americe zvykli a děti tu chodí do školy, takže si v současnosti návrat nedokážu moc dobře představit.

Kvůli kníru ostatně rýpal i do dalšího útočníka Marc-Andre Clicheho. „Jsem překvapený, že máš pořád přítelkyni.“ A tak to jde dokola. Logicky, Hejdovým úkolem bylo přece pobavit.

„Přemluvili mě, potřebovali někoho vybrat. Prý že to má být vtipný a že já si ze všech dělám srandu v kabině,“ popisuje Hejda v rozhovoru pro iDNES.cz a nezapomene zdůraznit, že se mu role moderátora moc nechtělo, protože není člověkem, který by byl rád často vidět. „Přece jen po nějakých mediálních zkušenostech hvězdou být nemusím,“ narazil na kauzu s bývalým reprezentačním koučem Aloisem Hadamczikem.

Možná i proto se pak na výsledný produkt ani moc nedíval. „Snažil jsem to moc nezkoumat, protože se na sebe hodně nerad dívám. Zvlášť při rozhovorech před kamerou. Ale ohlasy to mělo dobré,“ usměje se.

Hejda patří k inteligentním hokejistům, který při rozhovorech s novináři dokáže dlouze a zajímavě vyprávět. Snad nikdy od něj neuslyšíte některou z otřepaných sportovních frází, vždy je ochotný a přívětivý. Přesto ho práce novináře, spolukomentátora nebo experta v televizním studiu v budoucnu moc neláká.

„V první řadě tyhle věci dopředu neplánuju. Člověk nikdy neví, kde po konci kariéry skončí, kde bude žít a co bude dělat. Upřímně si ale myslím, že tohle by pro mě moc nebylo.“

Jedním z důvodů je možná nervozita, kterou Hejda před kamerou při rozhovorech občas pociťuje. „Ale tohle nebyl ten příklad. Video jsem dělal s lidmi, kteří je pro nás vyrábí celou sezonu, takže se dobře známe. Naopak jsme si užili legraci. Originální verze našeho videa byla vlastně mnohem drsnější a hodně toho museli vystříhat. Můj humor byl asi příliš silný, takže to muselo projít určitou cenzurou,“ culí se Hejda.

Jeho spoluhráči s ním možná počítali, protože ho znají, ale nakonec za ním štáb stejně přišel a řekl: „Jan, tohle tam dát fakt nemůžeme.“

„Americký humor je jiný, ale já si z toho hlavu nedělám. Snažím se jim podávat ten náš nefalšovaný český. V Coloradu jsem už čtvrtý rok a vím, co si ke komu můžu dovolit. To je stejné jako v každé jiné společnosti. Mně nevadí, když si ze mě někdo vystřelí, mám to rád. Jsou ale samozřejmě povahy, které to snášejí hůř.“

Kdo ví, jednou z nich by mohla být ta trenérská. Vyhlášený nervák Patrick Roy by při podobných vtípcích možná vybouchl. Jenže ten na akci nebyl a Hejda navíc přiznal: „Z toho bych si asi nevystřelil, takovou odvahu bych neměl. Ale z asistentů klidně, s nima je sranda a navíc jsme zhruba stejně staří.“Advantage Consulting, s.r.o.
ŘEDITEL ZÁVODU - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 120 000 - 130 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze