Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


2:12, 0:10... Vracejí se letos s maďarskými hokejisty časy debaklů?

Corey Perry (vpravo) před maďarskou brankou. Za chvíli dá z dorážky gól | foto: Reuters

10 2016
Zoltán Hetényi se jednou může chlubit potomkům: „Na mistrovství světa jsem čelil Connoru McDavidovi - a nedal mi gól.“ Záleží však, jak moc k nim maďarský hokejový gólman bude upřímný, protože jinak by měl obratem dodat, že musel z branky už ve 33. minutě, neboť mu Kanada dala šest „kousků“.

McDavid, vzývaná budoucnost celého zámořského hokeje, má dobýt NHL, rvát se o Stanley Cup, být vzorem malým nadšencům na bruslích kdekoli na planetě. A možná se stále diví: Já hrál proti Maďarsku?

Málokdo už si dnes troufne podceňovat kdysi vysmívaný skandinávský „druhý sled“ v podobě Dánů či Norů. Pohrdat Kazachstánem, Francií nebo Německem zavání políčkem a bodovou ztrátou.

Ale Maďaři? Vážně?

Fotogalerie

„Že se máme bát o výsledek proti nim, to je pro mě silná káva. Nechci urážet maďarský hokej, ale to jsme klesli tak hluboko? Jestli se budeme trápit a nevyhrajeme o pět gólů, tak odevzdejme výstroj a nehrajme na Slovensku hokej,“ líčil emotivně bývalý slavný slovenský útočník Vincent Lukáč, když u sousedů před úvodním zápasem MS právě proti Maďarům panovala obezřetnost.

Slovákům podlehli 1:4, silné Kanadě 1:7. Celkové skóre naznačuje, že ve stále se vyrovnávajícím hokeji budou letos za otloukánky.

Jako by lehce ožila minulost, v níž se na šampionátech ještě rodívaly kruté debakly. Češi třeba na zlatém mistrovství v roce 1999 vypráskali Japonsko 12:2. Jedny z nejhorších facek padaly o tři roky později. Japonci se museli sklonit 2:9 před Němci a doslova tragičtí byli chvílemi Poláci - 0:8 s Finy, 0:7 se Slováky.

Zároveň však tehdy český tým prožil své chvíle hrůzy, když s Japonskem prohrával a přetlačil je až 5:3. „První třetina byla jako Pearl Harbor,“ přišla vedoucímu mužstva Františku Černíkovi sice nekorektní, ale výstižná SMS. Už tehdy hokejoví „nedouci“ uměli pozlobit.

Ale ještě zpět do dějin. V nich ční třeba nizozemská účast na MS 1981 se skóre 5:30 za tři duely či marné výkony týmu Velké Británie v roce 1994 a jeho ostudné prohry 2:10 s Itálií a 0:10 s Rakouskem.

Při nižším počtu účastníků jednorázový postup sliboval kuriozity, nyní při 16 celcích už ani není kde brát. Pod Maďary loni v první divizi zůstaly jen Polsko, Japonsko, Itálie a Ukrajina.

Maďaři zkoušejí rozptýlit klišé o hokejových trpaslících čekajících na zamrzlý Dunaj, zatím jim to však nejde. Při jejich poslední účasti v roce 2009 Slováci v úvodním duelu rozhodli o své výhře 4:3 až v poslední minutě, letos maďarská ekipa šanci na šok ještě neměla.

„Normálně se na tyhle kluky díváme jen v televizi, tak jako ostatní fanoušci,“ řekl maďarský bek Márton Vas o duelu s Kanadou. „Proto jsme hrdí na to, co jsme dokázali.“

Maďaři těží mimo jiné ze státní podpory sportu či z účasti Székesfehérváru v mezinárodní lize EBEL. Čekají na svého průkopníka v NHL typu Slovince Kopitara, Nora Zuccarella či některých Dánů.

Věří, že se nebudou jen účastnit, ale aktuálně to tak vypadá. Ať se hokej vyrovnává, jak chce, nabízí letos i celek, s nímž se nepočítá.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze