Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdou Kanady byl Max Domi, syn slavného bitkaře: Táta je mou výhodou

Max Domi a jeho oblíbená gólová oslava s vyplazeným jazykem. | foto: AP

6 2015
Když dá gól, začne slavit a předvede své typické gesto: radostí vyplázne jazyk. Jeden přidal i ve finále mistrovství světa hokejistů do 20 let, k tomu Max Domi nasbíral v duelu o zlato proti Rusku ještě dvě asistence. Domi patří k největším osobnostem šampionů i k nejsledovanějším hráčům výběru. Jeho otcem je totiž hokejový bitkař Tie Domi.

Málokterému hokejovému teenagerovi se stane, aby za ním po tréninku přišel Wayne Gretzky a vyfotil se s ním. Ale Max Domi, jak jeho jméno napovídá, není obyčejný talent. „Táta mi ve všem pomáhá, je mou výhodou. Je můj vzor číslo jedna,“ říká Domi; ostatně i Gretzky svolil, neboť zná jeho otce.

Ano, to jméno naskakuje: Tie Domi patřil k výrazným osobnostem NHL, v Torontu jej dodnes milují. Jeho specialitou byly šarvátky - za kariéru nasbíral 3 515 trestných minut, což z něj činí třetího nejvylučovanějších muže v dějinách ligy.

Jaký táta, takový syn? Tohle úplně nevypadá na případ, kdy bude známé rčení platit. I Max Domi občas skončí na trestné lavici, přesto v jeho statistikách z OHL převažují získané body (229) nad minutami, které inkasoval za fauly (209). No a na juniorském šampionátu vyloženě zazářil. S pěti góly se dělí o roli nejlepšího střelce, přidal navrch pět asistencí. Jeho parťákem v lajně byl mimochodem Sam Reinhart, syn bývalého výborného beka Paula.

„Je jasné, že Max má obrovské nadšení pro hokej a chce být rozdílovým hráčem. Když se mu to daří, mluví za něj jeho vášeň,“ chválí kanadský kouč Benoit Groulx.

To, že nyní získali Kanaďané zlato právě v Torontu, kde jeho otce pomalu uctívali, je pro Maxe Domiho vyšperkováním posledních dnů. Kanada prošla turnajem bez porážky a Domi je čtvrtým nejproduktivnějším mužem šampionátu. „Byli jsme opravdu dobrá parta. Každým zápasem jsme se zlepšovali,“ těšilo jej.

Neméně dojatý musí být i jeho otec. Tie Domi v průběhu mistrovství odmítal rozhovory, nechtěl prý synovi krást pozornost. Ale podle zámořských novinářů na něm na tribuně byla znát velká hrdost, s níž potomka sledoval. Jak by ne - jako děcko si Max hrával v šatně Maple Leafs, nyní tu vyhrál světové zlato.

„Bylo docela zvláštní sem přijít, dát si opravdový dres a hrát za skutečný tým,“ usmíval se mladík. „Je to skvělý pocit. V Torontu cítíte hokejovou historii.“

On sám pomáhal dopsat další kapitolu. Pro Kanadu je juniorský triumf velmi cenný a v paměti fanoušků možná zůstane i to, jak Domi slavil svých pět tref: tradičním rozverným způsobem, s vyplazeným jazykem. „Vždycky když vystřelím, tak ho vypláznu. Kluci z toho mají srandu,“ líčil Domi. „A já hraju, abych se bavil.“

Tak pravil úspěšný pokračovatel zámořského hokejového rodu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze