Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak zlepšit českého brankáře? Trenér Jaroš experimentuje a vymýšlí fígly

HRA DETAILŮ. Brankáři při tréninku okamžitě na tabletu vidí, jak reagovali na střelu a jak vypadal jejich zákrok. Tyto metody zavedl trenér gólmanů Petr Jaroš (na snímku). | foto: ČTK

14 2017
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Trenéři generace zlatých hrdinů z Nagana i jejich blízkých následovníků rádi opakovali: „Hlavně z hokeje nedělejme vědu.“ Ne, sice hokej pořád nemá svůj ústav na Akademii věd, jenže i tak se v něm leccos za patnáct dvacet let změnilo.

A tak si teď na mistrovství světa v Paříži před každou třetinou reprezentační trenér brankářů Petr Jaroš vyleze na stupínek a ve výšce dvou metrů přilepí na plexisklo malou kameru. Pak si vezme do rukou tablet, na kterém se zobrazuje video z kamery, a za českou brankou sleduje zápas. Dělá si poznámky, stříhá klíčové zásahy gólmanů.

„Průměrně jde o 30 klipů za zápas. Jsou v nich inkasované góly, přesuny kluků i jejich rozehrávky. Situace, kdy se mi zdá, že to měl řešit jinak, i situace, kdy to udělal skvěle.“

Obvykle vše s brankáři řeší až po utkání. Když se ale jedna kritická chyba opakuje dvakrát třikrát, upozorní na ni hned o přestávce. „Kolikrát se kluci sami chytí za hlavu, když vidí, že někde vyplavali mimo osu.“

Tomáš Plekanec a trenér brankářů Petr Jaroš (vlevo) na tréninku hokejové...

Roky je v tuzemském hokeji Jaroš považován za experimentátora. Měl brankářskou školu v Americe, a když se vrátil, trochu šokoval. Nechával na brankáře střílet bílými puky, dával jim přes obličeje síťky.

Před dvěma lety si ho kouč Vůjtek vzal k sobě do reprezentace a Jaroš měl tenkrát lehké obavy, jak brankáři budou na jeho trendy reagovat. Pár měsíců se oťukávali, pak se vzájemně poznali, uvěřili si. Před šampionátem už i na nynější reprezentační gólmany létaly puky skrz clonu, přes helmu jim kouč dával černé síťky.

Lepší servis než v NHL

„Kluci už se těší, že tady zase takové detaily budou mít. Třeba Dominik Furch si koupil svou kameru v Omsku a chce, aby mu ji trenér při zápasech instaloval,“ vypráví.

I Petr Mrázek - jinak zvyklý z NHL na výtečný servis - přiznává, že až do takových podrobností v Detroitu s trenérem brankářů nechodí. Že zdejší kouči jsou v mnohém preciznější. A Jaroše, kterého zná ještě z juniorských výběrů, velmi uznává.

„Od Světového poháru se bavíme o tom, aby své chytání dostal víc pod kontrolu. Aby tolik nevyjížděl do stran, aby - pokud je hra pod kruhy směrem k brance - operoval jen v modrém brankovišti,“ líčí Jaroš. „Pracuje na tom, aby se nenechával tolik vytáhnout, a i zápasy tady ukazují, že dělá velké pokroky.“

Těší ho, že Mrázek, Francouz i Furch chtějí chyby vidět. Chtějí se zlepšovat, často se Jaroše ptají i mimo trénink a porady. „Já nechci, aby všichni chytali stejně, nechci je měnit. Jsem tu od toho, abych odhalil jejich slabší stránky. Abych na videu ukázal podložená fakta, a oni pak vidí, že je to černé na bílém.“

Trenér brankářů Petr Jaroš hovoří s Dominikem Furchem na rozbruslení.

A tak teď na trénincích v Paříži nastávají pozoruhodné momenty. Jaroš si lehá na led, tablet upevňuje do speciálního držáku. Pak instruuje útočníky, jak a kam střílet. A natáčí.

„Dávám tablet za puk, aby pak brankáři viděli video z pohledu střely. Sledují, kde otevírají nejvíce prostoru,“ vysvětluje Jaroš.

Gólmani hned kontrolují záběry, napravují chyby, zlepšují se. Zároveň je Jaroš i chválí, což je důležité pro jejich psychiku. Trenér brankářů je vlastně i scout. Čtyřicetiletý Jaroš v minulosti působil u reprezentací Běloruska, Norska i Slovenska. Dva první týmy byly i soky českého mužstva ve skupině, a tak radil, co který ze soupeřových hráčů umí.

Jeho moderní přístup není mezi ostatními výběry na mistrovství světa ojedinělý, avšak pořád je i na mezinárodní scéně poměrně výjimečný.

Jaroš ale není jediným „vědátorem“ v týmu. Během zápasu sedí na tribuně videokouč Denis Havel. Kritické okamžiky hned vysílačkou tlumočí na střídačku. O přestávce pak koučům pouští sestřihy klíčových momentů, aby věděli, co přesně při poradě říct hráčům. „Video je důležité. Trenéři říkají, že ze střídačky to vidí jedním okem, ale až záznam jim nabídne jiný pohled,“ ví Havel.

Před zápasy zase v obrazové podobě připravuje nejsilnější zbraně soupeřů, přesilovky i oslabení. K tomu z Prahy přicházejí informace od statistika, jak si kteří hráči vedou v situacích, jež nejsou na první pohled tolik vidět.

Mimochodem, byla-li řeč o brankářích - od počátku přípravy bylo jasné, že jedničkou bude Petr Mrázek. Jak trenéři určili dvojku? „Sledovali jsme je celou sezonu. Dělali jsme si obrázek, jak jsou na tom s rychlostí a podobně. Vždy nám o chloupek lépe vycházel Pavel Francouz,“ prozrazuje Jaroš.

Jak ukázaly zápasy proti Bělorusku i Norsku, byl to dobrý tah.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze