Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vůjtek: Posil bude méně, než se čekalo. Zvažuju sestavit útok z NHL

Kouč hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek vede trénink v Ústí nad Labem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

19 2016
Narychlo musel měnit složení brankářské trojice, ač si ještě před pár dny myslel, že zná všechny muže pro šampionát. Čeká, kdo z Čechů v NHL kývne na pozvánky. Na to, jak dlouhé bude extraligové finále. Jestli budou zdraví poslední čeští zástupci v KHL... Kouč hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek má tři týdny před startem MS rozhodně co řešit.

Tým, který v roli hlavního kouče povede do bojů o medaile z mistrovství světa, se znovu sešel v Praze. S novou brankářskou trojicí, když Jakuba Kováře nahradil Matěj Machovský z Plzně. „Kuba se rozhodl z rodinných důvodů neodcestovat na šampionát, protože jeho manželka má v tomto termínu rodit,“ vysvětlil nejvýraznější změnu v nominaci kouč hokejistů Vladimír Vůjtek.

Mistrovství v Moskvě začnou Češi 6. května soubojem s domácím Ruskem. A trenér přiznává, že zatím nelze odhadnout, s kolika zástupci NHL. Nyní mužstvo čekají dva venkovní souboje s Finy, hraje se ve čtvrtek a v sobotu.

Když vypadl z rodinných důvodů Kovář, nevrátily se do hry i varianty s gólmany ze zámoří? Pavelec je zraněný, ale co Mrázek, Neuvirth? Dříve jste zmínil i Jakuba Štěpánka chytajícího za švýcarský Bern...
My na to pořád myslíme, nepustili jsme to z hlavy. Ale máme indicie, že ti kluci nepřijedou.

Že by tak jako Pavelec neprošli výstupní prohlídkou?
Ano. A Kuba (Štěpánek) se omluvil z důvodu zranění.

Dá se tedy říct, že by jedničkou měl být někdo z dvojice Dominik Furch, Pavel Francouz?
Čekáme, jak to dopadne v Americe. Přece jenom tam brankáře máme. Definitivu, že nepojedou, nám nikdo nedal. Ale jsou indicie, že mají určité problémy. Čekáme, až soutěže skončí. Potom se rozhodne.

Existují indicie i ohledně stavu Jakuba Voráčka a Radko Gudase, jejichž Philadelphia prohrává v play-off už 0:3 na zápasy?
Nemůžu říct. Nerušíme hráče v průběhu play-off. Nemáme žádné zprávy.

Další komplikace: finále extraligy může trvat dlouho, že?
Budeme to řešit až podle toho, jak se situace vyvine. Nemůžeme jim dát týden volna jako klukům teď, budou se muset zapojovat o hodně rychleji.

Trenér Vladimír Vůjtek  na tréninku české hokejové reprezentace v Ostravě před...

Kouč hokejové reprezentace Vladimír Vůjtek.

V úterý končí i finále KHL. Co dvojice útočníků Jan Kovář, Tomáš Filippi?
Taky počkáme, jak to dopadne, v jakém jsou zdravotním stavu. Budeme klukům volat hned po zápase.

Když člověk sečte všechny tyto dílčí zprávy, otevírá se větší příležitost pro současné členy kádru?
Posil určitě nebude tolik, kolik jsme předpokládali. To už dneska víme. To je samozřejmě šance pro evropské hráče.

Kdy by měla být známa finální podoba týmu? Na poslední přípravný duel s Kanadou, který se hraje 3. května v Praze?
Chtěli bychom mít jasno už před Kanadou. A dostat i hráče ze zámoří aspoň na druhý zápas se Švédskem ve Znojmě - pokud tedy někdo přijede... Abychom je viděli v zápasech a aby si zvykli na evropský styl hokeje, evropské hřiště.

K týmu se připojili první dva zástupci NHL, do útoku Jiří Sekáč a do obrany Michal Jordán. Jaké s nimi máte plány?
Jirka bude momentálně na pravé straně s mladýma klukama. Uvidíme, je tam i možnost dalších hráčů z NHL, uvažujeme o celé formaci (příští týden se k týmu připojí David Pastrňák a Tomáš Plekanec). I to je varianta. U Michala uvidíme, jak se bude cítit, přistál v Česku až v úterý po poledni. Ale rádi bychom ho viděli ve hře už teď proti Finům. Nejlépe v obou zápasech.

Zvažoval jste nominaci libereckého beka Martina Ševce, nebo je po jeho aktuálním mediálním výstupu mimo realitu? (viz zde)
Řekl bych, že nebudeme jmenovat všechny hráče Sparty a Liberce. Kdo bude nominovaný, uvidíte, až to bude aktuální.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal BirnerNajdete na iDNES.cz

mobilní verze