Dobrý den z ostravských Vítkovic, kde se duelem Česka proti Rakousku uzavře letošní ročník Českých hokejových her. Domácí mužstvo má před sebou úkol obhájit triumf z tohoto turnaje, k tomu jim bude stačit jakákoliv výhra.
Češi včera doslova zmasakrovali Švédsko 9:3 a absolutně strhli ostravské publikum. Nejvyšší porážka Švédska v historii vzájemných střetnutí se samostatným Českem naplnila české hokejové fanoušky optimismem.
Rakousko tvrdě vzdorovalo Finům, když zdramatizovalo duel z jasného skóre 0:3 na 2:3, Finsko však v závěrečné třetině přidalo na tempu i skóre a zápas ovládlo 4:2. Rakousko se však za svůj výkon rozhodně nemusí stydět. Švédsko je předtím porazilo jen 1:0.

Sestavy a rozestavení

Rozhodčí: Šír (CZE), Ansons (LAT) - Zunde (LAT), Ondráček (CZE)
Počet diváků: 5 720

V sestavě udělala trenérská trojice Kari Jalonen, Libor Zábranský a Martin Erat několik změn. V prvním obranném páru chybí Jan Ščotka, místo něj bude hrát Richard Nedomlel. V útoku na levém křídle pak místo Jiřího Smejkala nastupuje Jakub Flek, který byl včera členem čtvrté řady.
Místo Romana Červenky vedle Michaela Špačka v druhé řadě dnes naskočí Petr Kousal, který byl proti Tre Kronor jen třináctým útočníkem, který se na led nedostal. Třetí formace zůstala beze změny.
Místo Michaela Jordána pak v čtvrtém obranném páru naskočí Lukáš Kaňák a čtvrtým levým křídlem bude dnes Petr Fridrich. Jako třináctý útočník je dnes v zápisu vedený Adam Klapka.
V brance se podruhé na turnaji představí karlovarský brankář Štěpán Lukeš. Možná se jedná o poslední test, zda dostane na mistrovství světa roli trojky.
Kari Jalonen před turnajem řekl, že všichni hráči z nominace dostanou na turnaji alespoň jeden zápas. Lukešova nominace na úkor Petra Kváči tak musí něco znamenat.
Proti Finsku odolával střelám seveřanů v brance David Kickert, toho však švýcarský kouč Roger Bader nechá jen sedět na tribuně. V brance se představí Bernhard Starkbaum, ostřílený matador působící aktuálně v mezinárodní ICE Hockey League ve Vídni.
Přiznám se, že dnes nezávidím kolegům, kteří komentují zápas hlasově. V sestavě Rakouska totiž figuruje Philip Wimmer. Starší fanoušci jistě vzpomenou na legendárního Josefa Vimmera, který branky zásadně střílel, nikdy nedával, neboť by Karolu Polákovi nepřišla výplata.
Zápas dnes odřídí tuzemský hlavní rozhodčí Robin Šír spolu s lotyšským sudím Andrisem Ansonsem. Na čarách pak budou jeho krajan Davis Zunde a Čech Jiří Ondráček.
Na řadě jsou hymny obou zemí. Rakousko je hostujícím týmem, bude tedy dříve poslouchat svoji hymnu a v utkání také bude muset dříve střídat, výhodu dostřídávání mají totiž domácí Češi.
Předzápasové rituály jsou taktéž za námi, jde se hrát.
0:00
Utkání začalo.
0:05
Rakousko vyhrálo úvodní buly, nahození Maiera ale seberou čeští beci.
0:18
Rakousko muselo rozehrávat znovu a tentokrát je nahození Maiera posouzeno jako zakázané uvolnění.
0:50
Špačkova formace se tlačí do útočné třetiny a kombinuje. Zatím jen podél mantinelů.
1:31
Rakousko se osvobozuje vyhozením puku přes všechny čáry. Hra se vrátí před Starkbauma.
2:07
Holíkova formace o sobě dává vědět hned v prvním střídání. Holík prostrčil puk za modrou čáru do jízdy Zohornovi, ten měl příliš blízko k brankáři soupeře, tak zvolil zajetí za branku a zkoušel se obtočit kolem pravé tyče. Chybělo málo a zasunul puk za Starkbauma.
2:41
Ránu si zapsali také hosté, když pálili z levého kruhu. Lukeš si s ranou na pravou tyč poradil vyražením puku nad sebe helmou.
3:44
Češi musí zakládat nový útok prostřednictvím dvojice Krejčík - Jordán.
4:06
Vyloučen hráč Špaček (Česko), 2 min. za sekání
Rakousko bude hrát přesilovou hru. Zbytečný faul Špačka.
4:16
Sklenička (Česko) vstřelil branku (3. gól v sezóně) , asistence Černoch
Stav zápasu Česko - Rakousko 1:0

Jenže David Sklenička nehledí, že hraje oslabení a prostě jede na vlně svých branek. Nahodil puk zpoza branky Lukeše, kotouč poskočil před modrou čarou, Starkbaum zareagoval zle a je tu úvodní branka.
5:03
Pokračuje přesilová hra Rakouska. Od modré pálil Maier, jenže do cesty se mu postavil Černoch a puk jej trefil.
5:54
Další pokus z delší vzdálenosti. K ráně u modré čáry na pravé straně natáhl Lebler. Puk byl ale zblokován do ochranné sítě.
6:15
Češi jsou kompletní a mohli přidat i druhou branku. Dlouhý pas letěl opět do cesty Zohornovi. Ten měl ale přeci jen o trochu kratší krok, než by potřeboval.
6:54
Starkbaum musí dávat pozor, za brankou Lukeše má totiž puk David Sklenička.
7:23
Elitní česká formace pronikala do útoku dlouhým pasem Černocha na Fleka. Beci Rakouska ale tentokrát karlovarskou raketu přebruslili, jenže byli okamžitě pod tlakem a vyhazují na zakázané uvolnění.
8:12
Lebler unikal s pukem v dvojici s Baumgartnerem, skvělý obranný zákrok si ale připsal Richard Nedomlel, který nedovolil přihrávku druhému jmenovanému.
9:03
Třetí formace koncertuje i dnes. Do zakončení se tentokrát v mezikruží dostal Holík, kterého vyzval k ráně zpoza branky Zohorna. Následuje komerční pauza, protože dorážku Krejčíka zblokovali obránci do ochranné sítě.
9:25
Huber pronikl za české beky a do jízdy dostával skvělý dlouhý pas. Lukeš byl ale povyjetý a rakouského forvarda nepustil do zakončení.
10:20
Čtvrtá lajna krouží s pukem na holi kolem Starkbauma. Chybí jim ale střelba.
10:40
Beránek nakonec vypálil z mezikruží, i když už přdtím avizoval, že chce střídat. Pokus ale nebyl dostatečně přesný.
11:25
Stránský od pravého mantinelu vyzýval najíždějícího Fleka do zakončení, prudký pas ale před brankou Fleka nenašel.
12:30
Kousal dával zadovkou nabídku bekům, jeho nabídka ale skončila na holi Leblera. Ten jel do samostatného úniku, vymyslel ale jen střelu na vzdálenější tyč, kterou navíc umístil na prsa Štěpána Lukeše. Následuje komerční pauza.
12:33
Po vhazování pálil tvrdě zápěstím Huber z pravého kruhu. Lukeš ale dobře zmenšil úhel a ránu vyrazil ramenem.
13:15
Do zakončení se položil Blümel, který pálil na rozhozeného Starkbauma. Puk ale neumístil mezi tři tyče.
12:29
Kaňák se dostal k odraženému puku na ose u modré čáry a nahodil skvěle na branku. Puk ještě tečoval Macierzynski a kotouč pak orazítkoval horní tyč a odletěl do sítě nad Starkbaumem.
13:55
Přerušená hra po tečované ráně hostů od modré rány z hole Maiera, která končí opět vysoko nad Lukešem.
14:37
Peter Schneider, známý u nás z působení v brněnské Kometě, teď otravoval život bekům tvrdým napadáním u pravého mantinelu naší třetiny.
15:41
Starkbaum chytil gól Blümelovi, který dostal před branku puk od Špačka a zakončoval kličkou do forhendu. Starkbaum ale vytrčil beton dokonale ke své pravé tyči.
16:08
Jordán teď zbrkle odevzdal puk soupeři, Rakouská třetí formace si ale nedokázala udělat prostor před Lukešem.
17:05
Střela od pravého mantinelu nelohla Lukeše překvapit. Jeho rozehrávku totiž z mantinelu sebral soupeř a chtěl trestat nedomluvu českého týmu. Lukeš už ale byl na svém místě.
17:35
Kodýtek vyzýval do jízdy Fridricha, k tomu ale puk za rakouskými beky puk nedoputoval.
18:07
Tempo hry dost opadlo, o větší rozruch se teď pokouší první řada Jiřího Černocha.
18:36
Pasy první formace ale nesměřovaly do zakončení. Nakonec hra přerušena po zásahu střídačky hostí do hry.
18:45
Blümel nabil Jiříčkovi na pravou stranu modré čáry a mladík natáhl ke střele. Špaček ještě před brankou tečoval, jenže právě jeho teč vychýlila puk mimo tři tyče.
19:09
Jordán propadl a ztratil puk proti napadajícímu Achermannovi. Situaci ale zvládl za Lukešovu branku dostoupit.
20:00
Skončila první třetina.
Siréna ukončuje prví část. Češi se uspokojili vedením a promarnili pár dalších šancí. Rakousko mohlo taktéž skórovat, jenže své šance nevyužilo. Rozhodující je tak absurdní gól přes celé hřiště z hole Davida Skleničky. Na střely je vyrovnáno 9:9.
Hráči už opět skáčou na led Ostravar Arény. Za chvíli tak začne druhá část.
20:00
Začala druhá třetina.
20:22
Černoch tentokrát vyzrál na Nissnera na buly, jenže Nedomlelova přihrávka končí ofsajdem.
20:34
Ganahl vypálil a Lukeš musel zasahovat levým betonem u své tyče. Zvládl to.
20:56
Vyloučen hráč Šulák (Česko), 2 min. za podražení
Šulák podrazil Schneidera a Rakousko bude mít druhou přesilovku.
21:23
Rakousko ale musí znovu získávat pásmo, v čemž jim skvěle zabránil Beránek defenzivní prací. Pak se pískal zásah střídačky.
21:42
Rakušané zahrozili souhrou Ganahla se Schneiderem, dvojice se ale nedostala do zakončení, okamžitě u nich byla jejich tělesná stráž v podobě dvou českých beků, kterým se podařilo i vyhodit.
22:28
Černoch si připsal dva cenné bloky proti ranám Kirschschlägera a Baumgartnera.
23:00
Češi jsou už zpět v pěti mužích, stále se však musí věnovat obranné práci.
23:18
Lukeš pak scohvává puk v lapačce po ráně od pravého hrazení z hole Zwergera. Hra se přeruší a Češi konečně vystřídají po konci přesilové hry.
23:44
Šulák rozehrál Holíkovi do jízdy, jenže centr třetí formace neposunul puk dále a nechal se odzbrojit ve středním pásmu.
24:38
Blümel zahazuje druhou gólovku po křižné přihrávce Petra Kousala na pravou tyč. Branka byla prázdná, jenže pardubický forvard selhal.
24:48
Vyloučen hráč Sklenička (Česko), 2 min. za podražení
Jenže pak přichází faul.
25:19
Schneider napřahoval na levém kruhu ke střele, jenže rána mu nesedla a tak puk lacině sebral Beránek. Ten se s ničím nemazal a vyhodil puk přes všechny čáry.
25:56
Baumgartner je s pukem znovu v útočném pásmu, Rakousko ale hledá cestu k překvapivé ráně. Přihrávku na Leblera pak Češi dokázali zblokovat a Rakousko tak promarní i třetí výhodu přesilové hry.
26:55
Češi už jsou kompletní a hned zahrozili v trojici. Zakončoval Fridrich, ránu zápěstím z mezikruží však Starkbaum dokázal eliminovat. Následuje komerční pauza.
27:04
Holík vyhrál buly, Zohorna se ale neměl jak dostat na osu hřiště, tak vyzval Jiříčka, aby podpořil útok. Mladík se toho zhostil s chutí a zkoušel se obtočit kolem pravé tyče. Starkbaum ale dával pozor.
27:44
Maier s Huberem ale už kombinují před Lukešem. Rakousko se nevzdává a zkouší se propracovat k zakončení. Zatím ale bez úspěchu.
28:51
Rakousko v další ofenzivní snaze zastavuje ofsajd.
29:04
Stadion reklamuje faul na Beránka v pravém útočném rohu. Rozhodčí ale nebudou vylučovat i když ruce byly na můj vkus až příliš vysoko. Češi ale pokračovali v útoku, jenže bez střely.
29:37
Lebler je dnes nejaktivnějším mužem rakouské soupisky, spolu se Zwergrem vířili před Lukešem prach, nakonec pálil od modré Wolf. Lukeš ale dobře viděl a ránu lapil.
30:00
Vyloučen hráč Macierzynski (Rakousko), 2 min. za držení hole
Tento forvard s šíleným jménem na psaní si počínal za brankou Lukeše až příliš horlivě a Češi tak budou mít první přesilovou hru.
30:08
Jiříček přihrával na levý kruh Špačkovi, ani on ani Jiříček ale nevystřelili.
30:42
Špaček z levého kruhu prostrkával před Starkbauma na Černocha. Puk ale neprošel.
30:56
Jiříček (Česko) vstřelil branku (2. gól v sezóně) , asistence Blümel a Flek
Stav zápasu Česko - Rakousko 2:0

Tenhle už ano. David Jiříček napřáhl na golfák, dostal puk k modré čáře a nekompromisně švihnul proti kotouči. Starkbaum sice viděl, na tuhle bombu ale neměl nárok, prošla mu pod lapačkou.
31:34
Nissner (Rakousko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Wolf a Kirchschläger
Stav zápasu Česko - Rakousko 2:1

Rakousko ale má hned odpověď. Nissner tečoval nahození od modré čáry z hole Wofla a Lukeš už nemohl na změnu směru k pravé tyči reagovat.
32:12
Kodýtek dostal puk na pravou tyč a měl ideální pozici. Chtěl střílet forhendem na bližší tyč, jenže puk mu sjel po čepeli a Starkbaum stačil zbabranou střelu zalehnout.
32:31
Vyloučen hráč Baumgartner (Rakousko), 2 min. za hru vysokou holí
Baumgartner trefil Stránského ramenem do obličeje. To mu ještě prošlo, jenže pak jej trefil ještě holí a to už sudím neuniklo.
33:00
Flek s Špačkem už na levé straně kombinují kolem Wolfa.
33:18
Černoch čekal na přihrávku v mezikruží a dostal ji, jenže doslova trefil Starkbauma, ten neměl čas nijak reagovat, ale stačilo mu to.
34:38
Černoch (Česko) vstřelil branku (2. gól v sezóně) , asistence Flek a Blümel
Stav zápasu Česko - Rakousko 3:1

Teď už mu ale Starkbaum neodolal. Centr první formace využil skvělé práce Fleka, který dvakrát pálil od levé tyče. Druhý pokus pak centr dokázal nasměrovat za levý beton Rakušana.
34:26
Zohorna se natahoval do dalšího výpadu a už to vypadalo, že na puk dosáhne, kousek mu ale chyběl.
34:43
Komerční přestávka dá trochu oddech fanouškům, kteří v posledních pěti minutách viděli tři branky. Druhá třetina se musí zatím líbit.
34:43
Vyloučen hráč Ganahl (Rakousko), 2 min. za sekání
Už je známo, proč se pískalo. Na trestnou lavici jde Ganahl.
35:02
Špaček ale musí začít přesilovku za brankou Lukeše. Rakušané se osvobodili.
35:25
Češi už ale opět okupují Starkbauma.
35:40
Špaček si až příliš hrál s pukem před pravou tyčí a Černochovu hůl tak Rakušané dokázali zablokovat, když na něj mířila finální přihrávka.
36:10
Flek mohl z mezikruží přidat čtvrtou branku, jenže jeho pokus nenašel pravý horní růžek Starkbaumovy klece.
36:48
Rakousko je zpět v pěti. Poprvé odolali české přesilové hře.
37:10
Holík se Zohornou ale pokračují v tlaku. Na ledě jsou nyní se Stránským, musí ale rozehrávat přes obránce.
37:48
Hackl nakonec ukončuje tlak a vyhazuje tak, aby se nepískalo zakázané uvolnění.
38:15
Beránek dostal nabito mezi kruhy a zakončil povedené střídání čtvrté řady tvrdou ranou. Ta ale nezamířila do levé šibenice, jen těsně nad.
39:00
Blümel viděl najíždějícího Špačka před Starkbaumem, toho ale na poslední chvíli dojel Achermann a tak přihrávka nenašla adresáta.
39:38
Holík dostal puk zády k brance před pravou tyč, kde byl najednou úplně sám. To jej asi trochu zaskočilo, míchal s pukem příliš dlouho, nezž si všiml, že je osamocen a tak může ohrozit Starkbauma bekhendem. To už ale brankář zvládl eliminovat.
40:00
Skončila druhá třetina.
Je konec druhé třetiny, která byla rozhodně zábavnější, než úvodní část. To se projevilo také na skóre, které se českým divákům zamlouvá. Češi i díky přesilovkám přestříleli soupeře a na pokusy na branku vedou 20:17.
40:00
Začala třetí třetina.
40:15
Ganahl rychle spurtoval na levý kruh před Lukeše, ani to mu ale nestačilo k dostihnutí křižného pasu.
40:54
Krejčík napřáhl ke střele od modré čáry. Starkbaum zasáhl bez potíží.
40:57
Špaček pálil hodně nepříjemně z mezikruží a Starkbaum měl plné ruce a nohy práce, aby neinkasoval po čtvrté.
41:38
Libor Zábranský mixuje dvojice. Nyní spolu naskočili David Jiříček a Jakub Krejčík.
42:14
A jimi podporovaný třetí útok zahrozil dobrou kombinací.
43:09
Kaňák má puk za Lukešovou brankou a čeká, až jeho kolegové vystřídají. Češi nepůjčují soupeři puk ani během výměny hráčů na ledě.
43:46
Lebler dostal dobrou nabídku před modrou čáru na pravé straně, jenže nepřevzal přihrávku a tak přišel o puk, když se stačil vrátit Budík.
44:33
Blümel se probíjel podél levého mantinelu, ztroskotal ale na Wimmerovi.
45:11
Dlouhá pasáž bez přerušení trochu rozmělňuje tempo. Češi opět střídají s pukem na holi.
45:43
Schneider s Hanahlem teď narušili pohodu soupeře. Schneider napřáhl ke střele z delší vzdálenosti. Rána ale letěla vedle.
46:07
Kodýtek dostal puk do druhé vlny v mezikruží a Starkbaum už ležel na břiše. Plzeňský centr ale nevyužil ložené šance. Puk pak mizí pod Starkbaumem a píská se přerušení hry a komerční pauza.
46:20
Stránský už je opět na svém místě v první formaci, ta se ale musí bránit. Zwerger čekal na puk v mezikruží, na poslední chvíli mu ale do hokejky klepl jeden z českých obránců a tak se kotouče nedočkal.
47:25
Špaček se Zdráhalem a Blümelem si v levém útočném rohu hezky vyměňovali přihrávky, poslední pas ale sebrali Rakušané a z protiútoku zakončili. Rána z delší vzdálenosti ale Lukeše nepřekvapí.
48:30
Bude se vylučovat. Češi budou hrát přesilovku.
48:55
Vyloučen hráč Maier (Rakousko), 2 min. za naražení zezadu
Maier přišpendlil Zdráhala na mantinel a rozhodčí vylučují.
49:10
Špaček stál volný na pravé tyči a dostal skvělý pas křížem. V Ostravě ale bude dál čekat na přesný zásah, nabídku trestuhodně promáchl.
50:00
Na ledě už je druhá přesilovka vedená Holíkem.
50:23
Ta ale ztrácí pásmo a bude se muset vracet.
50:43
Češi si posílali z první puk po celé třetině, nakonec se jej zmocnil Zohorna v mezikruží, který ale trefil jen Hackla, kterému puk zůstal ve výstroji.
51:00
Rakušané jsou kompletní.
51:21
Budík (Česko) vstřelil branku (2. gól v sezóně) , asistence Sklenička
Stav zápasu Česko - Rakousko 4:1

Obránci jsou na turnaji zkrátka utržení ze řetězu. Budík vzal puk na vlastní modré čáře, kopnul do vrtule, projel s pukem středem až mezi kruhy a zakončil přesně mezi betony.
52:08
Diváci nemají dost a vyzývají k další brance. O tu se snaží Černochova letka. Nemohu si pomoci, ale tu brzdí výkon Matěje Stránského.
53:10
Špaček už zase se svými křídly obsadil útočnou třetinu, Češi jsou ale už trochu opatrnější, než by si situace žádala.
53:46
K puku se tak dostali hosté, Wimmer natáhl ke střele od modré čáry, jenže trefil jen Kaňáka před brankou.
54:13
Lebler dostal puk na pravou stranu a pálil hned zápěstím. Střela měla mířit do levého rohu branky, letěla ale vedle Lukšovy klece.
55:20
Jordán nahazuje pro Beránka do útočného pásma, čtvrtá formace se pak dostala i ke střele z pravé strany, ta byla ale sražená a puk nakonec vyletěl jen vysokým obloukem, který si Starkbaum lehce stáhl lapačkou ze vzduchu.
55:20
Po této ráně Stránského následuje komerční pauza.
55:45
Vyloučen hráč Ganahl (Rakousko), 2 min. za krosček
Zbytečný faul kapitána hostí. Černocha atakoval úplně zbytečně.
55:58
Rakušané zahajují oslabení dobře, vyhazují.
56:15
A další vyhození hostí.
56:38
Krejčík nabíjel Stránskému na levý kruh, ten ale puk vracel Krejčíkovi na modrou zpět. Obránce tak vyzval Holíka napravo, který avizoval ránu, tento projektil se ale Holíkovi nepovedl a Starkbaum snadno lapačkou schoval puk.
57:01
Na ledě už je první přesilovková formace, Jiříček ale teď neudržel puk v útočném pásmu, vrátil se s pukem přes modrou a tak se píská ofsajd.
57:34
Rakušané vyhazují a tím česká přesilovka skončí.
58:00
Ganahl si hned vzal puk, když se vrátil z trestné lavice, čeští obránci ale byli postavení dobře a Rakušané neměli kudy projít do přečíslení.
59:06
Šulák už v poslední minutě natáhl ke střele od modré, ránu ještě tečoval Holík, jenže nad.
59:43
Češi už dohrávají zápas. Puk je za Lukešovou brankou a hráči si užívají potlesku tribun.
Konec utkání.
Je dohráno. Dnešní utkání byla snadná práce pro soupisku Kariho Jalonena. Třetí vítězství nad tímto soupeřem nebylo náhodou.
Češi tak obhajují vítězství na turnaji. Tým nyní projde radikálním řezem kvůli příjezdu hráčů z NHL.
Z Ostravy je to pro dnešek vše. Děkuji za sledování a přeji hezký zbytek neděle.

Vzájemné zápasy

17. 5. 2022 15:20Česko–Rakousko 1:2
1. 5. 2022 16:00Česko–Rakousko 4:1
19. 5. 2019 16:15Rakousko–Česko 0:8
14. 5. 2018 20:15Česko–Rakousko 4:3
8. 5. 2015 16:15Česko–Rakousko 4:0

Diskuse


A90l78e59š K10o90z33e83l64s65k87ý 5131880790374: Tipuji, že Phillip Wimmer dnes branku nedá. (16:10)