Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Český hokej se už zvedá, tvrdí Vůjtek. A chystá se zavolat Jágrovi

Vladimír Vůjtek si myslí, že začíná nový hokejový boom, který přinese nové talenty. Ale nebude to za dva, tři roky, upozorňuje | foto: Profimedia.cz

18 2016
Když loni nastupoval k hokejové reprezentaci, věděl, že k sobě musí vybrat několik asistentů, z nichž jeden se stane jeho nástupcem. „Tušil jsem, že to bude Josef Jandač,“ říká trenér Vladimír Vůjtek, který u národního týmu skončí po jarním mistrovství světa. Ovšem nemusí to být natrvalo.

Zpráva o novém kouči překvapila. Opravdu jste nechtěl u reprezentace pokračoval?
Já chtěl s trénováním skončit už loni po šampionátu v Ostravě, kdy mi vypršela smlouva u Slováků. Jenže pak jsem dostal nabídku být koučem českého národního mužstva. To mě lákalo, protože jsem předtím takové štěstí neměl. Tak jsem to vzal na jeden rok. Takhle jsme byli domluveni předem.

Opravdu vás nelákalo jet na Světový pohár, kde budou hrát nejlepší hráči na světě?
Víte, v době, kdy jsem podepisoval smlouvu, se o Světovém poháru ještě moc nehovořilo.

A teď, v průběhu sezony, jste o tom nepřemýšlel?
Věděl jsem, že po mně přijde někdo jiný. I proto jsem k sobě vybrat větší trenérský tým. Bylo jasné, že můj nástupce bude někdo z něj.

Takže jste vlastně vybíral nového kouče už loni. Musel jste ho konzultovat s vedením svazu?
Samozřejmě jsem asistenty probíral se svazem. Dal jsem návrh a probíralo se to. V podstatě bylo dané, že děláme užší výběr, ze kterého vzejde nový trenér reprezentace.

Tušil jste, že má Josef Jandač největší šanci národní tým převzít?
Víte, tohle není úplně moje kompetence, ale ano: tušil jsem to.

Pana Jandače dobře znáte, v čem je jeho trenérské kouzlo?
Je jedním z těch, kteří dlouhou dobu působí v extralize, sleduje všechny nové trendy v hokeji a snaží se podle nich trénovat a vést celé mužstvo.

Najdou se ovšem kritici, kteří upozorňují na to, že nikdy nedosáhl na výraznější úspěch. Co byste jim odpověděl?
Kritici budou vždycky. Je pravda, že je ještě nevyhrál titul mistra. Já ho na druhé straně také nezískal, povedlo se mi to až v Rusku. Ona je to také někdy shoda náhod. Někdy se dobrému mužstvu nedaří v ten daný moment, kdy je to potřeba. Vyhrál dvakrát základní část, ale play-off mu nějak uniká.

Šéf svazu Tomáš Král prohlásil, že pokud budete chtít jet na Světový pohár, máte místo v realizačním týmu. Uvažujete o tom?
To všechno záleží na výsledcích z mistrovství světa. Pokud by se povedlo, tak bych o to asi zájem měl.

Jinak ne? Cítil byste se hloupě, abyste se do nároďáku v opačném případě cpal?
Samozřejmě. Každý trenér chce úspěch a podle úspěchu se odvíjí jeho další činnost.

Proč jste vlastně rozhodnutý skončit? Už jste unavený?
V podstatě ano. Přece jenom už nejsem nejmladší.

Vaše manželka říká, že nedokážete být v klidu. Nemyslíte si, že se bez hokeje budete nudit?
Tak ono se dá pracovat i na jiných pozicích než jako první trenér. Jsou místa, která jsou míň náročná po fyzické stránce. Proto netvrdím, že bych takovou roli nepřijal. Právě naopak. Funkce asistenta nebo konzultanta by mě bavila.

A kdyby se taková příležitost nenaskytla, tak budete chtít pracovat s dětmi?
Ne, ne, ne! Tam se nikdy nevrátím! Je to náročná práce už jenom kvůli tomu, že se tam objevují rodiče.

Jaký máte pohled na vývoj českého hokeje? Nepůjde dolů jako na Slovensku, jak se bojí pesimisté?
Já si osobně myslím, že to nejhorší má český hokej za sebou. Lidé se v poslední době o hokej začínají zase víc zajímat a rodiče jsou líp zajištění než před 15, 20 lety, kdy si nemohli dovolit dávat peníze za vybavení, které je finančně dost náročné. Troufám si říct, že už zase začíná hokejový boom a mládežnický hokej se pomalu zvedá. Ale je to běh na dlouhou trať, není to otázka několika let. Musíme počkat, až ty děti vyrostou.

Nový Jágr ovšem asi nepřijde, i proto pan Jandač okamžitě prozradil, že by ho chtěl přemluvit k účasti na Světovém poháru. Myslíte, že má šanci?
Jarda na to samozřejmě pořád má. Když bude chtít hrát, tak tam pojede a bude na turnaji platný. Záleží jenom na něm, jestli se bude chtít připravovat o měsíc dřív, protože se Světový pohár hraje už v září. To je myslím největší potíž.

A co vy: budete chtít Jágra získat na MS, nebo je to zbytečné, když prohlásil, že v reprezentaci opravdu a definitivně skončil?
Zbytečné to není, samozřejmě, že mu zavolám. Pokud bude možnost a situace, protože hraje dobře. To je celkem poznat. I když má věk, tak je v NHL pořád mezi trojicí našich nejlepších hráčů. Florida hraje momentálně dobře a je předpoklad, že půjde do play-off, takže možná nakonec nebude vůbec k dispozici. Ale když šance bude, tak telefon proběhne.

S Jágrem se musí pracovat jako v rukavičkách. Je důležité načasování telefonátu?
Určitě je, ale neuspěchával bych to. Nechal bych to na dobu, kdy to bude skutečně reálné. To znamená ve chvíli, kdy bude jasné, že Florida nebude pokračovat v play-off.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal BirnerNajdete na iDNES.cz

mobilní verze