Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lajka odstartovala rudou mašinu, Rusové zahájili hokejový šampionát

6 2016
Moskva (Od našeho zpravodaje) - „Šampionat miera pa chakeju“ oficiálně začal. Rusové pojali slavnostní zahájení mistrovství světa v hokeji před večerním duelem s Českem velkolepě. Hodně štěstí domácímu týmu popřál také bývalý prezident a nyní premiér země Dmitrij Medveděv. Hlavní roli hrál maskot turnaje - pes Lajka.

Od metra směřovaly k Ledovému paláci prosluněnými moskevskými ulicemi davy lidí v národních barvách. Čeští fanoušci se mezi nimi ztráceli. Slečny nabízely ruské vlajky i fandítka.

Uvnitř haly se připravoval impozantní úvod, na ledové ploše se vyjímal obří nafukovací brankář. Snad aby připomněl slavné sovětské brankáře Treťjaka či Myškina.

Podobně jako loni v Praze skupina Kabát i tady rozproudila diváky rocková kapela, její zpěvák vystoupal až ke stropu. Součástí show byl i videomapping, který v jednu chvíli zbarvil led modře.

A protože Rusové měli v historii také vynikající krasobruslaře a krasobruslařky, právě jim patřil další minuty zahájení. Oděny ve stříbrných oblecích vjely na hřiště, po pár kreacích vytvořily špalír pro živé psí spřežení.

Když se objevila Lajka, ruští fanoušci tleskali maskotovi šampionátu odkazujícího na prvního živého tvora ve vesmíru.

Pak tyto krasobruslařské „mrazíky“ jezdily s vlajkami všech šestnácti účastníků hokejového mistrovství světa. U té české byl slyšet z hlediště jásot. Ruská spustila bouřlivý potlesk.

Na červený koberec přicházeli funkcionáři, „opravdový“ Vladislav Treťjak si vyslechl aplaus, podíval se na obřího „kolegu“, zamával tribunám a chytil se za státní znak na saku.

René Fasel, šéf mezinárodní hokejové federace IIHF, popřál divákům krásné zážitky v ruštině. Také jemu lidé tleskali. Úvodní řeč pronesl politik Medveděv, soudě dle ovací také oblíbený.

„Je to velký den pro hokej,“ řekl a pro jistotu upozornil, že právě hokej je tu národním sportem, ruská federace navíc v tomto roce slaví 70 let od svého vzniku. Vrcholný reprezentační turnaj hostí Rusko (či předtím Sovětský svaz) posedmé v historii, letos jde o jubilejní 80. mistrovství světa.

Pak blonďatá „děva“ zapěla ruskou hymnu a na led se promítaly letopočty, v nichž získala sborná „kamanda“ zlaté medaile. Je snad jasné, že přáním celé země zní - přidat rok končící číslem, které nosí Lajka na dresu, tedy 16.

„Rasíja! Rasíja! Rasíja!“ hřměly tribuny ještě v průběhu zahajovací show.

Pak vjeli na led ruští hokejisté, symbolicky pod nápisem „Rudá mašina“ s hashtagem „nový příběh“. Teď už zbývá Dacjukovi a spol. naplnit očekávání ruského lidu a napsat onen nový příběh vítězně.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal BirnerNajdete na iDNES.cz

mobilní verze