Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sloužím vlasti! Superstar NHL potlačuje v reprezentaci své já

Jonathan Toews slaví první ze svých branek v zápase mezi Evropou a Kanadou na Světovém poháru. | foto: AP

24 2016
Toronto (Od našeho zpravodaje) - Ne, hokejista Jonathan Toews není světec. V osmnácti byl dokonce pravomocně odsouzen. Deset dnů vězení s podmíněným odkladem. Pokuta 425 dolarů a 30 hodin veřejně prospěšných prací. Policie ho zatkla s T. J. Oshiem, tehdejším spoluhráčem z univerzitního týmu a nyní americkým reprezentantem. Popíjeli v baru v Grand Forks, třebaže jim ještě nebylo jedenadvacet.

Toews dostal přísnější trest, neboť se už předtím dopustil podobného přestupku. Historku učinil ještě poutavější jejich kumpán Robbie Bina, jenž otevřel dveře policejního vozu, aby pomohl zadrženým parťákům prchnout.

Co tenkrát vypadalo jako velký průšvih, působí o deset let později jako docela legrační klukovina.

Toews je uctívaným vůdcem Chicago Blackhawks s přezdívkou Captain Serious, kterou si vysloužil vážným a solidním chováním. A teď právě pomáhá kanadskému národnímu mužstvu potvrdit jeho nadvládu na Světovém poháru.

Vzor sebeobětování

Při vstupu do kabiny se vzdejte svého ega. Z naplnění tohoto hesla obvykle vychází úspěch v kolektivních sportech.

Jako vzor sebeobětování může sloužit právě Toews. „Před turnajem přenechal číslo devatenáct spoluhráči Seguinovi. Přijal roli ve třetí lajně. Ač je centr, v přípravě dokonce začal na křídle,“ vypočítává Jiří Fischer, skaut českého týmu, jenž v NHL pracuje pro Detroit Red Wings. „Jeho přístup může posloužit jako příklad pro každého mladého hokejistu.“

Kanaďané Jonathan Toews, Sidney Crosby a Corey Crawford slaví výhru nad Evropou...
Jonathan Toews slaví s Coreym Perrym první ze svých branek v duelu mezi Evropou...

Když se může podřídit trojnásobný vítěz Stanley Cupu, majitel dvou zlatých olympijských medailí a šampion z mistrovství světa, proč bys to pro partu nemohl udělat ty?

Splní každý úkol

Mít v mančaftu Toewse (čti Tejfse), to je sen každého trenéra, což se ukázalo i ve středeční partii Kanada–Evropa. Domácím v podstatě o nic nešlo. Postup do semifinále měli zajištěný. Proti soupeři bez hymny, vlajky a tradice je nehnala nějaká vyhrocená rivalita.

Přesto ve vyprodaném Air Canada Centre předvedli další takřka dokonalý výkon. A vedl je Toews. Dal dva góly, přihodil asistenci, exceloval při vhazování, naskočil i do oslabení.

„Hladina vášní se vám může zdát nízká, ale to pro Toewse nebo Bergerona nic neznamená,“ řekl kouč Mike Babcock. „Oni prostě dřou, dělají věci správně a splní všechno, oč je požádáme.“

Už ve dvaadvaceti se Toews stal členem slovutného Triple Gold Clubu, kam patří vítězové mistrovství světa, olympiády a Stanley Cupu. Teď prahne po další trofeji.

„Nastupuju hlavně proti nejlepším útokům soupeře,“ líčí tiše svou roli. „Nějaká přesilovka, taky oslabení. Ale kdykoliv jsem na ledě, chci předvést něco zvláštního.“

Není svatý muž, byť se zajímá o myšlenky taoismu, buddhismu i stoicismu. Není ani úplný „Captain Seirous“. Má břitký smysl pro humor. A kdysi býval docela normální rošťák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze