Moje dítě Kometa. Stále se posouváme, těší Zábranského

Brněnský trenér Libor Zábranský během čtvrtého finále hokejové extraligy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

15 2018
Stačilo před pár měsíci doladit několik formalit a kromě práce v Brně mohl mít ještě kupu starostí coby trenér hokejové reprezentace. Jenže Libor Zábranský odmítl. „Když teď vidím, v jakém jsem kalupu, vím, že jsem na jaře udělal správné rozhodnutí,“ uvažuje šéf a kouč Komety.

Pro klub sháněl po sezoně nové sponzory, domlouval nové posily, dohlížel na letní přípravu. A dál usilovně vyjednává o stavbě nového stadionu.

V sobotu mu s jeho modrobílou partou začíná v Chomutově (15.30, online zde) výzva přímo na ledě. S Kometou se Zábranský pokusí završit v nejvyšší soutěži zlatý hattrick, což se za poslední tři dekády povedlo pouze Vsetínu v druhé polovině 90. let.

Na titul se do loňska čekalo v Brně přes půl století. Na jaře jste ho získali opět. Kde nyní hledat motivaci?
Vždyť jsme tu od toho, abychom vyhrávali. Abychom naplňovali představy fanoušků a partnerů. Děláme sport a tam se nemusí hledat motivace. A pokud někdo uvažuje jinak, nemůže být ve sportu nebo byznysu úspěšný.

Zamyšlený kouč Komety Libor Zábranský v utkání s Pardubicemi.
Momentka z tréninku hokejistů Komety Brno, vše sleduje trenér Libor Zábranský.

Cítíte z týmu stejnou touhu jako před dvěma lety?
Už v předchozích sezonách jsme měli špičkové hráče. Teď začínáme desátou sezonu v extralize a pět medailí za devět sezon není žádná náhoda. Museli jsme se k tomu dopracovat, měli jsme dlouhodobější horizont. Práce, kterou odvádíme v Kometě, nese ovoce.

A vy budete u toho opět přímo na střídačce. Jak dlouho se vidíte v roli kouče?
Když jsem vstoupil do Komety, viděl jsem - slušně řečeno - hodně špatné věci a říkal si, že to nemůžu vydržet déle jak dva roky. Po čtvrtém roce v Kometě jsem si řekl: Ještě rok a konec. V říjnu to bude už 14 let. Budu tam, kde mě Kometa potřebuje nejvíc, a vyústilo to tak, že po konci Lojzy Hadamczika (v únoru 2015) nikdo na trhu nebyl. Nevěděli jsme, koho bychom oslovili, a klukům jsme chtěli co nejvíc a nejdřív pomoct. Když dodělám tuhle sezonu, bude to tři a půl sezony u áčka. Vyhodnotíme si, co bude nejlepší pro mančaft, Kometu a jaké pozice budeme schopni obsadit.

Kdo ohrozí Kometu? Co Sparta? A je Růžičkův Chomutov na odstřel?

Současně šéfovat a trénovat zkoušel i Martin Straka v Plzni. Ten se teď vrací zpět do kanceláře.
S Martinem jsme na tohle téma často mluvili. Je pravda, že dlouhodobě to je neudržitelné, ale budu mluvit za sebe. Vyhráli jsme dvakrát titul a nedovedu si představit, že bych měnil něco, co funguje. Jako majitel firmy jsem šťastný, jaký máme kádr, jaký mám tým na marketingu, na obchodním oddělení. A u mládeže máme špičkové trenéry.

Čili se probouzíte s úsměvem?
Když si vzpomenu na to, co bylo, a jak to je teď, je to úsměvné. Ráno jsme byli unavení, večer zase mrzutí. Až jednou napíšu, co se tady všechno dělo - třeba fiktivní návrhy na konkurz - čím jsem si prošel, vydá to na velkou knihu. Teď je na mně, aby Kometa fungovala jako celek a lidé ve městě a v regionu byli na ni hrdí.

Trenér Komety Libor Zábranský se raduje ze zisku extraligového titulu.

Trenér Komety Libor Zábranský se raduje ze zisku extraligového titulu.

Jak to poznáte vy?
Po městě jezdí auta s nálepkami Komety. Máme obrovskou sledovanost na sociálních sítích. K tomu šílenství kolem našich marketingových projektů: Hokejové hry za Lužánkami nebo Kometa express (speciální vlak na utkání do Prahy). Věřím, že se o Kometě hodně mluví.

Jak Kometu posouvat dál?
Velmi vážně se bavíme o vlastním rádiu, do dvou tří let o zlepšení Kometa TV. Je to o najmutí dalších lidí a tuhle vizi budu tlačit. Máme i noviny Kometa news, chtěli jsme navázat na tradici z roku 1969. A pořád se bavíme o snu - nové multifunkční aréně. Ta by nám dávala nový obrovský prostor k práci. Tady už jsme kapacitně omezeni.

1. kolo extraligy

Páteční zpravodajství

O Kometě jste po obhajobě titulu říkal, že je jedním z vašich tří dětí. Když by dospěla, kývl byste na reprezentační nabídku?
Otázkou je, jestli bude někdy dospělá. Moc bych si to přál! Teď je v roli, že ji nemůžu nechat jako velkou holku a odjet si třeba na ryby. Je už ale ve fázi, kdy si může říct o velký dům. Pro mě je to jednoznačná priorita. Samozřejmě by člověk nikdy neměl říkat nikdy, ale když se mě teď ptáte, neuvažuju o tom (reprezentaci). Jsem přesvědčený, že rozhodnutí bylo vzhledem ke komeťácké, mé rodině a mému zdraví správné a bylo ku prospěchu všech.

Berete to tak, že jste nyní českému hokeji víc prospěšný z Brna?
Nechci glorifikovat Kometu nebo sebe. Bylo by to nešťastné, ale pokud moje úsilí jednou vyústí v to, že tady vyroste druhá největší multifunkční aréna v Česku, myslím, že by to českému hokeji moc pomohlo. Pak je třeba také otázka, kolik vychováme, nebo nevychováme špičkových hráčů. Ale to vše ukáže až čas.

Libor Zábranský na střídačce Komety Brno.
Libor Zábranský na střídačce Komety Brno.
Brněnský trenér Libor Zábranský rozmlouvá se sudím.

K nové hale na brněnském výstavišti může Kometu, podobně jako na jaře, popostrčit další zlatý úspěch. Vnímáte to podobně?
Alfa a omega jakéhokoliv jednání souvisí s úspěchem. Kdybychom třikrát po sobě hráli baráž a měli návštěvnost 1 500 diváků, je absolutní nesmysl mluvit o nové hale pro 12 tisíc lidí. Musíme přesvědčit svou prací kolegy, partnery a všechny, že to, co děláme, je správné. Teď můžeme říct, že barák je nám malý, a musíme být velmi aktivní, abychom se postarali o to, abychom měli větší. Když budu mluvit o minulosti, při vstupu do Komety na ni chodilo 400 diváků. A kdybych tehdy mluvil o novém stadionu, každý trochu smýšlející člověk by si ťukal na čelo a ptal se, co chceme.

Může se ve vyprodané aréně opět slavit titul?
Už před minulou sezonou jsem dostal podobnou otázku a já odpověděl: „Neptejte se mě na něco, na co neznám odpověď.“ Bylo to obrovsky těžké, ale povedlo se. Kluci to vydřeli, obě play off hráli fantasticky a byli dominantní. Víme, jaká cesta nás čeká a jak moc to bolí, ale stojí to za to. Budeme se dívat sami na sebe, na svou hru, to můžeme ovlivnit. Samozřejmě sledujeme, jak kdo posílil, ale to neovlivníme. I u nás došlo k přirozené obměně v kádru, ale noví kluci i ti, kteří třeba ještě přijdou, do mančaftu perfektně zapadnou a přijmou naši filozofii. Play off je nevyzpytatelná soutěž, kde se může stát cokoliv. Do finále jsme se dokázali dostat i z předkola. Nebo můžete vyhrát základní část, jako jsem zažil coby hráč s Pardubicemi, ale pak jsme v prvním kole play off dostali na držku.

Kometa začne sezonu bez Erata. Veterán se zapojí, až dostane chuť

Brněnský tahoun Martin Erat po souboji za plzeňskou brankou ve čtvrtém...

Pomoci by měl i pokračující Martin Erat. Kdy ho nasadíte do zápasů?
Martin začal trénovat a naskočí do zápasu podle jeho pocitu, jak se bude cítit kondičně připravený. Nechávám to jen na něm, věřím mu.

Není tenhle přístup neobvyklý?
Trenér Bukač vždycky říkal: „Pokud máte hvězdy a rozdílové hráče, musíte k nim mít rozdílový přístup.“ Tohle ctím a Martinovy důvody, proč začal trochu později, chápu. Nevidím v tom žádnou složitost. Martin se připraví. Jestli naskočí za měsíc, o co přijde? O osm zápasů? Není na tom absolutně nic zvláštního, že naše největší hvězda a rozdílový hráč má individuální přístup.

Přesvědčil jste Erata, aby si prodloužil kariéru, na rybách, na které jste po titulu vyrazili?
Ne, to s tím nemá žádnou souvislost. Ale rybaření bylo super. Martin tam byl se synem, když jsem zrovna vytáhl dvacetikilového kapra. A jinak je pravda, že bylo hlavní téma hokej a mládež. A potom Kometa a stadion.

Autor:

Ze statistik

HC Oceláři Třinec

Nejméně trestů

Conor Allen

Nejvíce tr. min.

Dominik Groh

nejlepší brankář

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 20 11 1 2 6 69:53 37
2. HK Mountfield Hradec Králové 20 9 3 2 6 54:47 35
3. HC Oceláři Třinec 19 10 1 2 6 55:43 34
4. HC Vítkovice Ridera 19 10 1 2 6 46:43 34
5. HC Sparta Praha 21 8 4 1 8 62:59 33
6. HC Kometa Brno 19 8 3 2 6 50:48 32
7. HC Verva Litvínov 21 9 2 0 10 49:52 31
8. HC PSG Berani Zlín 20 9 1 1 9 57:54 30
9. HC Olomouc 18 9 0 2 7 43:47 29
10. HC Škoda Plzeň 18 6 3 3 6 50:40 27

Nejčtenější

Emoce zastínily debut Zbořila za Boston. Faksa i Polák se rvali

Český obránce ve službách Dallasu Roman Polák (vlevo) a jeho spoluhráč Esa...

VIDEO Výsledkově chudý, zato emocemi nabitý zápas zažil český obránce Jakub Zbořil během své premiéry v...

Jak si skromný Plekanec podmanil Montreal. Novinář Matějovský vypráví

Tomáš Plekanec z Montrealu překonává Jimmyho Howarda v brance Detroitu.

VIDEO To on naučil zámořské komentátory i řadu fanoušků v Montrealu správně vyslovovat jméno Plekanec. Za...

Útočník Kaše dal první gól sezony, Zacha se prosadil podruhé za sebou

Ondřej Kaše (uprostřed) z Anaheimu slaví gól se spoluhráči Brandonem Montourem...

VIDEO Přestože jeho New Jersey oba zápasy nakonec prohrálo, pro útočníka Pavla Zachu byly dva víkendové...

Švédské dilema mezi penězi a slávou. Už hraj, radí Gretzky Nylanderovi

William Nylander z Toronta (v modrém) a Gustav Nyquist z Detroitu bojují u...

Hokejista William Nylander patřil do jádra útočníků, na které Toronto Maple Leafs poslední dvě...

Zacha vymazal nulu na svém kontě, pálil i Chytil. Rittich vychytal výhru

Leon Draisaitl z Edmontonu zkouší vyzrát na Davida Ritticha v brance Calgary.

VIDEO Po dvanácti zápasech bez bodu se hokejový útočník Pavel Zacha konečně dočkal prvního zápisu sezony....

Další z rubriky

Rozstřílená Sparta se zavřela v šatně. Nebojujeme, štve Kumstáta

David Štich z Chomutova a Petr Kumstát ze Sparty.

Další fiasko hokejistů Sparty. Po pátečním výbuchu 0:5 v Chomutově se na půl hodiny zavřeli v...

Třinecký Marcinko: Snažíme se dohnat to, co jsme na začátku ztratili

Třinecký Tomáš Marcinko se snaží tečovat puk za záda litvínovského brankáře...

Jako by to v této sezoně jinak neuměl. Dosud dal čtyři góly a vždy dva v jednom utkání. Útočník...

Fanoušci jsou v Litvínově top, chválí švédská posila Porseland

Litvínovská posila Mathias Porseland v utkání s Karlovými Vary.

Cizinec v hokejové extralize, to je vždy trochu loterie. V případě Mathiase Porselanda to ale...

Najdete na iDNES.cz