Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litvínovským se nevedlo, zářili mladší

12 2004
Toronto - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Hokejová reprezentace odehrála na Světovém poháru jakoby dva odlišné turnaje. V tom prvním, během dvou zápasů ve skupině, kde naštěstí o nic nešlo, propadla. Ale v tom dalším uchvátila fanoušky i experty nádherným hokejem, který nebyl k vidění hodně dlouho. Proto je těžké hodnotit jednotlivé hráče.

Přesto se ale v českém mužstvu najdou osobnosti, které vyčnívaly: Brankář Vokoun, útočníci Eliáš s Havlátem nebo beci Židlický a Kaberle.

Nedařilo se naopak třicátníkům z litvínovské líhně: Reichel, Ručinský nebo Šlégr si své působení na turnaji jistě představovali jinak.

iDNES hodnotí hráče bodovým systémem, v němž 1 je nejnižší známka a 10 nejvyšší možná.

BRANKÁŘ
 
Tomáš Vokoun: 8 - jistota národního mužstva. Jen dvakrát v turnaji zaváhal, naposledy, když v semifinále pustil bombu Drapera od mantinelu. Při závarech a střelách zblízka byl ale skvělý, udivoval klidem, hrou holí a přehledem: troufl si vysprintovat i proti najíždějícímu Lemieuxovi.

OBRÁNCI

Jiří Fischer: 7 - se šesti kladnými body nejlepší český hráč na turnaji v hodnocení plus/minus. Defenzivní věž, tvrdý, spolehlivý, bez respektu ke hvězdám. V posledním utkání si zranil rameno při ataku na Lemieuxe.
 
Roman Hamrlík: 7 - začal vlažně, ale v průběhu turnaje se zlepšoval k dokonalosti. Menší rychlost a mrštnost nahradil zkušeností a skvělou poziční hrou, nezmatkoval, rozehrával s přehledem. Díky tomu má dvě asistence.
 
Tomáš Kaberle: 8 - roste ve velkou jistotu české defenzivy. Loni na MS ve Finsku si na mezinárodní hokej teprve zvykal, teď už září stejně jako v NHL. Komplexní zadák, ví, kam se postavit, umí bránit i vystřelit.
 
Marek Malík: 4 - dlouho se hledal, sám přiznává, že začátkem sezony se mu nikdy nevede. V semifinále s Kanadou už byl rozehraný, několikrát zastavil nájezdy hvězdných útočníků. V klíčovém momentu ale neuhlídal Lecavalliera, který měl čas vstřelit vítězný gól.
 
Martin Škoula: 3 - náhradík za Františka Kaberleho hrál jen dva zápasy, pak jej kouč Růžička vyřadil ze sestavy. Proti rychlým Finům nestíhal, rozehrát se už neměl čas.
 
Jiří Šlégr: 3 - úmrtí trenéra Hlinky bylo pro něj ze všech největší ztrátou, začátkem turnaje se hledal. Nehrál dobře pozičně, šlo přes něj několik gólů. Pak ho zastavilo zranění a na semifinále se už do sestavy nedostal.
 
Jaroslav Špaček: 6 - dobrý dojem pokazilo semifinále, v něm občas pod kanadským tlakem chyboval. Jinak ale znovu patřil k nejlepším českým obráncům, stejně jako na posledních dvou světových šampionátech.
 
Marek Židlický: 7 - potvrdil, že je ofenzivním esem české obrany. Dal tři góly, po nashvillském kolegovi Timmonenovi nejproduktivnější bek turnaje. S Kanadou občas zariskoval tak, že z okénka v obraně běhal mráz po zádech.

ÚTOČNÍCI
 
Petr Čajánek: 7 - opět ukázal velké hokejové srdce, skloubil bojovnost s technikou. Zasekávačka a následná nahrávka proti Švédsku byla možná nejhezčím kouskem turnaje, její záznam roztleskal i fanoušky soupeře v hale Air Canada Centre v Torontu. Jeho gól vrátil Česko do zápasu proti Kanadě.
 
Jiří Dopita: 6 - rychlost není jeho silnou stránkou, ale na soupeře platila jeho síla. Jako jediný český centr vyhrál přes polovinu vhazování, staral se o hru před brankou. Jeho dorážky a teče si ale cestu do branky nenašly.
 
Radek Dvořák: 4 - jeden z nejméně viditelných forvardů. Kam se poděla jeho někdejší lehkost v bruslení a v zakončení? V přípravných zápasech byl mnohem výraznější, než ve čtyřech odehraných duelech Světového poháru.
 
Patrik Eliáš: 8 - nejlepší český útočník na turnaji, roste v nového vůdce reprezentace. Nejen, že je skvělý technik, střelec a nahrávač, umí se i rvát o puk a přetlačit o hlavu vyšší soupeře. 

Martin Havlát: 8 - skvěle si rozuměl s Eliášem, tahle dvojice znamenala pro soupeřovu obranu největší nebezpečí. Proti matnému výkonu na mistrovství světa byl jako politý živou vodou. Jeho gól Švédsku ve čtvrtfinále, to byla hokejová paráda. Jen někdy možná zbytečně dlouho držel puk.
 
Milan Hejduk: 6 - dal dva góly Švédům, nabruslil desítky kilometrů, ale bilanci mu pokazily nevyužité šance v utkání s Kanadou. Kdyby je proměnil, bylo by teď Česko ve finále

Jaromír Jágr: 7 - nemám na to, abych na začátku ročníku dominoval, říkal sám. Své si ale odehrál. I když se od něj čekalo víc gólů a nahrávek, byl pořád jedním z nejnebezpečnějších českých útočníků.

Václav Prospal: 5 - po Růžičkových šachách v sestavě se dostal do útoku k Jágrovi. Dobře napadal, připravil první gól čtvrtfinále ve Švédsku. Spolupráce s elitním křídlem mohla ale vypadat lépe.

Robert Reichel: 4 - klobouk dolů před celou kariérou, "Alby", ale je čas odejít. Vůdce národního týmu se soužil, nakonec se ocitl na křídle čtvrtého útoku. Skončil bez bodu s bilancí plus/minus -3. V semifinále s Kanadou překonal bolesti třísla a byla na něm znát obrovská motivace. Dřel, bojoval. Ale nešlo to.
 
Martin Ručinský: 4 - bránil, bruslil, ale trápil se. Jeho čtyři vyloučení zlomily vaz týmu ve skupině proti Švédsku, kouč Růžička musel rozdělit jeho nerozlučné spojení s Reichlem. Mohl rozhodnout semifinále v prodloužení, ale jeho teč trefila jen brankáře Luonga.

Martin Straka: 6 - na levém křídle toho spoustu odbránil, od jeho tradičního spojení s Jágrem se ale čekalo víc. Dal ovšem klíčový gól čtvrtfinále.

Petr Sýkora: 3 - někdejší skvělý střelec a rychlík očekávání nesplnil. Ve třech zápasech se mu nevedlo, nebodoval a skončil se zápornou bilancí plus/minus. V play-off už nehrál. 
 
Tomáš Vlasák: 5 - hrál jen ve skupině, kdy se týmu tolik nedařilo. Ale neztratil se, jeho šikovnost místy na soupeře platila, byť z ní vytěžil jen chytrou asistenci proti Německu.

David Výborný: 7 - bojovník nebyl vepředu tolik vidět, ale byl možná nejlépe bránícím českým útočníkem, v semifinále vymazal Sakika. Vhodně doplnil útok s Eliášem a Havlátem.
 
Nebyli honodceni: brankáři Petr Bříza a Roman Čechmánek (nenastoupili) a útočník Josef Vašíček (odehrál jediný zápas).

Kdo hrál nejlépe podle vás? - hlasujte ZDE

Dále čtěte:
Hokejisté letí do Evropy, Fischer do Detroitu
Lecavalier prožívá nejhezčí okamžik kariéry
Bylo to malé finále, je si jistý Eliáš
Růžička: Tak silný tým jsme nikdy neměli
Na pivo! Co jiného se teď dá dělat?
Šťastnější Kanada vyhrála v prodloužení

Českého brankáře Tomáše Vokouna (vpopředí) po obdržení smolné branky v prodloužení utěšuje jeho kolega Roman Čechmánek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze