Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plekanec se na hokejovém šampionátu bavil. Ale zlato mu dál uniká

20 2016
Moskva (Od našeho zpravodaje) - Na Tomáši Plekancovi většinou při rozhovorech nepoznáte, jak se cítí. Pokaždé mluví potichu, jen občas se pousměje. Krátce po penaltovém vyřazení od Američanů ve čtvrtfinále mistrovství světa si v Moskvě povídal s novináři ještě tišeji než normálně.

Po roce opět zažívá reprezentační zklamání na mistrovství světa. „Odehráli jsme výborný turnaj, po těch výkonech jsme čekali, že půjdeme dál,“ řekl útočník Montrealu.

Plekanec se stává symbolem národní hokejové věrnosti. Jenže proč za to nikdy nedostane náležitou odměnu? Loni na šampionát do Prahy dorazil třiatřicetiletý hokejista narychlo kvůli medailovým bojům. Neuspěl.

Kurzy - semifinále

MS v hokeji 2016

Sobota 21. května
Finsko - Rusko 3.10 4.35 2.03

USA - Kanada 9.90 7.60 1.23

V Rize 2006 bral jenom stříbro, na turnaji v Bratislavě před pěti lety z toho byl bronz. A teď dělal kapitána partě nováčků. České mužstvo dotáhl svými góly k prvenství ve skupině, přesto se zase nedočká vytouženého zlata.

„O mě nejde,“ kroutil hlavou Plekanec, který byl už na devátém mistrovství světa. „Jsem rád, že jsem tady mohl hrát s klukama. Mistrovství je pro mě zábava. Užil jsem si to, výkony byly výborné. Škoda, že jsme neudělali radost fanouškům. Cítili jsme, že za námi stáli. Kvůli nim je velká škoda, že se nám nepovedlo jít dál a zaplnit hospody.“

O soudržnosti mužstva svědčil Plekancův postoj při nájezdech. Ve vypjaté chvíli chytl na střídačce spoluhráče kolem ramen. Známé „naganské“ gesto však nyní štěstí nepřineslo.

Fotogalerie

Přesto při rozlučkové večeři v Moskvě promluvil kapitán k týmu pochvalně: „Byla tady spousta mladých kluků, kteří před sebou mají velkou budoucnost. Můžou se dostat do NHL, když se jim bude dařit jako na turnaji. Přeju jim to.“

Plekanec jim může z vlastní zkušenosti povědět, že je čeká ještě spousta dalších příležitostí.

Že šance na medaili (snad) přijde.

„Byli výborní, super profíci. Mají obrovskou šanci prosadit se. Když budou makat, tak je čeká ještě hodně šampionátů,“ věří.

Na ledě Plekanec popřál hodně štěstí náhradnímu gólmanovi Condonovi, klubovému spoluhráči z Montrealu. Ale ve skutečnosti ho příliš nezajímá, jak šampionát v Rusku skončí a jestli Američané dojdou až ke zlatu.

„Těším se domů na kluky, sezona byla dlouhá,“ řekl. Rodina stála za Plekancem, manželka Lucie Vondráčková posílala povzbuzující fotky a vzkazy. Ani ty nakonec nepomohly.

„Musím si dva tři týdny odpočinout, těším se hlavně na dovču. Pak se dám do práce. Světový pohár začnu řešit až na konci srpna,“ řekla reprezentační opora o příštím turnaji, na němž by se mohl kladenský odchovanec znovu setkat s Jaromírem Jágrem. „Uvidíme, jak se rozhodne.“

Když bude moct, přijede Plekanec nejspíš i na další mistrovství světa. Bude se chtít zbavit smůly. A ukončit čekání na zlato.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze