Souboj v podání Američanů Craiga Smithe (vlevo) a David Mosse s ruskými

Souboj v podání Američanů Craiga Smithe (vlevo) a David Mosse s ruskými hokejisty Jevgenijem Birjukovem a Alexanderem Svitovem (vpravo). | foto: Reuters

Rusko zdolalo USA a na MS vyhrálo potřinácté v řadě. Uspělo i Rakousko

• 8
Dlouho vzdorovali Američané rozjeté ruské mašině, v poslední třetině však už nestačili. Sborná po výhře 5:3 drží na hokejovém mistrovství světa neporazitelnost a v součtu s loňskem už na šampionátu zvítězila potřinácté v řadě.

Rusko po výhře 5:3 s přehledem vede "finskou" skupinu turnaje, tým USA letos poprvé prohrál.

V odpoledním utkání v Helsinkách udělali důležitý krok směrem k případné záchraně v elitní skupině mistrovství světa Rakušané. Nováček mezi top 16 porazil Lotyšsko 6:3 a po úterní výhře má tři body. Lotyšsko zůstává s nulou v helsinské skupině poslední.

Rusko - USA 5:3

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Hokejisté Ruska zůstávají na mistrovství světa v Helsinkách stoprocentní. Ofenzivní bitvu se Spojenými státy americkými zvládli a vyhráli 5:3. O třinácté výhře v řadě na MS v základní hrací době rozhodla sborná góly Jevgenije Medveděva a Alexandra Radulova v rozmezí 112 sekund v posledních sedmi minutách zápasu.

Skvělou hokejovou podívanou v úvodní dvacetiminutovce načal zmařenou šancí Kokarev, na druhé straně kontroval Stastny, ale také neuspěl. V šesté minutě už pokořil gólmana Bishopa Bělov a Rusko vedlo. V 11. minutě Stastny nejprve znovu selhal, ale poté ze závaru dokázal vyrovnat. A byl to znovu Stastny, kdo po chvíli dokonal v přesilovce obrat, když parádní ranou zápěstím využil Mossovy clony těsně před brankovištěm Bryzgalova.

Radost zámořského celku měla ovšem jepičí život: už po 36 vteřinách obávaný střelec Kovalčuk vyrovnal.

Ve druhém dějství nevyužili Američané téměř minutovou přesilovku pět na tři, poté Johnson napálil od modré čáry tyč. Hunwick se ze stejné parkety, ale tečovanou střelou prosadil, dostal puk do brány o horní tyč a vrátil vedení na stranu USA.

Ve 32. minutě však přišla parádní kombinace a na jejím konci skórující Těreščenko - 3:3. Medveděv vzápětí orazítkoval tyčku. Ještě před přestávkou pálil i Petrov do horní tyče, kam puku pomohl jeden z nechtěně tečujících Američanů.

Ve třetí třetině už se více bránilo. Bishopa prověřili Pěrežogin a Rjasenskij, ale gól přišel až po chybě Thompsona v polovině 54. minuty, kdy se po předchozím přídělu smůly dočkal gólového zápisu i Medveděv.

Jakékoliv naděje Američanů na zvrat odvál faulující Kristo v 56. minutě, jehož po Kovalčukově přihrávce poslal už po 11 vteřinách zpět do hry v poloze klečícího střelce nekompromisně zakončující Radulov.

Při dlouhé power play Američanů minuli prázdnou branku Medveděv a bekhendem také Radulov, ale to už Rusy mrzet nemuselo.

Branky a nahrávky: 6. Bělov (Denisov, Anisimov), 15. Kovalčuk (Nikulin, A. Radulov), 32. Těreščenko (Mozjakin, Petrov), 54. Medveděv (Mozjakin, Těreščenko), 56. A. Radulov (Kovalčuk) - 11. P. Stastny (C. Smith), 14. P. Stastny (Faulk), 28. Hunwick (Palushaj). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Vinnerborg - Käck (oba Švéd.), Blümel (ČR). Vyloučení: 4:4, navíc Johnson (USA) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6038. Třetiny: 2:2, 1:1, 2:0.

Rusko: Bryzgalov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - A. Radulov, Loktionov, Kovalčuk - Popov, Anisimov, Pěrežogin - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Svitov, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, C. Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.

Rakousko - Lotyšsko 6:3

Po zatím brankově nejbohatším duelu turnaje slaví Rakušané zisk prvních bodů. Lotyši zůstali i po třetím zápase bez bodu a čeká je tuhý boj o záchranu v elitní kategorii, v níž hrají nepřetržitě od roku 1997. Před duely se Slovenskem, Německem, Francií a domácím Finskem mají hrozivé skóre 4:16.

Do důležité bitvy o udržení přitom Lotyši vstoupili lépe. Ve čtvrté minutě je dostal do vedení Berzinš, který po Keninšově asistenci snadno překonal Starkbauma. Další možnost týmu kanadského trenéra Teda Nolana měl Cipulis, který dohrál uplynulou sezonu v dresu pražského Lva.

Závěr úvodního dějství však patřil Rakousku. Ve 14. minutě skončilo za Masalskisovými zády nahození Floriana Iberera. Vzápětí pomohla po úniku Vaneka lotyšskému brankáři levá tyč, ale v 18. minutě už při přesilovce otočil stav od modré čáry Lakos.

Ve 24. minutě zvýšil Vanek, hvězda Buffala, který sám zakončil přečíslení střelou do levého horního rohu.

Za necelé čtyři minuty inkasoval Masalskis znovu od modré čáry a po trefě Altmanna se zlobil na vlastní stínící obránce.

Lotyši se ale nevzdávali. Ve 34. minutě trefil exkladenský Koba Jass horní tyč a v závěru druhé části už snížil Saviels. Lakosovo vyloučení z konce druhé třetiny potrestal po 52 vteřinách závěrečné třetiny Darzinš, ale obrat se nekonal. Raffl a Oberkofker pojistili vítězství Rakušanů.

Branky a nahrávky: 14. F. Iberer (Hundertpfund), 18. Lakos (Latusa, Baumgartner), 24. Vanek, 27. Altmann (Welser, Kristler), 50. Raffl (Hundertpfund), 57. Oberkofler (Pöck, Schuller) - 4. Berzinš (Keninš, Meija), 39. Saviels (Andersons, Indrašis), 41. Darzinš (Cipulis). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rantala (Fin.) - Hunnius (Něm.), Morrison (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 3051. Třetiny: 2:1, 2:1, 2:1.

Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, Hundertpfund, Herburger - M. Iberer, Peintner, Baumgartner - Oberkofler. Trenér: Manny Viveiros.

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Kulda, Saviels, Sotnieks, M. Jass, Andersons, Freibergs - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Džerinš, Girgensons, Indrašis - Keninš, Berzinš, Meija - K. Jass, Štals, Širokovs. Trenér: Ted Nolan.