České Budějovice - Vítkovice:  gólman Štěpánek

České Budějovice - Vítkovice: gólman Štěpánek - Brankář Vítkovic Jakub Štěpánek zasahuje v utkání hokejové extraligy s Českými Budějovicemi. | foto: David Veis, ČTK

Slavia znovu prohrála, Vítkovice zdolaly lídra

• 33
Krize hokejové Slavie nebere konce. V 9. kole extraligy prohrála už počtvrté za sebou a zůstává poslední. Znojmu na jeho ledě podlehla 2:5. Ztratil i extraligový lídr. České Budějovice v domácím prostředí nestačily na nastartovaný tým Vítkovic a připsaly si porážku 1:2. Ostravané uspěli počtvrté za sebou.

Po třech porážkách za sebou bodovali hokejisté Zlína. V Karlových Varech uspěli na samostatné nájezdy. Dva body ale Zlínu nestačily na to, aby bodově dostihl vedoucí České Budějovice, naopak se na něj dotáhly Znojmo a Sparta a díky lepšímu skóre jej předstihly.

Sparta během 143 vteřin otočila domácí zápas s Plzní, v němž po první třetině prohrávala 0:2 a nakonec Západočechy zdolala 5:3, když v 60. minutě pečetil její výhru Martin Štrba.

Zápasy Třince, to jsou v posledních kolech brankové hody. Nejinak tomu bylo v utkání s Kladnem, které Oceláři vyhráli 7:5.

Vsetín nestačil na domácím ledě na Severočechy z Litvínova, jimž podlehl 3:6. Dvěma góly se blýskli litvínovští Kubinčák a Kopecký, trefil se i Jenáček, který na jaře výrazně pomohl v baráži právě Vsetínu udržet extraligu.

Liberec zdolal 4:3 Pardubice, když o jejich výhře rozhodl dvoubrankový trhák v závěru. Trefil se Stanislav Procházka a po něm v přesilovce Víšek. Hosté už pouze v závěru korigovali druhou brankou Petra Sýkory v utkání.

Znojmo - Slavia 5:2
Trápení Slavie už hraničilo s neschopností. Její hokejisté hráli včera ve Znojmě celkem devět přesilových her, z toho minutu a půl v pěti proti třem. Využili však pouze jedinou, v níž ve druhé třetině Beránek srovnával na 2:2. Tento gól však Znojmo nesrazil a v poslední části třemi trefami jeho hokejisté prodloužili svoji letošní domácí neporazitelnost. Naopak Slavia zůstává i nadále v extraligové tabulce poslední.

Jan Votruba (Znojma): "Utkání bylo velice kvalitní. Podali jsme patrně nejlepší výkon v sezoně. Ve druhé třetině jsme se nechávali příliš často vylučovat. O výsledku jsme rozhodli v úvodu závěrečné třetiny. Podržel nás brankář Trvaj."
Jiří Kalous (Slavia): "Opravdu je to už velice tvrdá realita. Dvě třetiny jsme hráli velice dobře. Na začátku závěrečné třetiny klasický čtyřminutový výpadek, který nás stál vítězství. Stalo se to už po několikáté. Mladí hráči situaci psychicky nezvládají."

Branky a nahrávky: 4. M. Růžička (Pucher), 34. Dopita (Selingr), 44. Selingr (Mojžíš), 48. Kotaška (Plášek), 59. Plášek (Haman) - 33. Bednář (Beránek), 37. Beránek (Bednář). Rozhodčí: Reichert (Něm.) - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 11:5. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3100. Třetiny: 1:0, 1:2, 3:0.

Znojmo: Trvaj - Němeček, Bičánek, Čakajík, Jareš, Kotaška, Mojžíš, Šmach - Svoboda, Pucher, M. Růžička - Erat, Dopita, Selingr - Beroun, Haman, Plášek - Harand, Říha, Vaškovič. Trenéři: Hořava a Votruba.
Slavia: Franěk - Kadlec, Špila, Kolařík, Hlavačka, Graňák, Žižka, Vomela, Drtina - Bednář, Beránek, Sup - D. Hruška, Vlasák, Dlouhý - Sobotka, Čermák, Vondrka - Kubeš, Červenka, Doležal. Trenéři: V. Růžička, Weissmann a Kalous.

České Budějovice - Vítkovice 1:2
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE
Po polovině zápasu sebral hostující Káňa puk ve vlastní třetině a v oslabení ujel. Prostřelil brankáře domácích Turka - 0:1. Hosté v obraně ještě přidali a domácí tentokrát nenašli způsob, jak je přehrát. Nedařila se jim kombinace, byli pomalejší. Vítkovice přidaly druhý gól, když předvedly dobrou přesilovku. Takovou, na kterou se lídr tabulky tentokrát nezmohl. Vítkovice uspěly počtvrté za sebou a to i přes to, že na jih Čech přijely bez brankářské jedničky Marka Pince.

Milan Kupka (České Budějovice): "Dnešní utkání se nám nepovedlo, výkon mužstva nebyl podle našich představ. Dvě třetiny jsme hráli hodně pasivně a dovolili soupeři dostat se do vedení. Ve třetí třetině jsme soupeře zatlačili, ale podařilo se nám jen pouze snížit. K některým důležitým momentům utkání se bohužel nemohu vyjadřovat."
Miloš Holaň (Vítkovice): "Zápas byl pro nás obrovskou motivací, protože Budějovice v začátku extraligy překonávají veškeré statistiky. Dobře jsme se připravovali a počítali i s tím, že výsledek může být 0:0, protože ve vzájemných soubojích nikdy moc gólů nepadalo. Ze zdravotních důvodů jsem nepřivezli brankáře Pince, ale Štěpánek ho výborně zastoupil a za výkon mu děkujeme. Vítězství si moc vážíme, i když je nám jasné, že hokej je někdy nepěkný. Musíme se však odrazit od defenzivní činnosti a sbírat body."

Branky a nahrávky: 51. L. Květoň (Gulaš) - 33. T. Káňa, 45. Hubáček (Irgl). Rozhodčí: Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:10, navíc V. Nedorost - S. Hudec oba 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5214. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:1.

České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Mucha, Kutlák, Vydarený, Vágner - M. Hudec, V. Nedorost, Brabenec - Kotrla, V. Hübl, Sailer - Šimánek, Vak, Veselý - Gulaš, L. Květoň, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.
Vítkovice: J. Štěpánek - Jurečka, Gulaši, Holík, S. Hudec, Kuboš, Dresler - Irgl, Burger, Hubáček - Mikulík, Šimíček, Krenželok - Kropáč, T. Káňa, Köhler - Tomášek, R. Procházka, F. Seman. Trenéři: Holaň a Trličík.

Třinec - Kladno 7:5
Když soupeř vedl nebo vyrovnal, tak Třinečtí okamžitě přidali další góly. Ke třem jim pomohly přesilovky. Jako by si nedělali starosti, kolik branek dostanou. Soupeře přestříleli stejně jako v předchozích dvou zápasech. Během minulých tří kol dali 18 gólů. "Jsme rádi, že dáváme tolik gólů, ale moc jich také dostáváme. Pro trenéry je to velký adrenalin," uvedl třinecký trenér Jiří Juřík.

Jiří Juřík (Třinec): "Jsme rádi, že jsme i třetí zápas za sebou zvládli. Dobré to bylo hlavně z hlediska produktivity, ale stále i dost branek inkasujeme. Musíme se z toho ponaučit. Doufám, že v příštích utkáních se to zlepší. Divákům se hokej se spoustu branek asi líbí, ale pro trenéry je to hodně adrenalinový sport. Na obraně musíme zapracovat."
Petr Kasík (Kladno): "Tahali jsme za kratší konec. Ani když se nám podařilo vyrovnat na 3:3, hráče to moc nepovzbudilo. Musíme na to co nejdříve zapomenout. Dneska jsme sice prohráli, ale v neděli se hraje znovu."

Branky a nahrávky: 7. Korhoň (Polanský), 9. Peterek (Kudrna), 12. Polanský (Kroupa), 28. Hašek (Skořepa), 28. Kudrna (Peterek), 34. Polanský (D. Seman), 59. Martynek (Skořepa) - 2. M. Štěpánek (Bílek), 14. Bílek (Gardoň), 23. Diviš (Jaroš), 30. Gardoň, 52. M. Havel (Martin Procházka). Rozhodčí: Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:12, navíc Frolo - Zeman oba 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 2131. Třetiny: 3:2, 3:2, 1:1.

Třinec: L. Daneček - Tesařík, Výtisk, D. Seman, Pácal, Kroupa, Frolo - Razingar, Skořepa, Hašek - Kudrna, Peterek, Martynek - Korhoň, Polanský, Tomas - J. Daneček ml., Kolusz, Vrba. Trenéři: Juřík, J. Daneček st. a Mach.
Kladno: Orct (28. Lev) - Ševc, Zeman, Pavlas, M. Štěpánek, L. Procházka, Hájek, od 41. min. navíc Trončinský - Frolík, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Hluchý - M. Havel, Kalla, Kuchler - Diviš, Jaroš, Čurilla. Trenéři: Müller a Kasík.

Vsetín - Litvínov 3:6
Excelentní večer zažila Reichelova formace. Litvínovský kapitán se změnil ve dvorního nehrávače. Dvakrát nechtěného - jeho rány od modré proměnili v první zásah Kubinčák a ve čtvrtý gól Prorok. Mistrovská pak byla Reichelova akce před druhou brankou, kdy se kličkou zbavil bránícího Hrabala a Kubinčákovi puk naservíroval před zcela volnou bránu. Vsetín, který začal stahovat až za stavu 1:5, prohrál s Litvínovem pošesté v řadě.

Břetislav Kopřiva (Vsetín): "Výsledek vypadá nepříznivě, dva góly v oslabení s námi zacloumaly. V druhé třetině jsme se zvedli, bohužel jsme místo srovnání rychle potřetí inkasovali. Litvínov se u nás předvedl v dobrém světle. S jeho rychlými a technickými útočníky jsme měli velké starosti. V některých situacích jsme moc otevřeli hru."
Václav Sýkora (Litvínov): "Věděli jsme, že nás čeká náročné utkání. Zvládli jsme začátek utkání. Zlom v zápase nastal v první desetiminutovce druhé třetiny. Vsetín měl velký tlak, naštěstí jsme dvěma góly odskočili. Smekám před tím, že Vsetín bojoval až do konce."

Branky a nahrávky: 23. Kučný (Grill), 46. Hrabal (Kučný), 55. Grill (Stantien) - 3. Kubinčák (Reichel), 17. Kubinčák (Reichel), 29. Kopecký (Bednařík), 37. Prorok (Reichel), 42. Jenáček (Benda), 48. Kopecký (Trávníček). Rozhodčí: Bolina - Machálek, Kostka. Vyloučení: 4:8. Využití: 3:2. Diváci: 3680. Třetiny: 0:2, 1:2, 2:2.

Vsetín: Štefl (41. Vehviläinen) - Kučný, Hrabal, Galvinš, Horák, Bolf, Pelikovský, od 21. navíc Ostrčil - Grill, Stantien, Demel - Sabol, Duba, Škoda - Rob, Sakrajda, Dubec - od 30. navíc Berzinš, Davídek. Trenéři: Vlach a Kopřiva.
Litvínov: J. Hübl - Hranáč, Skuhrovec, L. Poživil, Nikolov, Gýna, Bombic, Morava - Prorok, Reichel, Kubinčák - Benda, Branda, Trávníček - Jenáček, Kopecký, Bednařík - Jánský, Černý, Sklenička - Lukeš. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.

Sparta - Plzeň 5:3
143 vteřin druhé třetiny. Tolik stačilo Spartě, aby třemi góly otočila dvoubrankovou ztrátu a položila Plzeň do kolen. Postupně skórovali Kratěna, Netík a Štrba. Rozhozená obrana Západočechů pak zcela propadla v 34. minutě, kdy nechala před brankou zcela volného Petra Tona, který svým osmým gólem v sezoně zvýšil na 4:2. Hosté sice v polovině závěrečné části snížili, alespoň na bod už ale nedosáhli.

František Výborný (Sparta): "Excelentně nám vyšla především druhá třetina, padlo nám tam úplně všechno. Ve třetí třetině jsme si zdaleka nemysleli, že už jsme jasní vítězové. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme aktivně kontrolovat výsledek, ale tam pak přišel zbytečný faul Podlešáka a Jirka Zelenka klasicky zavěsil. Závěr byl tedy trošku nervózní, ale jsem rád, že jsme to zvládli."
Marek Sýkora (Plzeň): "Výborně jsme sehráli první třetinu, v pohybu, ta druhá byla z říše nepovedených a rozhodla utkání. Došlo tam k určité nesoustředěnosti, ba až k laxnosti a Sparta se začala prosazovat. Ve třetí části jsme se snažili nedostat góly, řekli jsme si, že se pokusíme hrát více do obrany a čekat na chybu Sparty. Uvažoval jsem, že Sparta už by se mohla cítit jasným vítězem, že třeba udělají chybu a dovolí nám ten výsledek třeba ještě otočit."

Branky a nahrávky: 24. Kratěna (Štrba), 25. Netík (J. Hlinka), 26. Štrba (J. Hlinka), 34. P. Ton (Vykoukal), 60. Štrba (J. Hlinka) - 13. Matějovský (Zelenka), 20. Šaffer (Nedoma), 50. Zelenka (Rataj). Rozhodčí: Smeták - Gebauer, Hejduk. Vyloučení: 6:10. Využití: 3:1. Diváci: 5129. Třetiny: 0:2, 4:0, 1:1.

Sparta: Salfický - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Benýšek, Tabaček, Stehlík - Sivek, J. Hlinka, Netík - P. Ton, Štrba, Kratěna - Dragoun, Langhammer, Hromas - Pohanka, Podlešák. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Plzeň: Málek - Benák, Trnka, Cartelli, Malinský, Nedoma, Mazanec, Derner, Trojovský - A. Padělek, Král, Adamský - Zelenka, Rataj, Matějovský - J. Heřman, Šindel, Šaffer - Důras, Kepl, Ludvík. Trenéři: M. Sýkora a Kampf.

Karlovy Vary - Zlín 2:3 po sam. náj.
Penaltový mág Martin Hamrlík tentokrát nezvolil obvyklou fintu – místo obloučku od mantinelu napálil puk nad pravé rameno brankáře. Po něm ještě spoluhráč Leška rameny zmátl Mensatora a poslal mu puk mezi nohy. Takhle Zlínští vyhráli penaltový rozstřel. Pro Zlín to bylo vítězství po třech porážkách a zároveň druhý penaltový triumf v sezoně. Vary nad Zlínem vedly, ale nakonec jim alespoň bod za remízu po 60 minutách hry zajistil vyrovnávací trefou na 2:2 ve 45. minutě Milan Procházka.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "První třetina skončila 1:1 jen díky brankáři Mensatorovi, Zlín nás dost přehrával. Od poloviny zápasu se naše mužstvo zvedlo. Dokázalo si vytvořit převahu a udělat z utkání drama. Jeden bod je samozřejmě lepší než nic."
Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Po těch porážkách jsme už potřebovali zabrat, ale začátek byl z naší strany špatný. Dostat gól v přesilovce, to se nemá stávat. Ke konci zápasu jsme už hráli na remízu a v prodloužení na to, aby došlo k nájezdům, pro které máme vhodné hráče. Se dvěma body jsme maximálně spokojeni."

Branky a nahrávky: 4. Skuhravý (Kumstát), 45. Milan Procházka (Machulda) - 18. Sekeráš (Leška), 27. Leška (Kubiš), rozhodující sam. nájezd Hamrlík. Rozhodčí: Šindler - Pešek, Padevět. Vyloučení: 6:8, navíc Skuhravý (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3200. Třetiny: 1:1, 0:1, 1:0 - 0:0.

Karlovy Vary: Mensator - Mudroch, Duben, Němec, Řezníček, Dobroň, Jiří Hanzlík, Kloz, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál -Dvořák, Kraft, Skladaný - Machulda, Milan Procházka, Borovanský - Tvrdek, Pech, Balázs. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
Zlín: Murín - Hamrlík, Sekeráš, Zubíček, Nosek, Marušák, Galvas, Horáček, Lučka - Melenovský, Leška, Tomík - Kristek, M. Čech, Rachůnek - Záhorovský, Kašpařík, Mokrejš - Kubiš, Balán, R. Pšurný. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.

Liberec - Pardubice 4:3
Domácí předvedli drtivý závěr. Za stavu 2:2 nastřelil liberecký Hruška puk na gólmana Lašáka, ten mu propadl mezi betony a kapitán Procházka ho doklepl do sítě. Nažhavení Bílí Tygři pak přidali i čtvrtou trefu. Pardubice už dokázaly jen snížit při power-play šest na čtyři. Liberec, v jehož brance opět nahradil zraněného Hniličku mladoboleslavský Šindelář, si udržel letošní domácí neporazitelnost.

Josef Paleček (Liberec): "Viděli jsme kvalitní zápas, který byl dramatický, měl tempo a nasazení. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Musíme ale eliminovat skutečnost, že už po několikáté jsme doma inkasovali první gól. Je to v hlavách hráčů. Líbila se mi atmosféra, diváci byli perfektní a hnali nás dopředu."
Miloš Říha (Pardubice): "Udělali jsme dvě hrubé chyby a tím jsme zápas prohráli. Pokud jde o debut obránce Aleše Píši, který se vrátil do české ligy po pěti letech, myslím, že odehrál výborný zápas, i když si musel zvykat na ten trend, který tady teď běží. Až na jednu chybu, která vznikla tím, že zatím neměl natrénované přesilovky s touto formací, jsem s jeho výkonem spokojený."

Branky a nahrávky: 18. Klimenta (Víšek), 29. Podkonický, 56. S. Procházka (O. Hruška), 58. Víšek (Krstev) - 6. P. Sýkora, 51. Ondřej (Čaloun), 60. P. Sýkora (Rolinek). Rozhodčí: Minář - Čech, Chytil. Vyloučení: 9:10. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 6196. Třetiny: 1:1, 1:0, 2:2.

Liberec: Šindelář - Moravec, Jiruš, Žabka, Kočí, Holub, Zíb, Krstev - Vaic, Podkonický, Šachl - Pletka, Pabiška, Tomajko - O. Hruška, Vampola, S. Procházka - Klimenta, Plodek, Víšek. Trenéři: Paleček, V. Čermák a Kapoun.
Pardubice: Lašák - Píša, Havíř, Novotný, Snopek, Koma, Čáslava, Linhart, M. Šeda - P. Sýkora, Rolinek, M. Hlinka - Ondřej, Blažek, Andrašovský - Čaloun, Koukal, Kolář - Tvrdík, Starý. Trenéři: Říha a Rohlík.