První květnový víkend totiž kůň se jménem Nyquist ovládl Kentucky Derby, prestižní americký dostih. „Koukal jsem se na ten závod ze záznamu. Je rychlejší než já,“ smál se šestadvacetiletý Švéd.
Nyquist, se sedmi góly nejlepší střelec šampionátu v Rusku, není mezi hráči Detroit Red Wings sám, jehož zvířecí jmenovec běhá po dostihových drahách. Kromě Nyquista a Niklase Kronwalla se této „pocty“ dostalo také českému brankáři Petru Mrázkovi a slovenskému útočníkovi Tomáši Tatarovi.
A hokejisté se tím baví. „Kdybych nebyl tady, sledoval bych dostih osobně. Je fajn, že vyhrál. Těším se, až koně uvidím a setkám se s jeho majitelem,“ řekl Nyquist.
Za netradičním spojením hokeje a dostihů hledejme šedesátiletého doktora filozofie a podnikatele Johna Paula Reddama. Jeho vášeň pro koně a celoživotní láska k Red Wings všechno způsobily.
Proto se teď ve stáji stará i o tříletého hřebce Nyquista, který zatím nemá na závodišti konkurenci. „Je prvotřídní profesionál. Je skvělý. Je výjimečný kůň,“ chválí všichni statného oře.
Koně Nyquista mohla povzbudit fotka se Stanley Cupem, nejslavnější hokejovou trofejí. Z poháru ostatně majitel Reddam popíjel šampaňské při oslavách v roce 2002. Hokejistu Nyquista zase žene vidina úspěchu na světovém šampionátu, kde rozjel „střelecké dostihy“.
Ve švédském týmu patří mezi šest posil z NHL. Přesto ani doma ho tolik lidí nezná, jeho příběh proto přiblížil deník Aftonbladet.
Nyquist nebyl takovým talentem jako Forsberg, Sundin či Näslund. V mládežnickém celku Limhamn HK se potkával s reprezentantkou Pernillou Winbergovou. „Do nějakých třinácti nebo čtrnácti byla lepší než já,“ přiznal Nyquist.
Zatímco jeho spoluhráčka debutovala v 15 letech na ženském mistrovství světa a pak si zahrála i na olympiádě v Turíně, on se vydal do Ameriky za studiem, bez větších ambicí. „Netušil jsem, že budu v NHL.“
Na škole si Nyquista všiml detroitský skaut Hakan Andersson, ale trvalo, než se po draftu 2008 švédský útočník dostal do prvního týmu. Tři sezony na University of Maine pilně studoval, avšak ekonom se z něj nakonec nestal.
I tak peníze počítá - loni v Detroitu uzavřel lukrativní čtyřletou smlouvu na 19 milionů dolarů a po Dacjukovi a krajanu Zetterbergovi se stal nejlépe placeným forvardem Red Wings. V Moskvě jeho výkony pochválil také bývalý klubový kouč Mike Babcock.
Švédové spoléhají na Nyquistovy góly a chtějí si vybojovat proti Rusku lepší výchozí pozici pro čtvrtfinále. Nyquist v roce 2014 v Minsku získal bronz, ze Soči má stříbrnou olympijskou medaili. Ve sbírce tedy chybí zlato...
Kůň Nyquist zase usiluje o dovršení „Triple Crown“, tedy vítězství v dalších dvou slavných amerických dostizích. Ze startovních bloků vyrazí o víkendu, v době hokejového semifinále. Na kterého Nyquista si vsadíte?