Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České trumfy pro Světový pohár: hokeji pomohou zlatí hoši

Robert Reichel (uprostřed) a Martin Ručinský v hledišti při utkání Litvínov - Sparta. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

4 2016
Jeden se má stát generálním manažerem hokejové reprezentace pro zářijový Světový pohár, druhý by měl pomáhat na pozici asistenta trenéra. A přestože oba nemají v těchto oborech vlastně žádné zkušenosti, veřejnost i odborníci jejich pomoc vítají s otevřenou náručí.

Českému národnímu týmu budou na největší hokejové akci od olympiády v Soči pomáhat Martin Ručinský a Václav Prospal. Spolu s nimi by se do realizačního týmu, v jehož čele bude stát Josef Jandač, mohl zapojit i někdejší obránce Jiří Fischer.

Pokud dnes hokejový svaz potvrdí informace deníku Sport na plánované tiskové konferenci, jen tím naváže na nastolený trend, a sice aktivní zapojování hráčů ze zlaté generace.

„Když jsem před lety nastoupil do pozice šéftrenéra, bylo jedním z mých základních cílů zapojit tyhle kluky,“ řekl Slavomír Lener nedávno v rozhovoru pro iDNES.cz.

Zlatí hoši opravdu chtějí pomáhat. Ručinský hokej miluje, hrál ho až do loňska, kdy s Litvínovem vybojoval vytoužený titul. Po roční přestávce by se měl znovu zapojit, ovšem na druhé straně barikády.

Jeho úkolem bude zaštiťovat tým. A byť nikdo netuší, jaké jsou jeho organizační schopnosti, jedno je jisté: má velké jméno a respekt. Právě tyhle atributy jsou nejdůležitější a mohou hrát rozhodující roli při vyjednávání.

Kdo ví, třeba právě „Růča“ pomůže přemluvit svého vrstevníka Jaromíra Jágra, aby přehodnotil záměr definitivně skončit v reprezentaci.

Prospal je zase nadšeným srdcařem, který dokáže strhnout okolí kmaximálnímu výkonu.

A navíc: trenérská práce ho vyloženě baví. Na Floridě, kde se svou rodinou žije, rychle našel novou náplň volného času a vede místní mládežnický výběr.

Však také v rozhovoru pro iDNES.cz po ukončení kariéry prohlásil: „Trénování mě hrozně láká. Chtěl bych si jednou postavit svůj tým, vytvořit ho k obrazu svému. Protože věřím, že za spoustu let hokejového života jsem se něco naučil. Věřím, že na to vlohy mám.“

A Fischer? Ten zase může přispět přehledem o zámořském hokeji, vždyť na Světovém poháru budou hrát téměř výhradně borci z NHL.

Spojení těchto tří jmen s českou reprezentací jen potvrzuje zmíněný trend. Už řada jiných borců ze zlaté generace pomáhá: Robert Reichel momentálně vede reprezentační osmnáctku, Milan Hnilička je generálním manažerem u dvacítky, Jaroslav Špaček už několik let působí jako asistent u áčka...

Další budou v nejbližších letech s velkou pravděpodobností přibývat. Trenérskou kariéru chtějí budovat Pavel Patera, Viktor Ujčík, v extralize působí Jiří Dopita... No a funkcionářskou prací se živí třeba i David Moravec, jenž je generálním manažerem ženské reprezentace.

Je tu i Dominik Hašek, který se zapojil coby šéf návrhové komise Síně slávy, a Martin Procházka působí u reprezentace jako jeden z tiskových mluvčích.Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze