Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výhrůžka manažerovi: Jak to bylo opravdu?

Ústí - Liberec: Novák stíhá Jiruše | foto: ČTK

6 2008
Ústí nad Labem - Kauza vyhrožování smrtí generálnímu manažeru ústeckých hokejistů Davidu Šafferovi zůstává i po dvou týdnech zamotaná. Pachatele policie zná. Ale zůstává otázkou, jestli manažer jenom nevyužil špatný žert, aby odvrátil pozornost od problémů tonoucího hokejového Ústí. I tato nová verze nepostrádá logiku.

Zde jsou fakta.

Policie vyšetřování výhrůžného telefonátu, k němuž došlo 25. ledna odpoledne, již uzavřela a odložila. Autorem výhružky totiž bylo teprve třináctileté dítě.

V celém případu ale zbývá několik otázek, na něž ví odpověď zřejmě jen manažer ústeckého Slovanu. Případ navíc ovlivňuje ústeckou politiku.

David Šaffer reaguje: otevřený dopis ZDE

Ústecký zastupitel Jaroslav Kubín, jenž je vzdálený příbuzný volajícího chlapce, říká, že má detailní informace o celé kauze. Do médií rozeslal řadu otázek, na něž žádá odpověď.

"Nevěděl náhodou Šaffer už druhý den po výhružce, že mu nehrozí žádné nebezpečí a že jde o klukovinu? Nezačal klukoviny využívat k tomu, aby dva dny před prodejem klubu ukázal, v jakém stresu musí pracovat činovníci beznadějně posledního týmu extraligové tabulky? Nechtěl Šaffer odvést pozornost od skandálu primátora města?" ptal se Kubín také na schůzce s redaktory MF DNES.

Když stojí tvrzení proti tvrzení

K věci

Kdysi mi jeden ubožák kvůli mé práci vyhrožoval, své tuposti blábolil i na moji manželku.

Tuším tedy v jakém stavu se nacházel manažer ústeckých hokejistů, pan Šaffer, v pátek 25. ledna.

Nyní se objevují tvrzení, že už v sobotu měl ale jistotu, že je v bezpečí on i jeho rodina - výhrůžka pocházela od zmateného dítěte, které osobně zná.

Manažer ale dál veřejně tvrdil, že je v ohrožení života a ve stresu.

Těžko si ale udělat obrázek o celé situaci, v citlivé věci stojí tvrzení proti tvrzení.

Ale jeden aspekt problému mne trochu vede. Politik Kubín, který tvrdí, že Šaffer situace zneužívá, chce jít klidně k soudu a sypat důkazy.

Pan Šaffer se při žádosti o několik slov rozčiluje, vyjádření "stornuje" a hrozí soudy, když něco vydáme.

                             MF DNES, Jan Veselý

A nabízí svou verzi: skupina žáků ze školy v ústecké čtvrti Skřivánek, na níž chodí děti místních prominentů - politiků a vysokých manažerů - byla na lyžařském výcviku, v pátek 25. ledna je napadla nechutnost.

Kolem druhé hodiny odpoledne bere třináctiletý chlapec (jméno redakce zná) do ruky mobil a volá Šafferovi. Jeho číslo ví, dokonce si s ním dlouho tyká. Do telefonu se představuje smyšleným jménem a nadává, proč se ústeckému klubu nedaří.

Občas padne sprosté slovo. Přibližně stejně stará dívka v místnosti pak křikne: Řekni mu, že jestli nezačnou vyhrávat, tak ho zastřelím. Pak chlapec zavěsí. Vzkaz ani nemusel tlumočit, Šaffer ho slyšel.

Po chvilce si děti uvědomí, co vlastně provedly a snaží se se Šafferem spojit znovu. Ten již ale mobil nezvedá. Posílají mu tedy omluvnou SMS zprávu.

Další telefonát

Na dalším ději se už také podílejí média, jež Šaffer ještě v pátek obvolal s tím, že mu neznámý anonym hrozí smrtí. MF DNES pořizuje pro sobotní vydání rozhovor a píše o "údajném vyhrožování".

Následující den se parta dětí vrací z hor. "V sobotu kolem třetí hodiny odpoledne ke mě přijel ten třináctiletý chlapec s rodiči. Kluk byl psychicky na dně. V pět nebo šest hodin večer odjel s otcem za Šafferem domů, aby se mu osobně omluvil," tvrdí Kubín.

Toto včera potvrdil i otec dítěte, který si nepřeje být jmenován i s ohledem na ochranu dítěte, jež nechce vystavit už dalšímu vyšetřování. "Šaffer moc dobře věděl, že jde o dítě, které provedlo hloupost, ale využil situace, aby ukázal, jaký je mučedník," míní Kubín.

V pondělí se chlapec přihlásil na policii. Druhý den ústečtí kriminalisté oznamují, že odhalili třináctiletého pachatele. Šaffer ale týž den poskytuje MF DNES další rozhovor, kde vypráví, že má strach o své blízké. Totéž potvrzuje dalším médiím.

To je jedna verze případu, Šaffer má druhou. "Nikdo mě v sobotu nenavštívil, nikdo se mi dosud neomluvil, nevěděl jsem, že to bylo dítě," říká.

"Ten den krátce po výhružkách mě někdo skutečně prozváněl ze stejného čísla. Pak mi přišla nějaká SMS zpráva, z níž mělo vyplývat, že šlo o vtip. Jenže pro mě to legrace nebyla," popsal děj Šaffer pro MF DNES v pondělí 4. února kolem poledne.

Reagoval na dotazy, které vyplývaly z Kubínovy verze případu. Dotaz na sobotní schůzku s chlapcem se mu ale vůbec nelíbil. Během následující hodiny pak sám volal třikrát do redakce a nakonec prohlásil, že veškerá svá vyjádření chce "stornovat", neboť prý jde o zásah do jeho osobnostních práv.

Dopadne to jako v Africe, říká Šaffer

"Už jsem mluvil s právníkem a pokud něco vyjde v novinách, budu se bránit. Také jsem oznámil na policii, že došlo k úniku informací," uvedl.

Měl zřejmě na mysli zprávu, že onu výhružku vůbec nepronesl chlapec, který právě držel u ucha mobil, ale stejně stará dívka, jež to mínila jako vzkaz. "Když budeme omlouvat třináctileté děti, které nám vyhrožují, může se stát, že vezmou pistole a nože a dopadne to jako v Africe," dodal nakonec manažer.

Zastupitel Kubín, který uznává, že chlapec chyboval, do redakcí rozeslal otázky, kde žádá od Šaffera vysvětlení celé kauzy (včera vyšly v Ústeckém deníku). Je totiž přesvědčen, že trestním oznámením chtěl Šaffer odvést pozornost od svého klubu v těžkých časech.

A klub opravdu prožívá bídné období. Před třemi týdny ztropil skandál na hokeji primátor Kubata, který sprostými slovy počastoval rozhodčí, hráčům se dlouhodobě nedaří a nový vlastník by mohl vyměnit vedení.

"Zajímavé je, že když jsem otázky rozeslal a vy jste se ptali Šaffera, přišel za mnou kolega a chtěl mne umravnit, abych do kauzy nezasahoval. Vše jsem mu ale vysvětlil. Kdo ho poslal?" říká Kubín.

"Lidem, kteří roztrušují podobné řeči, bych přál stejnou situaci. Dál to nebudu komentovat," prohlásil Šaffer. Věděl však už o víkendu, dlouho před koncem vyšetřování, že mu hrozil známý hoch, který se mu navíc přišel omluvit, jak tvrdí Kubín?

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze