Američané tak přeskočili Finsko, které poprvé prohrálo, a jsou v tabulce druzí za suverénním Ruskem, mají stejně bodů a o zápas víc. Němci se dostali na páté místo.
USA - Finsko 4:1 |
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.
V brance Spojených států amerických se dočkal debutu devatenáctiletý Gibson a v šesté minutě inkasoval, poté co skákavý puk nedokázal odehrát Petry a proti Koskirantově povedenému zakončení neměl nejužitečnější hráč letošního mistrovství světa hráčů do 20 let šanci. V dalším průběhu utkání už byl ale Gibson neprůstřelný.
Nepřekonal jej v dobré střelecké pozici v 17. minutě Laakso a vzápětí Američané vyrovnali. Mossův pokus tečoval u levé tyče osamocený Smith a finský gólman Raanta vůbec poprvé v dresu Suomi inkasoval. Při své premiéře proti Slovensku totiž gólman finského mistra Ässätu Pori udržel čisté konto.
V úvodu druhé třetiny mohl otočit stav z úniku Stapleton, ale koncovka se mu nevydařila. Po polovině utkání neuspěl útočník Dinama Minsk ani z dorážky. Největší šanci Finska na vyrovnání nevyužil Aaltonen, který měl před sebou odkrytou branku.
Američané se dočkali vedení ve 44. minutě, kdy potrestal Hietanenovo vyloučení znovu Smith. Po přihrávce Stastného prostřelil forvard Nashvillu Raantu z mezikruží. Vyrovnat mohl Pihlström, ale na Gibsona nevyzrál. Ve 48. minutě pomohla Finům po Kristově střele horní tyč.
Další možnosti zámořského týmu měl Stastny, Gibson pak odolal při úniku Salminena a v 52. minutě pojistil náskok USA Gionta. Finové se snažili zápas zdramatizovat, ale Aaltonen opět Gibsona nepřekonal. Výsledek ještě dovršil při power play Suomi do prázdné branky 42 vteřin před koncem Smith.
Útočník Nashvillu hrál při výluce NHL ve finském Kuopiu, takže ho divácká kulisa v helsinské Hartwall Areně nepřekvapila. "Bylo to skvělé, byl to temperamanetní dav fanoušků. Nic, co bych nečekal. Jen se snažíte přečkat tu bouři," řekl Smith.
Američané také chválili mladého debutanta v bráně. "Pokaždé, když reprezentujete svou zemi a vyhrajete, je to velká pocta. Byl to skvělý zápas," řekl gólman Gibson.
Branky a nahrávky: 6. Koskiranta (Pesonen, Hietanen) - 18. C. Smith (Moss, Ch. Butler), 44. C. Smith (P. Stastny, Faulk), 52. S. Gionta (Thompson), 60. C. Smith (P. Stastny, Moss). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Reiber (Švýc.) - Dědulja (Běl.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 12 484. Třetiny: 1:1, 0:0, 0:3.
Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Koskiranta, Haataja - Savinainen, Viitaluoma, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.
USA: Gibson - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, C. Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.
Rakousko - Německo 0:2 |
Hned v úvodních vteřinách se dostal před německého gólmana Zeppa Raffl, ale šanci neproměnil. V páté minutě na druhé straně po nečekaném odrazu puku od mantinelu nevyužil šanci Pietta, jemuž stačil zabránit ve skórování vrátivší se gólman Starkbaum. Rakušané pak nevyužili 50 vteřin trvající přesilovku pěti proti třem a na konci úvodní části neuspěl v další šanci Raffl.
V druhém dějství při Hördlerově vyloučení nezamířil po povedené rakouské kombinaci přesně Hundertpfund. Potom nezužitkovali svou první přesilovku v utkání ani Němci. Skóre se poprvé změnilo až ve 37. minutě, kdy se prodral rakouskou defenzivou Kink a překonal Starkbauma.
Rakušané se snažili marně ve třetí třetině odpovědět. Neprosadili se při Schützově trestu, pak sami odolali při vyloučení Vaneka a v závěru inkasovali, když hráli při své přesilovce power play.
Devět vteřin před koncem fauloval Vanek při zakončení do prázdné branky Kinka, který minul cíl, ale sudí Bulanov s Croftem mu připsali technický gól. Německý brankář Rob Zepp udržel díky 27 úspěšným zákrokům čisté konto.
Rakušané litovali, že nevyužili nabídnuté početní výhody. "Když máte tolik šancí v přesilovkách, tak je na této úrovni musíte využít. A my jsme toho nebyli dneska schopní," uvedl rakouský útočník Daniel Welser.
Němci Rakušany porazili stejně jako v únoru v kvalifikaci na olympijské hry v Soči, ale po výsledku 3:2 až po samostatných nájezdech tehdy slavili postup Rakušané. "Věděli jsme, že to bude těžký zápas. Hlavně po tom, co se stalo v olympijské kvalifikaci. Hodně jsme chtěli je porazit. Bylo důležité ukázat sílu proti rivalovi ze sousední země," řekl německý obránce Justin Krueger, který nově posílil tým z farmy Caroliny v Charlotte.
"Povedlo se jim obrat nás o olympiádu. Nebyla to ale odveta, protože tu jejich účast (v Soči) nezměníme. Ale pokud by se nám povedlo dostat do čtvrtfinále, cítili bychom se daleko lépe," doplnil útočník John Tripp.
Branky: 37. Kink, 60. Kink. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Croft (USA) - Arm (Švýc.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:8. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 6 820. Třetiny: 0:0, 0:1, 0:1.
Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Oberkofler, Peintner, Baumgartner - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, M. Iberer, Hundertpfund - Herburger. Trenér: Manny Viveiros.
Německo: Zepp - Ehrhoff, Ankert, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Hördler, Krueger - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Pietta. Trenér: Pat Cortina.