„Sedím u domu se psem. Přijde mi, že bych měl dělat něco důležitého, ale nemůžu,“ napsal Kessel na Twitter.
Musel tušit, že se tahle zpráva okamžitě rozletí po celém světě, jelikož ho sleduje téměř tři sta tisíc lidí. Skutečně: obvykle mu tweety „olajkuje“ několik stovek, maximálně tisícovek uživatelů, tento však nasbíral ohromujících 112 tisíc označení se srdíčkem. A přes 72 tisíc fanoušků ho sdílelo.
Bylo zřejmé, že z něj hovoří emoce a rozčarování, že se nevešel do americké nominace. Vždyť je to přece tahoun Pittsburghu, se kterým na jaře získal Stanley Cup. Vždyť je to kanonýr, který nechyběl na předchozích dvou olympiádách. Vždyť byl na té poslední v Soči nejproduktivnějším hráčem celého turnaje, vždyť byl vyhlášený nejlepším útočníkem a vždyť nechyběl v All Star týmu.
Možná ještě z větší části však z tweetu bylo cítit zadostiučinění. Jako by generálnímu manažerovi Deanu Lombardimu i trenérovi Johnu Tortorellovi vzkázal: „A máte to. Dobře vám tak!“ Právě tímhle slavný útočník naštval většinu amerického kádru.
„Rozumím tomu, že se cítíte špatně, když vás nevyberou do týmu. Ale... Jako člen týmu a jako hráč, který za týmem stojí při vítězstvích i při porážkách, musím říct, že ten tweet byl trochu zbytečný a nechutný. Zklamalo mě to,“ řekl útočník David Backes.
Kessel je známý tím, že si v podobných situacích rád rýpne. Říká se o něm, že je těžko ukočírovatelný, že má svou hlavu, s kterou jde občas proti zdi. Možná i kvůli tomu, že byl odjakživa považovaný za velkou hvězdu, která však nedokázala naplnit svůj potenciál.
Tedy abyste rozuměli: Kesselovy individuální statistiky v NHL byly vždycky výtečné, jenže v Torontu, kde hrál šest sezon, nedokázal probudit tamní Maple Leafs z letité agonie. Proto se o něm říkalo, že je symbolem týmového neúspěchu. Obrovský tlak ho dohnal k frustraci.
„Každý má na Twitteru svůj účet a každý má právo si na něj napsat, co chce. Ale tyhle komentáře ničemu nepomůžou. Když něco takového napíšete, tak musíte počítat s tím, že se na to nezapomíná,“ prohlásil Backes.
Nebyl jediným, který se do Kessela opřel. Osmadvacetiletý forvard, který v devatenácti překonal rakovinu varlat, proto později svá slova mírnil. V textové zprávě jednomu z redaktorů prestižní americké stanice ESPN napsal, že svým výrokem neměl v úmyslu jít proti hráčům.
„Samozřejmě to nebylo namířeno proti hokejistům. Vím, jak těžké je hrát zápasy a zvlášť na akci jako je Světový pohár. Nebylo to namířeno vůči nikomu,“ napsal.
Zatím se však většího nepochopení nedočkal. A jiný americký útočník Zach Parise trochu jízlivě zareagoval: „Nebyl Phil náhodou v červenci na operaci ruky? Myslím, že by tu stejně nemohl hrát. Jeho tweet moc nedává smysl.“